Mała łazienka z wanną – tych 5 faktów poznaj przed zakupem!


To mit, że łazienka musi mieć znacznie większą powierzchnię, niż 3-5 m², żeby była i wygodna, i funkcjonalna, i zaaranżowana ze smakiem. Jeśli marzysz o wannie, możesz ją mieć! Oto 5 faktów, które pozwolą Ci dobrze przygotować się do urządzenia małej łazienki z wanną.

wanna w małej łazience

Ta łazienka ma około 3 m kwadratowych powierzchni, jednak zmieściły się w niej wszelkie urządzenia sanitarne, łącznie z wanną, a korzystanie z nich może przebiegać bez żadnych niedogodności.

Fakt #1 – Coś za coś, czyli kompromisy w łazience z wanną

Chcąc mieć wannę w małej łazience musisz zrezygnować z pewnych udogodnień. W pierwszej kolejności możesz przyzwyczaić się do myśli o przeniesieniu pralki do kuchni czy innego pomieszczenia, co pozwoli Ci zyskać naprawdę dużo przestrzeni. Wraz z kabiną prysznicową zabrałaby właśnie tyle miejsca, co przeciętna wanna. Dlatego przed ostateczną decyzją o tym, jak urządzić małą łazienkę, zastanów się, gdzie postawić pralkę – może znajdzie się dla niej miejsce pod blatem z umywalką? Wannę zawsze warto mieć, choćby dlatego, że może także służyć jako natrysk, zatem zastanów się, z czego jeszcze możesz zrezygnować, aby zapewnić dla niej miejsce w małym pomieszczeniu. Mogą to być szafki stojące, a niekiedy nawet toaleta, którą masz szansę umieścić osobno. W małej łazience z wanną na pewno nie będzie miejsca dla takich udogodnień, jak bidet.

mała łazienka z wanną

Jeśli zależy Ci na wannie, mała łazienka musi być zaaranżowana sprytnie.

Fakt # 2 Rozmiar ma znaczenie (i wanny, i łazienki)

Mała łazienka to mała wanna. Nie ukrywajmy – żeby ją mieć w ogóle, musisz iść na kompromisy. Ale to nie oznacza, że Twoja wanna będzie całkiem niewygodna. Nawet najmniejsza wanna (np. taka o wymiarach 70 x 105 cm) pozwoli Ci się zrelaksować, a przede wszystkim umożliwi wykonywanie szeregu codziennych czynności. Będzie również nieoceniona w domu z dziećmi. Przed zakupem musisz koniecznie dokładnie zmierzyć swoją łazienkę, a potem zorientować się, jakie modele wanien masz do wyboru. Dobierz taką, aby swobodnie zmieścić umywalkę i miskę WC.

jak urządzić małą łazienkę

W małej łazience zmieścisz wąską i niezbyt długą wannę.

Fakt # 3 Kształt ma znaczenie – dopasuj wannę do łazienki

Przy odpowiednim wyborze wanny do małej łazienki ogromną rolę pełni jej kształt. Możesz samodzielnie stworzyć kilka poglądowych projektów-szkiców swojego pomieszczenia i zobaczyć, który model lepiej sprawdzi się, ustalając również miejsce jego ustawienia. Wanny narożnikowe pozwalają na najbardziej optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Umieszczone w kącie mogą zmieścić się nawet w bardzo małej łazience o nietypowym rozkładzie.

nowoczesna łazienka w bloku

Wolnostojąca wanna zabiera sporo miejsca, jednak znajdziesz także mniejsze modele (np. 162 x 71 x 77 cm), które mogą zmieścić się bez problemu w niektórych małych łazienkach. Osadzone na nóżkach pozwolą także przechować wybrane akcesoria pod spodem czy z boku.

Fakt # 4 Mała łazienka z wanną to wyzwanie

To wyzwanie możę przekuć się w łazienkę idealną, z której po prostu będziesz codziennie zadowolony. Jeśli zależy Ci na należytej wygodzie, pamiętaj o zasadzie pozostawienia 80 cm przestrzeni przed każdym urządzeniem sanitarnym. W ten sposób zapewnisz sobie swobodę korzystania z łazienki z małą wanną. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w zarówno miskę WC, jak i umywalkę możesz umieścić nawet w bardzo bliskim sąsiedztwie wanny. Jeśli łazienka jest w kształcie prostokąta, oba te urządzenia warto ustawić vis a vis. Oczywiście to, jak możesz rozstawić urządzenia sanitarne zależy także od drzwi. Żeby zyskać dodatkową przestrzeń, pamiętaj, aby otwierały się na zewnątrz. Doskonałe do małej łazienki z wanną będą także drzwi przesuwne.

łazienka z wanną

Wanna może gościć praktycznie w każdej łazience, choć jej aranżacja będzie w takim wypadku nieco bardziej kłopotliwa.

Fakt # 5 Ograniczone miejsce do przechowywania

Mała łazienka z wanną wymaga również od Ciebie przemyślenia kwestii tego, jak przechowywać w niej wszelkie akcesoria i potrzebne przedmioty. Jednak również w tym wypadku istnieje masa rozwiązań, które pozwolą Ci nie rezygnować z wygodnego urządzenia sanitarnego. Głównym elementem wyposażenia w małej łazience powinna być szafka z umywalką, gdzie możesz przechowywać część detergentów. Również wiszące półki, także nad wanną, zastąpią słupki i inne meble. Jeśli znajdziesz miejsce i przestrzeń na ścianie możesz również powiesić zamykane szafki. Niekiedy spory blat załatwi sprawę – możesz na nim postawić rozmaite koszyki, które posłużą do przechowania drobnych akcesoriów. Pamiętaj, że również wanna pomoże Ci sprawić, aby mała łazienka była maksymalnie funkcjonalna! W zależności od jej kształtu możesz ją zabudować w taki sposób, że utworzą się przydatne schowki.

mała łazienka z wanną

Szafka umywalkowa to najważniejszy mebel w małej łazience z wanną. Dodatkowe miejsce do przechowywania może skrywać lustro z szafką.

Jak widzisz mała łazienka z wanną ma sens i może być wygodna. Kilka trików, wiedza i znajomość pomieszczenia pozwolą Ci dokonać odpowiedniego zakupu i urządzić przestrzeń idealną! Masz już jakieś doświadczenia? Podziel się cennymi informacjami!

Mała łazienka z wanną – tych 5 faktów poznaj przed zakupem!
4 (80%) 4 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest