Jak zrobić łóżko z palet?


Łóżko z palet? Dlaczego nie! Jest tak samo wygodne, a przy tym oryginalne i modne. Nowoczesne łóżka z palet są również ekologiczne i tanie. Wykonacie je samodzielnie, według poniższej instrukcji. Powodzenia.

Wymiary łóżka

Przygotowaliśmy dla Was projekt podstawy łóżka na materac, o wymiarach 90 x 200 cm. Sama podstawa łóżka jest szersza o 30 cm i dłuższa o 40 cm. Żeby nie utrudniać opisu, celowo nie przycinaliśmy palet pod wymiar łóżka. Decydując się na meble z palet, musicie uwzględnić fakt, że dostosowywanie się do nietypowych wymiarów w tym przypadku może okazać się karkołomne lub wręcz niemożliwe.

Palety

W sprzedaży coraz częściej pojawiają się palety oszlifowane. Jeżeli nie macie miejsca, chęci lub wolnego czasu, warto zainwestować w takie gotowe palety. Szlifowanie palet jest proste, ale trzeba liczyć się z tym, że powstaje bardzo dużo pyłu. Jeśli jednak zdecydujecie się na samodzielne szlifowanie palet, musicie zaopatrzyć się – oprócz szlifierki – w maskę i okulary. Pył jest bardzo szkodliwy, nadmierne wdychanie go powoduje liczne choroby, a nawet śmierć. Oczy także trzeba chronić, pył podrażnia spojówki, powoduje wysuszenie gałki ocznej. Zalecam stosowanie okularów pełnych typu gogle. Takie okulary uniemożliwiają dostawanie się pyłu do oczu.

Rozmiary palet

Tradycyjny rozmiar palet wynosi 1200 x 800 mm, a ich wysokość – 144 mm. Są to wymiary palety euro, która jest standardem wśród światowych przewoźników. Zaletą palet euro jest ich wytrzymałość. Deski palety euro mają grubość 22 mm, dzięki czemu wytrzymałość palety wynosi od 1000 do 1500 kg. Minusem jest waga – około 25 kg.

Do przygotowania łóżka z palet nie trzeba koniecznie stosować palet euro. Wystarczą palety o mniejszej wytrzymałości. My stosujemy palety o zbliżonych wymiarach, lecz o wadze około 12 kg. Deski w naszych paletach nie są tak mocne jak w euro, ale są równie solidne. Do wykonania łóżka wystarczą palety, w których deski mają grubość około 17 mm.

W naszym projekcie zastosowaliśmy palety o dwóch wymiarach: 1200 x 800 mm i 1200 x 600 mm.

Palety w rozmiarze 1200 x 600 mm można uzyskać poprzez wycięcie ze standardowych palet. Wymiar ten jest zależny od układu kloców w palecie.

Łączenie palet i innych elementów

Najprościej połączyć palety za pomocą łączników budowlanych. Dzięki nim uzyskamy stabilną, jednolitą konstrukcję.

Budowa łóżka z palet – instrukcja krok po kroku

         Niezbędne materiały:

  • 8 palet 1200 x 600 mm
  • 1 paleta 1200 x 800 mm
  • Wkrętarka z bitem
  • Wkręty 4 x 30 mm – ok. 100 sztuk
  • Wkręty 4 x 100 mm – ok. 10 sztuk
  • Łączniki płaskie 40 x 100 mm – 6 szt.
  • Łączniki płaskie 40 x 100 mm – 1 szt.

Krok 1 >

Zaczynamy od połączenia ze sobą palet 1200 x 800. Palety ustawiamy parami pionowo – cztery pary.

Łącznik montujemy tylko po jednej stronie pary na dłuższym boku. Czyli montujemy w dwóch parach łączniki po np. lewej stronie, a w dwóch pozostałych parach po prawej stronie.

< Krok 2

Drugą parę łączymy identycznie, z tym że po drugiej stronie (patrząc od dłuższego boku).

Krok 3 >

W jednej z par montujemy łącznik w taki sposób, by jego połowa wystawała poza obrys palety. Pozostała część posłuży nam do połącznia z drugą parą.

< Krok 4

Do jednej z par przystawiamy paletę o wymiarze 1200 x 800. Będzie ona stanowiła wezgłowie łóżka. Czynność warto wykonać wcześniej, przed połączeniem wszystkich par palet.

Krok 5 >

Oparcie łózka przytwierdzamy do podstawy za pomocą wkrętów 4 x 100 mm w miejscach styku z klockami palet. Warto dać po kilka wkrętów na w jednym miejscu styku.

< Krok 6

W ten sposób łączymy ze sobą pary. Powtarzamy czynność po obu stronach łóżka.

Krok 7 >

Od czoła łączymy razem palety za pomocą łącznika o długości 300 mm. Scali on nam solidnie naszą konstrukcję.

 

Krok 8 >

Oto gotowe łóżko.

Jak Wam się podoba nasz mebel?

Jak zrobić łóżko z palet?
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest