Jak zaaranżować parapet w oknie kuchennym?


Pełni funkcję dekoracyjną, zabezpiecza grzejnik i maskuje elementy montażowe wnęki okiennej. Parapet to bardzo ważny element wystroju każdego pomieszczenia, który w kuchni pełni szczególną rolę. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zaaranżować funkcjonalny i dekoracyjny parapet w oknie kuchennym.

Parapet jest bardzo ważnym elementem wykończeniowym wnęki okiennej. Montuje się go na etapie tynkowania ścian wewnętrznych i umożliwia on zamaskowanie nieestetycznych elementów ramy okiennej oraz zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych. Dodatkowo stanowi on ochronę przed uszkodzeniami i zabrudzeniami dla grzejnika. Parapet to jednak również bardzo ważny element wystroju wnętrza, który sam w sobie może pełnić funkcję ozdobną. Jeśli właśnie przystępujesz do wykańczania kuchni, sprawdź co powinieneś wiedzieć o parapetach przy oknach kuchennych.

Z jakiego materiału wykonać parapet?

W Kuchni panują inne warunki, niż w innych pomieszczeniach. Meble oraz kuchenne sprzęty są narażone na działanie zwiększonego poziomu wilgotności powietrza oraz na uszkodzenia i zaplamienia powstałe w trakcie przygotowywania posiłków. Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni dobór materiału, z jakiego wykonasz parapet.

Drewniany parapet podkreśli przytulny charakter pomieszczenia.

 

Oto najpopularniejsze materiały wykorzystywane do wykonania parapetów.

  • Drewno – daje wrażenie przytulności i doskonale komponuje się z każdym wnętrzarskim stylem. Drewniany parapet będzie z pewnością elegancki, jednak jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni. W kuchni warto postawić na szczególnie odporny lakier, olej lub wosk. Niestety, podobnie jak w przypadku drewnianych blatów, parapet wykonany z tego materiału będzie wymagał regularnej konserwacji i odnawiania powłoki zabezpieczającej zwłaszcza, jeśli przy oknie znajduje się zlew.
  • Kamień – parapety kamienne najczęściej wykonane są z granitu bądź marmuru. Są idealnym dopełnieniem nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, ponieważ mają oszczędną formę. Kamienne parapety są odporne na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci i wysokich temperatur. Są one dość kosztowne i w przypadku większych parapetów mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia wnęki okiennej, przez wzgląd na swoją dużą wagę.
  • Konglomerat – to znakomita alternatywa dla drogich parapetów kamiennych. Tego typu parapety powstają z połączenia kruszywa kamiennego (marmurowego bądź granitowego) oraz żywic poliestrowych. Wyglądem do złudzenia przypominają naturalny materiał, jednak są znacznie tańsze, a dodatkowo wyróżniają się podobnymi właściwościami wytrzymałościowymi.
  • PCV – najtańsze parapety dostępne na rynku wykonane są z PCV. Cechuje je odporność na działanie wilgoci, jednak w zetknięciu z wysoką temperaturą nie są tak wytrzymałe. Podobnie na ich powierzchni łatwo pojawiają się rysy. Parapety z PCV dostępne są w szerokiej gamie stylistycznej – od przypominających drewno, aż po te imitujące kamień. Niestety, ich istotną wadą jest nieestetyczne wykończenie krawędzi bocznych, które maskuje się specjalnymi zatyczkami.
  • Płyta meblowa – z tego materiału powstają tańsze parapety. Ich powierzchnia jest zabezpieczona laminatem, imitującym naturalne materiały – kamień lub drewno. Tego typu parapety są w nieznacznym stopniu odporne na działanie wilgoci oraz na uszkodzenia.

Minimalistyczna aranżacja parapetu.

Jak dobrać stylistykę parapetu kuchennego?

Parapet powinien pasować do innych elementów wystroju. Możesz go dobrać do ramy okiennej, dzięki czemu wnęka okienna stanie się spójną kompozycją. Innym sposobem doboru parapetu może być dopasowanie go np. do blatów kuchennych. W takim przypadku parapet swoim wyglądem będzie korespondował z całą aranżacją wnętrza.

Jak zaaranżować parapet w oknie kuchennym?

Obok praktycznej funkcji, jaką pełni parapet, jest on również doskonałym polem do dekoracyjnych eksperymentów. Możesz na nim umieścić różnego rodzaju ozdoby, które urozmaicą stylizację pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będą np. ozdobne rośliny doniczkowe, które filtrują powietrze. Dzięki nim w twojej kuchni zapanuje przyjazny mikroklimat i wnętrze zostanie oczyszczone ze szkodliwych związków. W tej roli doskonale sprawdzą się np. skrzydłokwiat, paproć, bluszcz pospolity oraz dracena.

Zielnik na parapecie.

Innym sposobem na zaaranżowanie parapetu w oknie kuchennym jest umiejscowienie na nim zielnika. Sadzonki z aromatycznymi ziołami nie tylko odświeżą aranżację pomieszczenia, ale również sprawią, że zyskasz nieoceniony dodatek do potraw. Jeśli parapet w twoim oknie kuchennym jest mocno nasłoneczniony z powodzeniem możesz uprawiać większość gatunków ziół. W przeciwnym razie nie musisz wcale rezygnować z zielnika, ponieważ istnieją także cieniolubne zioła np. melisa i lubczyk.

Jak zaaranżować parapet w oknie kuchennym?
2.3 (46.67%) 3 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest