Rolety kontra żaluzje – co wybrać do okna kuchennego?


Drewniane żaluzje a może rolety rzymskie? Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wykończyć okno w swojej kuchni, zapoznaj się z cechami poszczególnych typów rolet oraz żaluzji. Oto nasz krótki przewodnik po świecie produktów tego typu.

Aranżacja okienna pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale pozwala także na sterowanie światłem dziennym wpadającym do wnętrza. Jednymi z najpopularniejszych produktów zasłaniających okna kuchenne są żaluzje oraz rolety. Każde z tych rozwiązań posiada swoje mocne i słabsze strony, a wiedza na ten temat pozwoli Ci łatwiej dobrać optymalne rozwiązanie dla Twojej kuchni.

Po zwinięciu rolety efektownie się układają.

Rolety i ich rodzaje

Rolety, obok zasłon i firanek, są najczęściej stosowane w oknach naszych domów. Nic dziwnego – prezentują się znakomicie, zapewniają poczucie prywatności oraz chronią przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi. Oto najpopularniejsze rodzaje rolet wewnętrznych.

  • Rolety rzymskie – przypominają zasłony, a raczej unoszącą się ku górze kurtynę. Za pomocą dołączonych do materiału rzemyków lub sznurków materiał jest bowiem unoszony i układa się w eleganckie fałdy. Rolety rzymskie są szyte z różnych materiałów – zarówno tych przepuszczających światło dzienne, jak i zacieniających. Ich plusem jest dekoracyjny wygląd oraz możliwość prania w pralce automatycznej, dzięki czemu nawet jeśli zawiesisz roletę w oknie kuchennym, pod którym znajduje się zlew, łatwo utrzymasz tkaninę w czystości.

Rolety rzymskie

  • Rolety dzień-noc – są wykonane z poziomo ułożonych względem siebie pasów materiału. Połowa z nich przepuszcza światło dzienne, a druga połowa nie, dlatego zmieniając ustawienie rolety, możesz łatwo sterować intensywnością światła wpadającego do pomieszczenia. Rolety dzień-noc dają podobny efekt jak żaluzje, jednak są wykonane z tkaniny i nie dają pełnego zaciemnienia.
  • Rolety wolnowiszące są zamontowane na futrynie okna lub we wnęce okiennej. Zwija się je za pomocą dołączonego łańcuszka. Gwarantują one dobre zaciemnienie oraz osłonę przed wzrokiem sąsiadów. Są stosunkowo tanie i dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach. Ich niewątpliwym minusem jest kłopotliwe czyszczenie – nie można ich prać w pralce, a zabrudzenia powstałe w trakcie codziennego użytkowania najlepiej usuwać za pomocą delikatnie zwilżonej ściereczki.
  • Rolety plisowane – bywają nazywane też harmonijkowymi, przez wzgląd na sposób, w jaki składa się materiał. Rolety plisowane dobrze chronią przed światłem zewnętrznym i zapewniają poczucie prywatności. Po zamontowaniu ich na prowadnicach można zmieniać położenie rolet zarówno w górnej, jak i dolnej części okna.
  • Rolety austriackie – są bardzo podobne do rolet rzymskich, jednak mają bardziej dekoracyjny charakter. W tym przypadku po zaciągnięciu sznurków materiał efektownie się marszczy, tworząc atrakcyjne kotary częściowo przysłaniające okno.

Żaluzje – jakie wybrać? Drewniane, a może bambusowe?

Rozwiązaniem alternatywnym dla rolet są żaluzje. Składają się one z poziomo lub pionowo ułożonych lameli. Te pierwsze cieszą się znacznie większą popularnością, a drugie stosowane są zazwyczaj w pomieszczeniach biurowych.

Żaluzje w nowoczesnej odsłonie prezentują się bardzo elegancko.

Żaluzje są bardzo wygodne w użytkowaniu i zmieniając położenie lameli można wygodnie sterować światłem dziennym wpadającym do wnętrza, a podciągając żaluzję do góry, sprawnie odsłonisz całe okno. Powierzchnię żaluzji łatwo wyczyścisz np. za pomocą zwilżonej ściereczki, jednak proces ten może być dość kłopotliwy. Należy bowiem wyczyścić każdą lamelę z osobna. W domach najczęściej montuje się następujące typy żaluzji:

  • Drewniane – są dość drogie, jednak pozwalają uzyskać elegancki efekt wykończeniowy zwłaszcza, jeśli zestawisz kolor drewnianych żaluzji np. z barwą blatu kuchennego oraz parapetu. Drewniane żaluzje są wytrzymałe i dobrze sprawdzają się nawet w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza, jakie panują w kuchni. Ten rodzaj żaluzji najlepiej zamontować w stosunkowo niewielkich oknach, ponieważ drewniana konstrukcja jest dość ciężka.
  • Bambusowe – jest to tańszy odpowiednik żaluzji drewnianych. Żaluzje bambusowe prezentują się naturalnie i nadadzą pomieszczeniu nieco egzotycznego charakteru. Ich powierzchnia jest zabezpieczona specjalnym lakierem, dlatego wyróżniają się odpornością na działanie promieni UV oraz na wilgoć. Są lekkie, dlatego można je zawiesić nawet w dużych oknach.
  • Aluminiowe – żaluzje wykonane z tego materiału cechuje przede wszystkim wytrzymałość. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a te przeznaczone do stosowania w kuchniach czy łazienkach, posiadają dodatkową ochronę przed działaniem wilgoci. Żaluzje aluminiowe są lekkie, dlatego dobrze sprawdzą się nawet w dużych oknach. Ponadto skutecznie odbijają promieniowanie słoneczne, więc za ich pomocą można obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniu.

Drewniane żaluzje

Trudny wybór! Czy wiesz jakie rolety lub żaluzje wybrać?

Zarówno rolety, jak i żaluzje dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego łatwo dobierzesz ich stylistykę do wystroju pomieszczenia. Z pewnością jednak charakter rolet będzie bardziej odpowiadał przytulnym aranżacjom utrzymanym np. w klasycznym stylu. Materiał układający się w fałdy po zwinięciu będzie bowiem przypominał tradycyjne zasłony. Rolety, zarówno drewniane, jak i bambusowe, będą się dobrze komponować z minimalistycznie urządzonymi pomieszczeniami, dlatego jeśli twoja kuchnia jest utrzymana w nowoczesnym stylu, z powodzeniem możesz postawić na żaluzje.

Rolety kontra żaluzje – co wybrać do okna kuchennego?
5 (100%) 3 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest