Zazdrostki i lambrekiny – przepis na piękne okno kuchenne


Nie tylko efektownie zdobią okno, ale też tworzą wrażenie przytulności w pomieszczeniu i nadają mu sielski charakter. Zazdrostki i lambrekiny to idealne połączenie, które sprawdzi się znakomicie w oknie kuchennym.

Przeglądając wnętrzarskie inspiracje z pewnością natrafiłeś na zdjęcia okien kuchennych, w których wiszą dwa rodzaje firanek – jedne w górnej części okna, zasłaniające je jedynie do 1/3 wysokości. Drugie umiejscowione poniżej połowy wysokości okna, sięgające do parapetu. To właśnie lambrekiny i zazdrostki. Są one klasycznym elementem wystroju okna kuchennego i dzięki nim pomieszczenie zyskuje sielski charakter, typowy dla wiejskich domów. Dlatego, jeśli marzy Ci się wykończenie przytulnej kuchni, w której gotowanie będzie czystą przyjemnością, zastosuj w aranżacji właśnie zazdrostki i lambrekiny. Oto szczypta informacji, dzięki którym stworzysz efektowną stylizację okienną.

Lambrekiny możesz efektownie połączyć z zasłonami.

Materiał

Zazdrostki i lambrekiny to duet specyficzny. Mogą one mieć bowiem formę zarówno firanek, jak i zasłon. Możesz także połączyć ze sobą te dwa typy, np. w górnej części okna zawiesić lambrekin z nieprzepuszczającej światła tkaniny np. w kraciastym kolorze, a w dolnej lekkie zazdrostki z organzy. Takie połączenie będzie dodatkowym urozmaiceniem stylizacji. Zanim jednak zdecydujesz, jakie zazdrostki i lambrekiny zawiesić, poznaj specyfikę poszczególnych materiałów, z jakich mogą być wykonane.

  • Żakard to lekko błyszcząca tkanina dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej oraz o różnych wzorach. Materiał ten jest łatwy w utrzymaniu w czystości – z powodzeniem można prać go w pralce, gdyż jest odporny na gniecenie się, więc nie będziesz musiał prasować firanek po wypraniu. Żakard może mieć formę przepuszczających światło dzienne lekkich firanek lub zaciemniających zasłon.
  • Gipiura – koronkowa tkanina powstaje przy użyciu nici poliestrowych i zazwyczaj jest łączona z innymi materiałami np. z żakardem lub woalem. Nowoczesna gipiura jest odporna na gniecenie się i można ją prać w pralce. Ma ona wyjątkowo dekoracyjny charakter, ponieważ koronki układają się w motywy roślinne.
  • Woal – zazdrostki i lambrekiny wykonane z tego delikatnego i lejącego się materiału nadadzą pomieszczeniu romantycznego charakteru. Woal jest gęsto tkany, dlatego ogranicza dopływ światła dziennego do wnętrza oraz zapewnia większe poczucie prywatności.
  • Organza – materiał ten daje z kolei szerokie możliwości aranżacyjne, ponieważ może być zupełnie gładki, haftowany lub pokryty nadrukami. Organza jest lekka i zwiewna, a na jej powierzchni nie osiada kurz i dodatkowo nie gniecie się.

Lambrekiny mogą mieć także funkcję czysto dekoracyjną

Funkcjonalność

Jeśli zastanawiasz się, czy takie połączenie jest funkcjonalne, niniejszym rozwiewamy Twoje wątpliwości. Odpowiednio dobrane lambrekiny i zazdrostki zapewnią Ci poczucie prywatności w pomieszczeniu przy jednoczesnym dopływie światła dziennego. Jeśli będziesz natomiast chciał całkowicie zaciemnić wnętrze, wystarczy zamontować podwójny karnisz i dobrać do lambrekinu zasłony. W takim przypadku po odsłonięciu okna możesz je spinać na bokach, dzięki czemu zasłony będą tworzyć efektowną kurtynę, która sprawi, że wnętrze będzie jeszcze przytulniejsze.

Sposób montażu

Aby zamontować zazdrostki i lambrekiny musisz dobrać odpowiednie karnisze. W górnej części przydatny może być karnisz podwójny, dzięki któremu w razie potrzeby zawiesisz również zasłony i w ten sposób szczelnie przesłonisz okno. Lambrekiny są zazwyczaj wykończone materiałowym tunelem, za pomocą którego zawiesisz firanę na karniszu. Materiału nie przesuwa się, dlatego tunel jest funkcjonalnym rozwiązaniem. Popularnym sposobem montażu jest także wieszanie lambrekinu na marszczonej taśmie, o którą zaczepia się kółka z żabkami.

Zazdrostki możesz swobodnie rozsuwać, dzięki czemu wpuścisz do pomieszczenia więcej światła

Z kolei zazdrostkę umieszcza się na specjalnych poprzeczkach. Można je osadzić na ramie okiennej za pomocą nieinwazyjnych haczyków. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak pod warunkiem, że zazdrostka będzie wykonana z lekkiego materiału. Firany te są zazwyczaj tak uszyte, że w swojej górnej części posiadają otwory, przez które nawleczesz ją na poprzeczkę.

Zazdrostki i lambrekiny – przepis na piękne okno kuchenne
5 (100%) 5 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest