Jak wykonać drewnianą piaskownicę?


Dlaczego warto wykonać ogrodową piaskownicę z drewna? Bo to jedno z najlepszych ogrodowych akcesoriów, które uwielbiają dzieci. Z piasku można tworzyć prawdziwe cuda, rozwijając jednocześnie swoje zdolności manualne. Jak stworzyć taką piaskownicę? Mamy dla Was gotową instrukcję!

Wymiary piaskownicy – jakie deski wybrać?

Do przygotowania piaskownicy zastosowaliśmy deski o długości  120 cm. Konstrukcja przygotowana za ich pomocą będzie na tyle duża i wygodna, że pozwali na swobodną zabawę w piasku nawet dwóm – trzem maluchom jednocześnie. Uwaga: deski przeznaczone na wykonanie piaskownicy mogą być grubsze od tych, które wybraliśmy my (20 mm, a nawet 30 mm).

Obrzeże piaskownicy drewnianej

Obrzeże można wykonać z desek o dowolnych wymiarach. My zastosowaliśmy wąskie deski o szerokości 98 mm. Sugerujemy jednak, że mogą być one także szersze np. dwie o szerokości 15 cm lub jedna o szerokości ok. 30 cm (najlepsze rozwiązanie).

Zadbaj by piaskownica była szczelna

W naszej konstrukcji powstały lekkie szczeliny, którymi może wysypywać się piasek. Aby temu zapobiec można wyłożyć piaskownicę folią budowlaną. Tu trzeba jednak pamiętać, aby na dnie folii wykonać kilku otworów odwadniających.

Jak połączyć deski?

Tym razem łączyliśmy deski samymi wkrętami bez uprzedniego nawiercania. Zalecamy, aby wykonywać otwory pod wkręty w materiale do którego mają być przytwierdzone – wystarczy wywiercić otwór w desce, którą nałożymy do kolejnej.

 

         Niezbędne materiały:

  • Deski 1200 x 98 x 19 mm 30 szt. (28 + 2 w zapasie)
  • Wkrętarka z bitem
  • Wkręty 4 x 30 mm – ok. 200 sztuk
  • Wkręty 4 x 20 mm – ok. 20 sztuk
  • Zawiasy płaskie 40 x 100 mm – 6 szt.
  • Kątownik
  • Miara
  • Ołówek
  • Piła

Krok 1 >

Zacznijmy od przygotowania boków piaskownicy. Będą potrzebne dwa „zestawy” połączonych ze sobą desek.

 

< Krok 2

Na płaskiej powierzchni ustawmy trzy deski obok siebie, od krótszej krawędzi wyznaczmy linię w odległości 20 mm (grubość deski), wzdłuż której przyłożymy równolegle deskę. Jej zadaniem jest scalenie trzech desek bocznych. Czynność powtórzmy także na drugim boku piaskownicy.

Deska została przykręcona wkrętami 4 x 30 mm. Z drugiej strony obcięliśmy deskę na równi z bokiem piaskownicy i czynność powtórzyliśmy także po drugiej stronie.

Krok 3 >

Ustawmy teraz dwa skręcone boki i do nich przytwierdźmy deski bez łączeń.

< Krok 4

Na jedną deskę przypadają, co najmniej dwa wkręty!

Krok 5 >

Tak powstała gotowa skrzynia. Kolejnym etapem jest przygotowanie siedziska oraz elementów pokrywy.

Warto sprawdzić czy pomiędzy bokami jest zachowany kąt prosty, tu przyda się kątownik!

< Krok 6

Na przeciwległych brzegach piaskownicy przykręćmy pierwsze deski. Najlepiej za pomocą kilku wkrętów.

Krok 7 >

Pozostałe deski ułóżmy tak jak na zdjęciu, chodzi o to by je rozplanować, im ciaśniej tym lepiej. Trzeba pamiętać, by zachować w połowie kilkumilimetrową szczelinę – dokładnie w miejscu „styku” klap.

Krok 8 >

Gdy mamy już rozplanowany układ desek, przykręćmy kolejną deskę. To samo powtórzmy po drugiej stronie piaskownicy.

Krok 9 >

Do drugiej deski przyłóżmy zawiasy (dwa na obu końcach deski) i 3 deskę. Zawias zamontujmy brzuszkiem do góry! Na drugim końcu piaskownicy powtórzmy to samo!

<Krok 10 

Trzecią deskę obróćmy na drugą i przyłóżmy czwartą deskę tak jak jest to pokazane na zdjęciu. Do czwartej deski zamocujmy po obu stronach zawiasy, ale nie łączmy na razie trzeciej deski z czwartą! To samo powtórzmy z drugiej strony piaskownicy.

Krok 11 >

Na zawias znajdujący się na czwartej desce i na trzecią deskę nałóżmy prostopadle deskę i odznaczmy szerokość. Przytnijmy deskę w wyznaczonym miejscu. Czynność powtarzamy na obu końcach piaskownicy.

<Krok 12 

Przytwierdźmy do trzeciej i czwartej deski obcięty element.  Dla mocnego scalenia czynność powtórzmy 3 razy.

Krok 13 >

Przytwierdźmy do wolnego skrzydła zawiasu piątą deskę. Tu może przydać się pomoc drugiej osoby lub trzeba podłożyć coś pod drugi koniec.

<Krok 14 

Złóżmy klapę z obu stron i dopasujmy szóstą deskę.

Krok 15 >

Z jednej z desek wytnijmy cztery elementy o tej samej długości, muszą one być o 10% dłuższe niż szerokość dwóch desek (ze szczelinami), u nas wyszło około 22 cm. Deska musi pokrywać się częściowo (10%) z 4 deską.  Deskę przykręćmy do piątej i szóstej deski.

<Krok 16

Czynność powtarzamy w pozostałych trzech miejscach.

Gotowe!

I jak Wam się podoba nasza piaskownica?

Podobny projekt (pirackiej piaskownicy!) podpatrzycie tutaj:

Jak wykonać drewnianą piaskownicę?
4.5 (90%) 2 votes

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest