Sypialnia z charakterem – 4 sposoby na aranżację przytulnego pomieszczenia


Aranżacja wnętrz to sztuka wyboru. Zanim wygodnie rozsiądziesz się na kanapie czy ułożysz na łóżku, musisz zadecydować o wyglądzie mebli, kolorze ścian czy estetyce dodatków. Jednak najważniejszą decyzją, która zdeterminuje wszystkie pozostałe, jest wybór przewodniego stylu. Jeśli właśnie szukasz idealnej recepty na aranżację swojej sypialni, zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po najpopularniejszych wnętrzarskich stylach.  

Poszukując idealnych rozwiązań dla swojego mieszkania mamy do wyboru wiele interesujących trendów, efektownych dekoracji oraz różne style wykończenia. Jak wszyscy doskonale wiemy – wystrój pomieszczenia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie  – dlatego aranżacja wnętrza powinna być dobrze przemyślana. Zastanawiasz się, jaka estetyka będzie najlepszym rozwiązaniem dla twojej sypialni? Sprawdź zatem czym charakteryzują się najpopularniejsze obecnie wnętrzarskie style.

Sypialnia rodem ze Skandynawii

Biel, szarość i nowoczesne dodatki - styl skandynawski świetnie sprawdza się w sypialni

Biel, szarość i nowoczesne dodatki – styl skandynawski świetnie sprawdza się w sypialni

Styl skandynawski od kilku sezonów wiedzie prym w aranżacji wnętrz. Dominującą barwą w tej estetyce wykończenia pomieszczeń jest biel. Białe mogą być ściany, podłogi i meble. Dzięki temu wnętrze jest jasne, świetliste oraz ma optymistyczny charakter. Myślisz, że sypialnia utrzymana w stylu skandynawskim będzie nieprzytulnym i chłodnym pomieszczeniem? Nic bardziej mylnego. Skandynawowie wiedzą bowiem doskonale, jak ocieplić ten kolor oraz sprawić, aby dominująca biel stała się przytulna. Jak oni to robią? Za sprawą dodatków oczywiście. W sypialni utrzymanej w stylu skandynawskim powinny zatem znaleźć się dodatki wykonane z naturalnych materiałów, czyli z lnu, wikliny, trawy morskiej i przede wszystkim surowego drewna. Natomiast centralnym punktem aranżacji będzie łóżko przykryte efektowną kapą oraz zasypane poduszkami dekoracyjnymi.

Jeśli wybierzesz styl skandynawski dla swojej sypialni pamiętaj, że aranżacyjny diabeł tkwi w szczegółach. Pełnię stylu skandynawskiego uzyskasz jedynie dzięki dodatkom, dlatego postaw na ciekawe lampiony oraz girlandy lampek, które nie tylko urozmaicą aranżację, ale też staną się dodatkowym źródłem nastrojowego światła. Ponadto dobierz do tego minimalistyczne plakaty, a całość odśwież za pomocą roślin. W ten sposób twoja sypialnia będzie wyglądać jak żywcem wyjęta ze Sztokholmu lub Oslo.

Jak z powieści Jane Austen

Róż w połączeniu z szarością i bielą to skuteczny przepis na romantyczną sypialnię

Róż w połączeniu z szarością i bielą to skuteczny przepis na romantyczną sypialnię

Jeśli Duma i uprzedzenie to jedna z twoich ukochanych powieści, a perypetie panny Bennet oraz pana Darcyego za każdym razem doprowadzają cię do wzruszenia, styl romantyczny będzie idealną propozycją dla ciebie. Bazą dla powstania sypialni w stylu romantycznym będzie ciepła i naturalna kolorystyka. Postaw zatem na biel, beże i szarości, które uzupełnisz o pudrowy róż oraz stonowany fiolet. Pamiętaj, że romantyczna aranżacja powinna być delikatna, dlatego sięgaj po jasne odcienie wymienionych kolorów. Uzupełnieniem tej nastrojowej kolorystyki będą zwiewne tkaniny zdobione motywami kwiatowymi. Ponadto w romantycznej sypialni nie może zabraknąć także wazonów ze świeżymi kwiatami.

Meble w romantycznej sypialni powinny być stare lub stylizowane na takie. Szczególnie dobrze do romantycznej stylizacji będą pasować meble zaaranżowane metodą shabby chic. Sprzęty wykończone tą techniką są pomalowane na biało i celowo postarzane. Więcej wskazówek, które pomogą ci zaaranżować romantyczną sypialnię znajdziesz tu.

Z innej epoki

Stylizowana szafka i krzesło w roli stolika nocnego

Stylizowana szafka i krzesło w roli stolika nocnego

 

Styl vintage cieszy się równie dużą popularnością, jak opisywane wcześniej scandi. W tym przypadku możesz sobie pozwolić na największą aranżacyjną swobodę i pewną dozę eklektyzmu. Styl vintage nie ma bowiem jasno określonych ram i zasad. Polega on przede wszystkim na stosowaniu starych elementów wystroju. W związku z tym jeśli chcesz zaaranżować sypialnię w stylu vintage, sprawdź jakie meble zalegają na strychu u twoich dziadków lub wybierz się na pobliski targ staroci. Na tym ostatnim za niewielkie pieniądze możesz nabyć kultowe meble z minionej epoki, które obecnie są szalenie modne.

Kolorystyka vintage jest dowolna, pamiętaj jednak aby stawiać na jasne odcienie i postarzane faktury. Drewniane dekoracje z łuszczącą się farba czy kwiecista tapeta w stonowanych barwach nada pomieszczeniu przytulny klimat.

Artystyczna cyganeria

Sypialnia w stylu boho pełna jest kolorów i zwiewnych tkanin

Sypialnia w stylu boho pełna jest kolorów i zwiewnych tkanin

Styl boho to prawdziwe wnętrzarskie szaleństwo. Mnóstwo w nim wzorzystych tkanin, wyrazistych deseni i orientalnych dodatków. W tym szaleństwie jest jednak pewna metoda. Nazwa stylu wywodzi się od bohemy, zwanej też cyganerią. Takim mianem określano środowiska artystyczne, których niebanalny charakter i bunt przejawiał się nie tylko w stylu życia, ale też w wystroju wnętrz. Pomieszczenia urządzone w tej estetyce są inspirowane  ruchem hippisowskim, dlatego stanowią wyjątkową i barwną mieszankę. W związku z tym w sypialni utrzymanej w tym stylu powinieneś użyć intensywnych i optymistycznych kolorów np. żółci, czerwieni czy pomarańczy. Ich uzupełnieniem są kolory ziemi, czyli brązy i zielenie.

Natomiast jeśli chodzi o meble i dodatki w stylu boho, z powodzeniem możesz postawić na wszystko co jest przeciwieństwem minimalizmu. Orientalne zdobienia, ciekawe detale i patchworkowe połączenia decydują o przyjaznym klimacie tego typu wnętrz. W tym przypadku im więcej dodatków, zwiewnych tkanin i zieleni tym lepiej.

Sypialnia z charakterem – 4 sposoby na aranżację przytulnego pomieszczenia
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest