Jak przygotować grę w kolorowe kulki/skoczki?


Jak przyjemnie spędzić czas, gdy pogoda w kratkę? Na początek zobacz, czy posiadasz jakieś ciekawe gry planszowe. Jeśli okaże się, że Twoje domowe zapasy gier są niewystarczające to…wypróbuj naszą grę w skoczki. Może pamiętasz ją z dzieciństwa? Z jej wykonaniem poradzisz sobie sam:)

Zasady gry w skoczki

W pochmurne popołudnia trzeba się nieźle natrudzić, by wpaść na ciekawą formę rozrywki. Domowe potyczki z grą w skoczki, mogą być okazją do przeprowadzenia rodzinnych zawodów. Gra przeznaczona jest dla jednego lub wielu graczy, a polega na usunięciu wszystkich kulek z planszy z wyjątkiem ostatniej. Wygrywa ta osoba, której ostatni z pionków zostanie w centralnym miejscu planszy.

Zaczynamy grę!

Umieść kulki w otworach – pamiętaj o pozostawieniu wolnego miejsca w centralnej części planszy. Każdy gracz ma jeden ruch, wykonuje go zawsze wtedy, gdy za jego kulką znajduje się wolne miejsce. Pionki mogą się przemieszczać na planszy wyłącznie w pionie lub poziomie, nigdy nie po przekątnej. Zbite kulki należy usunąć z planszy.

Przygotowanie gry krok po kroku

Wymiary płyty i kulek

Wymiary planszy oraz kulek mogą być dowolne. Prezentowana płyta ma wymiary 26 x 26 cm. Kulki mają średnicę 16 mm, a odległości pomiędzy każdym z otworów to 3 cm. To ważne, by zachować odpowiednie wymiary planszy oraz wygodny rozstaw otworów.

Z czego wykonać płytę? Materiał dobierz dowolnie, względem tego, czym dysponujesz. Podstawa może być wykonana z drewna, ale również z tworzywa sztucznego. My zastosowaliśmy fragmenty drewnianej płyty pozostałej po wykonaniu szafy wnękowej. Pierwszym etapem prac, było przemalowanie płyty na kolor biały.

Kluczem do przygotowania gry są odpowiednio głębokie otwory dla kulek. Przed wierceniem warto wyznaczyć sobie głębokość wiercenia – tak, aby nie przewiercić materiału na wylot.

Zachowanie precyzji wiercenia wpłynie na finalny wygląd gry. Przymierzając się do wiercenia otworu, sugerujemy delikatne wbicie ostrza wiertła w punkcie. To pozwoli na dokładne wiercenie.

Wskazówka: Jeżeli wiertło jest dość tępe, można wykonać punkty pilotażowe za pomocą szpikulca gwoździa i itp.

         Niezbędne materiały:

  • Płyta wiórowa 26 x 26 x 1,8 cm
  • Kulki szklane 16 mm – 33 szt.
  • Wiertło łopatkowe 14 mm
  • Wkrętarka
  • Marker lub ołówek
  • Linijka z kątownikiem
  • Miarka

Krok 1 >

Pierwszą czynnością jest wyznaczenie punktów na kulki.

Przyłóż miarę na szerokość płytki, a następnie, w miejscu przebiegania 10, 13 i 16 cm zaznacz punkty. Czynność powtórz przy każdej krawędzi.

< Krok 2

Punkty połącz ze sobą za pomocą linii, tak jak na powyższym zdjęciu.

Krok 3 >

Na liniach wyznacz punkty, w których wykonasz otwory. Powinieneś oznaczyć 33 punkty.

< Krok 4

Wszystkie punkty zaznacz dokładnie za pomocą markera.

Krok 5 >

Wyznacz głębokość wiercenia.

< Krok 6

Zaznacz głębokość wiercenia na wiertle łopatkowym.

Krok 7 >

Delikatnie wbij wiertło w punkty i wwierć się w materiał. Podczas wiercenia utrzymuj pion. Dzięki temu otwory będą równe.

Krok 8 >

Możesz teraz usunąć wcześniej wyznaczone linie za pomocą gumki, a następnie przemalować płytę raz jeszcze i ułożyć kulki.

Życzymy udanej zabawy!

Jak przygotować grę w kolorowe kulki/skoczki?
Oceń ten artykuł

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest