Zostaw wiadomość
Wpisz poniżej: domifikacje

Jak oświetlić ogród? Wskazówki eksperta


Jeśli szukasz niebanalnych pomysłów na oświetlenie ogrodu, to dobrze trafiłeś. W naszym artykule umieściliśmy najnowsze i najlepsze warianty na ogrodowe lampy, lampiony, lampeczki. Jeśli któryś z nich przypadnie Ci do gustu, to masz duże szanse na stworzenie w otoczeniu swojego domu, prawdziwie magicznej przestrzeni.
Ogrodowe oświetlenie, jakiekolwiek by nie było, ma jeden ogromny atut, pozwala maksymalnie wykorzystać długie, letnie wieczory. Można godzinami przesiadywać w pięknie zaaranżowanym ogrodzie, grillować, serwować kolacje, a także podziwiać gwiazdy.

Oświetlenie strefy tarasowej – lampy ścienne, wiszące

Aby przebywanie na tarasie było wygodne, a także sprzyjało refleksji, warto zamocować na drewnianej pergoli lub na belkach lampki typu cotton balls. Są z nami już od kilku sezonów, a ich forma nieco się przeobraża: od tych wykonanych z kolorowego papieru, po te z wikliny. Lampki tego typu, rozwieszone dookoła stołu wyglądają po prostu rewelacyjnie. Jeśli taras ma zadaszenie możemy również zamocować przy belkach lampę wiszącą, która doświetli całą dostępną przestrzeń.

Łukasz Górny:

Oświetlenie tarasu to bardzo ważny jego element. W przeciągu ostatnich lat bardzo popularne stały się taśmy led, generują miłe światło, mogą być wielokolorowe, ale główną zaletą jest niskie zużycie energii elektrycznej. Oto moja propozycja którą zastosowałem na własnym tarasie:

 

Oświetlenie ścieżek i podjazdów

Tutaj pomocne będą z pewnością bezprzewodowe światła słoneczne, które są łatwą i przyjazną dla środowiska alternatywą dla innego oświetlenia. Wieczorem będą upiększały ogród, a także wytyczą najważniejsze ścieżki. Delikatne światełko lampek, będzie wskazywało na niektóre z elementów barwnej roślinności, czy też małej architektury. Wieczorami zrobi się w ogrodzie dużo przyjemniej.
Rośliny należy podświetlać od dołu lub pod takim kątem, by uzyskać piękne światłocienie. Dlatego, dla doświetlenia sekcji ogrodowej, w której posadzono rośliny warto zdecydować się na zastosowanie reflektorów w ruchomą głowicą. Innym rozwiązaniem mogą być także stojące słupki. Trawniki podświetlamy lampkami wpuszczanymi do ziemi – by można było swobodnie kosić trawnik, zaś drzewa zawsze u podnóży konaru – kierując wiązkę światła w stronę korony drzewa.

Łukasz Górny:

Podświetlenie podjazdu czy też ścieżek w ogrodzie to temat rzeka. Popularne stają się lampy w formie kostki brukowej, którą układamy pomiędzy kostkami na podjeździe, ale równie dobrze sprawdzą się lampy stojące. Ważne by spełniały swoją rolę w takim miejscu, mają odpowiednio oświetlić nam komunikację w ogrodzie.

Domowe lampiony – do ogrodowej dekoracji

Kiedy nie masz zbyt wiele czasu na przygotowanie ogrodowego oświetlenia, a jednak bardzo Ci zależy na tym, by ogród zyskał dodatkowe podświetlenie, spróbuj użyć domowych lampionów. Wystarczy papier, zszywacz i gotowe. Idealna alternatywa na szybką, imprezową dekorację.

Łukasz Górny:

Szybkim i łatwym sposobem na oświetlenie podczas imprezy ogrodowej są lampki choinkowe zewnętrzne, które szybko można rozwiesić i podłączyć. Wszelkie lampiony zawieszone na drzewach ze świeczkami w środku nadają równie świetny klimat.

Jeśli na działce nie ma prądu? Lampki solarne

Oświetlenie solarne z powodzeniem możemy zastosować w miejscach gdzie nie mamy możliwości doprowadzenia zasilania. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań. Właściwie wszelkiego rodzaju oświetlenie jest już dostępne w formie solarnej, można też użyć paneli słonecznych i zasilić nimi każde lampy.
Ogrody bez dostępu do prądu również można doświetlić. Wówczas należy zastosować modele akumulatorowe lub inne, na baterie czy też solarne. Urządzenie solarne należy zainstalować w nasłonecznionym miejscu. W innym razie akumulator nigdy nie będzie dostatecznie naładowany. Lampki solarne mogą pozostawać w ogrodzie także zimą.

Łukasz Górny:

Wybierając oświetlenie solarne musimy zwrócić uwagę na moc diody w lampie i dostosować ją do celu jaki sobie obraliśmy. Czyli jeśli chcemy by oświetlenie było nastrojowe i romantyczne wybierzmy światło ciepłe i delikatne, jeśli zaś oświetlenie ma służyć do podświetlenia komunikacji to musi posiadać odpowiednią moc.

Jak oświetlić ogród? Wskazówki eksperta
Oceń ten artykuł

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz gazetkę

Pin It on Pinterest