Zostaw wiadomość
Wpisz poniżej: domifikacje

Jak samodzielnie zrobić hamak?Hamaki oraz tarpy, czyli płachty biwakowe stały się ostatnio bardzo popularnym wyposażeniem biwakowym. Od namiotów są jednak zdecydowanie lżejsze, mniejsze i co postaramy się dowieźć w artykule – często można je wykonać bardzo szybko, niedużym nakładem finansowym.

Dlaczego hamak to ciekawa alternatywna dla namiotu?

Hamaki są lekkie, łatwe do rozłożenia i zamocowania. Zapewniają możliwość wygodnego wypoczynku, właściwie w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.
I wreszcie, co najważniejsze, hamak można wykonać samodzielnie. Aby to się udało, niezbędne będą umiejętności krawieckie oraz kilka materiałów:
Materiał na hamak – taki, który będzie przede wszystkim wytrzymały, łatwy do czyszczenia, wodoodporny (dobrze sprawdzi się np. ortalion, nylon),
Liny np. paracord lub dyneema, przy czym warto wybierać liny o udźwigu przynajmniej 300 kg,
Nici poliestrowe takie, które są stosowane np. do obszywania jeansu,
Fragmenty materiału typu cordura, do wzmocnienia niektórych miejsc,
Taśma nylonowa.

Jaka wielkość hamaka jest najlepsza?

Uniwersalny hamak powinien być wygodny, a wraz z tym dosyć obszerny. Jeden z lepszych rozmiarów to 300 x 150 cm. Jeśli nie uda się dostać tak dużego kawałka materiału, będzie trzeba zszyć dwa lub więcej materiałów w jeden większy. Brzegi będzie trzeba obszyć na zakładkę, dodatkowo pamiętając, by z dwóch krótszych stron powstał tunel. Przy obszywaniu boków warto zastosować nici poliestrowe, tak by uzyskać w tych miejscach mocne łączenie.

Podczas szycia trzeba również pamiętać, żeby nić była cały czas dobrze naciągnięta – w przeciwnym może plątać się w maszynie.
Jeśli nie mamy pewności czy szwy są wystarczająco mocne, możemy je również pokryć taśmą do namiotów.Wystarczy nakleić ją w miejscach łączenia lub obszycia.
Oczywiście najważniejszym elementem hamaku będą dwa końce, którymi przymocujemy go do drzewa lub innej podpory. Na filmie poniżej oraz na rysunkach, przedstawiono proces przygotowania tych właśnie elementów.

Pierwszy sposób na przygotowanie mocowania to złączenie końcówek materiału i owinięcie ich pętlą wokół powstałej wiązki. Dokładnie tak, jak jest to pokazane na schemacie zamieszczonym poniżej.

Drugi sposób, zakłada obszycie materiału wąskim kanałem na obu końcach, a następnie zaciśnięcie go opaską do mocowania. Finalnie materiał, trzeba także owinąć pętlą wykonaną z liny.

Mamy nadzieję, że poradzicie sobie z samodzielnym przygotowaniem hamaka. Informacje za zgodą autorów zaczerpnęliśmy ze strony The Ultimate Hang. Być może znajdziecie tam jeszcze więcej ciekawych wskazówek.

Czy wykonacie swoje hamaki?

Jak samodzielnie zrobić hamak?
5 (100%) 9 votes

Poprzedni wpis

Trend na Old Tires, czyli jak wykorzystać stare opony w aranżacji domu i ogrodu

Trend na wykorzystanie starych opon jest z nami od dosyć dawna. Zupełnie nie wiadomo, kto ... więcej

Następny wpis

Wyjątkowe akcesoria do domu, które oczarują każdego

Nowoczesny dom to taki, w którym nie brakuje wolnych przestrzeni, światła i ludzi. Zapewniwszy niniejsze podstawy, ... więcej

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Fajne są takie hamaki z gotowymi daszkami sprzedawanymi w zestawie. Genialna sprawa na chadzanie samemu po górach czy lasach. Drzewa są zazwyczaj bardziej odporne na wiatr niż namiot.

    Odpowiedz
    • To racja, drzewa z reguły są odporniejsze. 😀

      Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zainspiruj się

Pin It on Pinterest

Podziel się!

Daj znać o artykule swoim znajomym