Jak oświetlić sypialnię?


Główny punkt świetlny, oświetlenie łóżka oraz światło dodatkowe – to najprostszy przepis na dobre oświetlenie sypialni. Pamiętaj jednak, że oświetlenie w tym pomieszczeniu jest równie ważne, jak dekoracje czy wygodne łóżko – za jego sprawą kreujesz atmosferę, która ma wpływ na jakość twojego snu. Dlatego jeśli chcesz dobrze oświetlić sypialnię oraz zaaranżować wnętrze, w którym będziesz czuć się dobrze i spać błogo, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Aranżacja sypialni to prawdziwe wnętrzarskie wyzwanie. Pomieszczenie musi być przede wszystkim przytulne, a jego wystrój powinien sprzyjać odpoczynkowi. W sypialni wszak nie tylko śpisz, ale też relaksujesz się czytając w łóżku książkę czy słuchając muzyki. O tym, czy pomieszczenie jest przytulne i panuje w nim przyjazna atmosfera, decyduje nie tylko wygodne łóżko, stos poduszek i efektowne dekoracje. Nastrój buduje również światło.

Jak rozplanować oświetlenie w sypialni?

Dobrze oświetlona sypialnia powinna zostać podzielona na strefy

Dobrze oświetlona sypialnia powinna zostać podzielona na strefy

Układ elementów oświetlenia sypialni powinien być pierwszym etapem prac, jakie podejmiesz podczas wykańczania pomieszczenia. Wtedy to podzielisz je na konkretne strefy np. strefę łóżka, garderoby, toaletki czy biurka. Każda z tych części pomieszczenia wymaga bowiem dobrania odpowiedniego oświetlenia. W związku z tym konieczne jest odpowiednie przygotowanie elementów instalacji. Np. jeśli chcesz aby kinkiety prezentowały się elegancko, w ścianach należy wykonać bruzdy, w których zostaną poprowadzone przewody. Natomiast jeśli wolisz lampki stojące na stolikach nocnych, zadbaj o to, aby po obu stronach łóżka znajdowały się gniazda elektryczne.

Oświetlenie główne

Oświetlenie główne powinno być zlokalizowane w centralnej części sufitu. Zapewni ono równomierne oświetlenie dla całego pomieszczenia, dzięki czemu będziesz mógł swobodnie z niego korzystać. Na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp sufitowych i możesz wybrać zaopatrzoną w jeden lub więcej punktów świetlnych. W jakim przypadku sprawdzą się poszczególne lampy? Jeśli twoja sypialnia jest niewielkim pomieszczeniem w zupełności wystarczy światło główne z jednym lub dwoma źródłami światła. Natomiast w przestronnych wnętrzach warto wybrać wielopunktowe oświetlenie główne. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie podwójnego włącznika, który umożliwi ci zapalenie części światła.

Efektowna lampa wisząca zapewni nie tylko główne źródło światła, ale też urozmaici stylizację

Efektowna lampa wisząca zapewni nie tylko główne źródło światła, ale też urozmaici stylizację

Jaką lampę wybrać jako główny punkt oświetleniowy w sypialni? Wszystko zależy naturalnie od wystroju pomieszczenia. Możesz postawić na efektowny żyrandol ze szklanymi paciorkami lub minimalistyczny plafon – pamiętaj jednak, że lepszym rozwiązaniem będą lampy, które kierują światło ku sufitowi lub żarówki są osłonięte przez klosze. W takim przypadku bowiem światło jest rozproszone i przyjaźniejsze dla wzroku i w efekcie nie będzie cię ono razić w oczy, gdy będziesz leżał w łóżku.

Oświetlenie łóżka

Oświetlenie dodatkowe sypialni, które zlokalizujesz w pobliżu łóżka będzie ci służyło np. podczas wieczornego czytania książki. Dodatkowo tak zaplanowane punkty świetlne są przyjaźniejsze dla wzroku oraz dają przytulniejszy efekt. Możesz wybrać pomiędzy kinkietami oraz lampkami nocnymi.

Lampy wiszące zamiast tradycyjnych lampek nocnych

Lampy wiszące zamiast tradycyjnych lampek nocnych

Kinkiety przytwierdzone na ścianie przy łóżku to funkcjonalne rozwiązanie, jeśli lubisz czytać w łóżku. Za ich pomocą zapewnisz sobie zdrowe dla oczu oświetlenie. Jeśli wybierzesz kinkiety na regulowanych przegubach, będziesz mógł swobodnie ustawiać położenie źródła światła. W rezultacie dokładnie dostosujesz je do swoich aktualnych potrzeb. Pamiętaj jednak, że dolna część kinkietu powinna znajdować się około 70 cm nad materacem. Dobrym pomysłem jest także montaż włączników schodowych – jeden z nich będzie zlokalizowany przy wejściu do sypialni, a drugi przy łóżku. W ten sposób wchodząc do pomieszczenia od razu będziesz mógł włączyć kinkiety, a wyłączysz je bez potrzeby wstawania z łóżka.

Abażur lampki nocnej zmiękczy światło i w efekcie będzie ono przyjaźniejsze dla wzroku

Abażur lampki nocnej zmiękczy światło i w efekcie będzie ono przyjaźniejsze dla wzroku

W przypadku lampek nocnych możesz zdać się na znacznie większą dowolność. Świetnie sprawdzą się klasyczne lampki do sypialni wyposażone w abażury, które rozproszą światło, dzięki czemu będzie ono miękkie. Innym rozwiązaniem są lampy podłogowe, a szalenie modny efekt uzyskasz, jeśli wybierzesz lampki biurkowe. Za ich pomocą będziesz mógł łatwo sterować kątem padania światła, dzięki czemu nie będzie cię razić w trakcie czytania.

Oświetlenie garderoby

W sypialniach bardzo często umieszcza się również szafy i garderoby. Jest to praktyczne rozwiązanie i pozwala dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń. Aby łatwo znaleźć w szafie potrzebne ubrania, warto także zapewnić jej wewnętrzne oświetlenie. Nowoczesnym rozwiązaniem są taśmy led wyposażone w czujnik, który uruchomi światło automatycznie po otwarciu lub rozsunięciu drzwi szafy. Możesz również wybrać listwy uruchamiane za pomocą zwykłego włącznika.

Pamiętaj, że jeśli twoja szafa jest duża, jeden punkt świetlny nie wystarczy. Przyjmuje się, że źródeł światła powinno być co najmniej tyle, na ile modułów szafa została podzielona.

Oświetlenie dodatkowe

Girlanda światełek będzie efektownym źródłem nastrojowego światła

Girlanda światełek będzie efektownym źródłem nastrojowego światła

W sypialni bardzo ważny jest także atmosfera, dlatego nie powinno w niej zabraknąć elementów nastrojowego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym będą girlandy lampek np. cotton light balls lub zwykłe żarówki. Dzięki nim pomieszczenie wypełni przyjazne i nastrojowe światło. Nie zapominaj również o oświetleniu naturalnym, czyli blasku świec. Aby bezpiecznie cieszyć się atmosferą, jaką tworzą płonące świece, dobierz do nich lampiony. Mogą to być efektowne latarnie lub minimalistyczne szklane pojemniki.

Jak oświetlić sypialnię?
5 (100%) 2 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest