Jak zbudować kompostownik?


Nasz projekt to mały kompostownik, którego boki można obsadzić roślinami w doniczkach. Dzięki temu taka konstrukcja będzie nie tylko funkcjonalna, ale również ładna. Jeśli szukacie ciekawego pomysłu na praktyczny kompostownik koniecznie zajrzyjcie do naszej instrukcji. Może się przyda!

Drzwiczki kompostownika – ZETKA

Na pierwszy rzut oka wydają się być skomplikowane. Jednak ich konstrukcja składa się z poprzecznych desek ułożonych poziomo i kratownicy w kształcie litery N zwanej ZETKĄ. To bardzo charakterystyczne wykończenie tego typu konstrukcji.

Zamknięcie kompostownika

My zastosowaliśmy jeden wrzeciądz, to zmusiło nas do wzmocnienia konstrukcji nad drzwiczkami. W tym celu dodana została nad nimi deska, która ma za zadanie ściągać konstrukcję, gdy kompost będzie zapełniony. Jeden wrzeciądz może nie utrzymać (z czasem) boków. Gdy zastosujemy dwa lub trzy wrzeciądze górna deska nie powinna być potrzebna.

Szybkie kompostowanie – nasze wskazówki

Jeśli chcemy, aby procesy zachodzące w kompoście przebiegały szybko, pokryjmy boki kompostownika czarną folią, w której wykonamy liczne otwory. Folia będzie powodowała lepsze nagrzewanie się kompostu, a otwory zapewnią dostęp powietrza.

Warto rozważyć także udział robaków np. dżdżownic kalifornijskich. Wystarczy, aby miały one wilgotną ziemię i pożywienie w postaci zgniłych odpadów zielonych, a przerobią czysty papier i karton, z celulozy budują kokony, w których dorastają larwy.

Ziemia kompostowa jest doskonałym źródłem minerałów i innych związków przydatnych przy uprawie roślin.

         Niezbędne materiały:

 • Deski 800 x 98 x 19 mm 14 szt. (jedna w zapasie)
 • Deski 1200 x 98 x 19 mm 5 szt.
 • Palety 1200 x 800 mm 3 szt.
 • Wkrętarka z bitem
 • Wkręty 4 x 30 mm – ok. 200 sztuk
 • Wkręty 4 x 20 mm – ok. 40 szt.
 • Wkręty 4 x 120 mm – ok. 20 sztuk
 • Zawiasy płaskie 40 x 100 mm – 3 szt.
 • Kątownik
 • Miara
 • Ołówek
 • Piła
 • Ściski stolarskie
 • Wrzeciądz – zamknięcie 1 lub 3 szt.
 • Kątowniki 2- 6 szt. wedle uznania

Krok 1 >

Ustawiamy palety tak, jak aby stworzyć pół zamkniętą przestrzeń.

< Krok 2

Boczne palety przykręcamy za pomocą długich wkrętów 4 x 120 mm. Stosując co najmniej dwa – trzy wkręty na jedno miejsce (klocek).

Krok 3 >

Montujemy tył kompostownika.

< Krok 4

Mocujemy górną deskę.

Krok 5 >

Następnie mocujemy środkową i dolną deskę – w miejscach z klockami palet. Potem mocujemy w równych odstępach kolejne deski, które można przyciąć.

< Krok 6

Montujemy łączniki – opcjonalnie. Wszystko zależy od tego jak „trzyma” się konstrukcja.

Krok 7 >

Gdy mamy skręcony tył, mocujemy deskę „ściągającą przód kompostownika”. To pozwoli nam na zachowanie wymiaru otworu. W przypadku zastosowania trzech wrzeciądzów można ten etap prac pominąć. Jak wynika z naszego doświadczenia, kompostownik po zapełnieniu ma tendencje do rozchodzenia się na boki.

Krok 8 >

Teraz wykonamy wzór N zwany ZETKĄ. Deskę o długości  1200 mm łączymy tymczasowo ze ściskiem tak, aby końce stanowiły przekątną otworu w kompostowniku.  W tym miejscu odznaczamy linię poziomą.

Krok 9 >

Odznaczamy linię także na dole – jak na zdjęciu.

<Krok 10

Obcinamy deskę wzdłuż uprzednio wyznaczonych linii.

Krok 11>

Na stole okładamy dwie deski o długości odpowiadającej wysokości otworu w kompostowniku. Jeżeli są one za długie przycinamy je.  Na nich ustawiamy przyciętą deskę z ZETKI. W ten sposób powstanie nam coś na kształt litery N. Taki sposób ułożenia desek pozwoli nam na dobranie wysokości pionowych desek.

<Krok 12

Wyznaczmy linię i następnie przycinamy drewno w tym miejscu. To samo robimy na drugiej stronie!

Krok 13>

Na poprzecznej desce o długości 800 mm, wyznaczamy szerokość wewnętrzną, w której będzie znajdowała się ZETKA. Krótsza krawędź deski powinna zbiegać się z klockiem.

<Krok 14

Wcześniej odmierzoną deskę przykładamy do ZETKI.

Krok 15>

Ustawiamy kąt pomiędzy deska, a ZETKĄ.

<Krok 16

Skręcamy ZETKĘ

Krok 17>

To samo robimy na drugiej stronie deski.

<Krok 18

Przykładamy ZETKĘ z deskami za pomocą ścisków i przykręcamy pozostałe deski poziome.

Krok 19>

Montujemy środkową deskę.

<Krok 20

Według środkowej deski, montujemy kolejne. Deski wystające można obciąć!

Krok 21>

Mocujemy wrzeciądz, ścisk pozwala na dokładne dopasowanie do konstrukcji.

<Krok 22

Montujemy uchwyt. Trzeba go tak zamontować, by po jego zamknięciu drzwiczki ściśle przylegały do konstrukcji.

Krok 23>

Wsuwamy zawiasy i odznaczamy ich położenie.

<Krok 24

Zdejmujemy drzwiczki i przykręcamy zawiasy.

Krok 25>

Przykręcamy zawiasy do konstrukcji.

<Krok 26

Mocujemy deskę, od spodu przykręcimy ją wkrętami. Tak powstanie miejsce na doniczki.

Krok 27>

Przykręcamy wkrętami deski.

 Oto gotowy kompostownik!

 

Jak zbudować kompostownik?
5 (100%) 6 votes

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest