Gra w kolory – jakie barwy wybrać do sypialni?


Wiesz co wpływa na jakość twojego snu? O tym, czy rano budzisz się wypoczęty decyduje nie tylko miękka poduszka, duże łóżko oraz ciepła kołdra. Wpływa na to również wystrój twojej sypialni. Chodzi tu nie tylko o meble czy materiały z jakich wykonane są dodatki, ale również o kolory. Barwy bowiem mają ogromny wpływ na twój nastrój – mogą wprawić cię w pozytywne usposobienie, wprowadzić przyjazną atmosferę lub wręcz przeciwnie – drażnić i niepokoić.

Zastanawiasz się pewnie jak to możliwe, że kolor ścian determinuje twoje samopoczucie? Badacze zajmujący się tym zjawiskiem wypracowali termin zwany psychologią kolorów. Przeprowadzono szereg eksperymentów które wykazały, że barwy zastosowane w wystroju pomieszczenia mają ścisły związek nie tyko z tym, jak jest ono przez nas odbierane, ale też jednoznacznie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni wybór koloru ścian w sypialni – pomieszczeniu, w którym codziennie ładujesz swoje baterie. Oto przegląd barw, które będą najlepszym rozwiązaniem do sypialni.

Biel

Biel jest doskonałym tłem dla innych barw

Biel jest doskonałym tłem dla innych barw

To uniwersalna barwa, która kojarzy się z czystością, niewinnością i przestrzenią. W aranżacji wnętrz biel kojarzona jest przede wszystkim ze stylem skandynawskim. Białe ściany w sypialni sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się jasne i przestronne, a na ciebie wpłyną uspokajająco. Jeśli zdecydujesz się na takie klasyczne wnętrzarskie rozwiązanie, pamiętaj, że biel może dawać wrażenie chłodu, jeśli nie ograsz jej odpowiednimi dodatkami. W tym przypadku możesz w pełni zdać się na wspomniane już scandi – mieszkańcy dalekiej północy swoje białe mieszkania ocieplają za pomocą dodatków wykonanych z naturalnych materiałów. W związku z tym jeśli do białych ścian w sypialni dodasz dekoracje z surowego drewna, wikliny, trawy morskiej oraz lniane tekstylia sprawisz, że pomieszczenie będzie jasne i przytulne.

Szarość

Szarość daje bardzo modne efekty aranżacyjne

Szarość daje bardzo modne efekty aranżacyjne

W aranżacji wnętrz to wyjątkowy kolor. Potocznie mówiąc, gdy coś określamy mianem szarego np. dzień, mamy na myśli brak koloru, monotonię. Szarość jest trochę melancholijna i spokojna, ale stanowi znakomitą receptę dla ścian w sypialni. W wystroju wnętrz szarość daje bowiem znakomite efekty i stanowi eleganckie tło dla całej aranżacji, ponieważ harmonijnie łączy się z innymi barwami. Szare ściany będą miały na ciebie uspokajający wpływ i sprawią, że w sypialni zapanuje nastrojowa atmosfera.

Podobnie jak biel, szarość jest barwą chętnie stosowaną w aranżacjach skandynawskich. Możesz ją zatem swobodnie łączyć z bielą oraz naturalnymi dodatkami w stylu scandi. Jeśli jednak marzy ci się bardziej przytulny efekt, postaw na połączenie szarości z beżem. Ściany pomalowane na szaro w zestawieniu z beżowymi zasłonami, pościelą, poduszkami i pledami sprawią, że sypialnia stanie się idealnym miejscem do błogiego wypoczynku. Z kolei szarość w romantycznej odsłonie uzyskasz, jeśli dopełnisz ją pastelowym różem lub fioletem.

Beż

Beż w sypialni sprawi wrażenie przytulności

Beż w sypialni sprawi wrażenie przytulności

To jasny kolor zaliczany do grupy barw ziemi. Słowo „beżowy” było kiedyś używane zamiennie z „ecru” i stosowano je jako określenie naturalnej barwy tkanin, zanim poddano je farbowaniu. Kolor beżowy kojarzy się z bliskością natury i delikatnością, dlatego jest idealną propozycją do aranżacji sypialni. Podobnie, jak w przypadku szarości, beż będzie dobrym tłem dla innych kolorów. Bardzo dobrze komponować się będzie z innymi naturalnymi barwami np. brązem, szarością, ale też ze stonowanym turkusem czy fioletem. Beż daje także wrażenie ciepła, dlatego sypialnia wykończona przy użyciu tej barwy będzie przytulna.

Zieleń

Kolor możesz stosować z umiarem - zieleń będzie wyglądać znakomicie w połączeniu z bielą

Kolor możesz stosować z umiarem – zieleń będzie wyglądać znakomicie w połączeniu z bielą

To jeden z najmodniejszych kolorów sezonu. Zieleń nie tylko znakomicie wpisuje się w aktualne wnętrzarskie trendy, ale też doskonale nadaje się do aranżacji sypialni. Barwa ta bowiem ma uspokajające działanie, ponieważ kojarzy się z naturą, harmonią oraz życiem. Zieleń nie jedno ma imię, dlatego daje też szerokie pole do aranżacyjnych eksperymentów. W najmodniejszej odsłonie zieleń ma barwę butelkową, czyli dość ciemną i głęboką. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dobry efekt aranżacyjny uzyskasz malując na zielono jedną ścianę np. tą za łóżkiem, a pozostałe pokrywając białym preparatem.

Innym odcieniem zieleni, który świetnie sprawdzi się w sypialni jest barwa jarmużu, czyli zieleń przełamana szarością. To bardziej stonowana propozycja, którą jest znacznie łatwiej wkomponujesz do stylizacji pomieszczenia. Zielony dobrze komponuje się z bielą, brązem i z szalenie modnym ostatnio kolorem miedzianym. Efektowne połączenie uzyskasz, zestawiając zieleń z szarością oraz różem.

Niebieski

Błękitna ściana sprawi, że pomieszczenie stanie się optymistyczne

Błękitna ściana sprawi, że pomieszczenie stanie się optymistyczne

Kolejnym kolorem, na który z powodzeniem możesz postawić w aranżacji sypialni jest niebieski. Wprawdzie jest to chłodna barwa, która kojarzy się z niebem i wodą, jednak umiejętnie zastosowana umożliwi wykończenie pięknego pomieszczenia. Intensywny błękit będzie dobrze prezentował się w sypialni urządzonej w stylu marynistycznym. W tym przypadku wrażenie chłodu wyeliminujesz za pomocą dodatków związanych z morzem i żeglugą – miniatury statków, plakaty z motywem marynistycznym i pasiaste tekstylia będą doskonałym rozwiązaniem.

Gra w kolory – jakie barwy wybrać do sypialni?
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest