Lampka ścienna z drewna – jak ją wykonać krok po kroku?


Oświetlenie to ważny element dekoracyjny każdego wnętrza. Plafony, czy kinkiety – przymocowane bezpośrednio do ściany, pięknie dopełniają oświetlenie główne. Oryginalne oświetlenie dodatkowe, możemy wykonać samodzielnie, a potrzebne materiały wystarczy ograniczyć przede wszystkim do naturalnego drewna.

Najpierw obejrzyj filmik, potem zerknij na naszą instrukcję. Powodzenia!

Zanim zabierzemy się za wykonanie lampki

Ważne: Lampę możecie wykonać niemalże o dowolnych wymiarach, a dla urozmaicenia efektu dekoracyjnego w osłonie możecie wykonać przerwy między deskami tak, aby światło przedostawało się przez szczelinę. W deskach wystarczy zrobić otwory o różnych średnicach, a nawet pokusić się o wykonanie kształtów – im więcej pomysłowych rozwiązań, tym lepiej. Czekamy na wasze realizacje!

O czym warto pamiętać przygotowując lampę?

Pomimo że projekt wydaje się być prosty trzeba dokładnie wykonać elementy instalacji elektrycznej. Gdyby okazało się, że nie wiecie jak to zrobić lub nie jesteście pewni, poproście kogoś doświadczonego by wam pomógł! Nie bawmy się prądem.

Umiejscowienie żarówki

Każda żarówka wydziela ciepło, przy długim użytkowaniu temperatura może znacznie wzrosnąć. Dlatego zalecamy, aby żarówka była oddalona o 5 cm od elementów lampy.

Zamocowanie lampy

My zastosowaliśmy najprostsze rozwiązanie, czyli wieszaki do półek.
Wieszaki można ukryć we wnętrzu lampy. Tu jednak trzeba by nieco zmienić wewnętrzną konstrukcję.

W zakresie materiałów pamiętaj także:

1. Deski

Dla bezpieczeństwa i łatwego przeprowadzania pracy deski można oszlifować przed wykonaniem lampy.

2. Pogłębiacz – otwory pod wkręty

Dzięki temu, że wykonujemy otwory pod wkręty, drewno nie będzie pękać! Zamiast wiertła z pogłębiaczem możecie wykorzystać zwykłe wiertło. Różnica jest taka, że pogłębiacz pozwala na schowanie się dokręcanego elementu.

3. Montaż lampy

Układamy równo dwie deski o długości 22 cm obok siebie. Na nich ustawiamy jak na fotografii, deskę o wymiarach 19 x 3,5 cm. Na niej zaznaczamy cztery otwory. Dwa otwory na jedną deskę leżącą pod spodem.  To samo wykonujemy na kolejnych deskach.

Zaczynamy!

 

Do wykonania lampki, niezbędne będą:

 • 2 deski o długości 35 cm, szerokości 9,5 cm, grubości ok. 2 cm
 • 4 deski o długości 22 cm, szerokości 9,5 cm, grubości ok. 2 cm
 • 4 deski o długości 19 cm, szerokości 3,5 cm, grubości ok. 2 cm
 • 2 deski o długości 15 cm, szerokości 3,5 cm, grubości ok. 2 cm
 • 1 deska o długości 31 cm, szerokości 9,5 cm, grubości ok. 2 cm
 • Wiertarka z wiertłem – pogłębiaczem
 • Wkrętarka z bitami
 • Ołówek
 • Miarka
 • Wkręty 4 x 35 mm – 20 sztuk
 • Wkręty 4 x 20 mm – 16 sztuk
 • Wkręty 3,5 x 35mm – 6 sztuk
 • Kątowniki 4 szt.
 • Wieszaki do półek – 2 szt.
 • Otwornica do drewna – 30 mm
 • Oprawka do żarówki gwint e 14
 • Żarówka o mocy do 40 W i gwint e 14
 • Kabel z włącznikiem o długości 3 m
 • Śrubokręt płaski mały

Krok 1 >

Układamy równo dwie deski o długości 22 cm obok siebie. Na nich ustawiamy jak na fotografii deskę o wymiarach 19 x 3,5 cm. Na niej zaznaczamy cztery otwory. Dwa otwory na jedną deskę leżącą pod spodem.  To samo wykonujemy na 2 parze desek.

 
 

< Krok 2

W wyznaczonych punktach wiercimy otwory.

Krok 3 >

Za pomocą wkrętów 4 x 3,5 skręcamy całość.

 
 

< Krok 4

We wcześniej zmontowanych bokach lampy, montujemy poprzeczki z desek o długości 15 cm x 3,5 cm. Tu również zaznaczamy punkty – wystarczą dwa i wiercimy. Położenie poprzeczki dostosowujemy do wysokości żarówki tak, aby górna krawędź była wyżej o 3 cm od jej wysokości. My wyznaczyliśmy to na krawędzi styku bocznych desek. Czynność wykonujemy na drugim boku. Tu trzeba pamiętać, aby poprzeczka była zamontowana w taki sposób, by po zmontowaniu znalazły się w jednej linii – odbicie lustrzane.

Krok 5 >

Układamy równo dwie najdłuższe deski, a do nich przykładamy bok lampy i ustawiamy listwę łączącą. Listwa powinna być tak przesunięta by boki lampy schowały się w deskach czołowych.  Na listwie łączącej wykonujemy 4 punkty i otwory jak w poprzednich krokach i łączymy je wkrętami 4 x 35 mm. Czynność tę wykonujemy na 2 stronie desek czołowych!

 
 

< Krok 6

Po skręceniu desek czołowych musimy połączyć przód lampy z bokami. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kątowników stalowych. W tym przypadku stosujemy krótsze wkręty 4 x 20 mm. Dzięki temu nie przebija się na drugą stronę po wkręceniu. Operację wykonujemy po obu stronach.

Krok 7 >

Na poprzecznej desce wyznaczamy środek.

 
 

 < Krok 8

Deskę poprzeczną montujemy na wcisk w lampie i wiercimy otwornicą otwór pod oprawkę.

 

Krok 9 >

Za pomocą śrubokrętu otwieramy oprawkę i instalujemy przewody.

 

 < Krok 10

Po obu stronach montujemy zawieszki za pomocą wkrętów 3,5 x 35 mm.

Krok 11 >

Montujemy oprawkę. Uwaga nie podłączamy jej przed montażem do prądu!

 

 

< Krok 12

Wieszamy lampę, montujemy żarówkę, podłączamy do prądu i cieszymy się jasnością!

Jak Wam się podoba taki efekt?

Efekt końcowy:

Lampka ścienna z drewna – jak ją wykonać krok po kroku?
4.7 (93.33%) 3 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

7 komentarzy

 1. Te Wasze pomysły na coś z niczego są super! Zrealizowałam już ten z regałem, a i z lampką chyba spróbuję!

  Odpowiedz
  • Dziękujemy, a będzie ich więcej

   Odpowiedz
 2. Lampki ścienne to bardzo nowoczesny trend wnętrzarski, który bardzo mi się podoba.

  Odpowiedz
  • Nam też! 🙂

   Odpowiedz
 3. Już pokazałam mężowi i powiedział cytuję: „nie jest trudne, da się zrobić” 😛 Trzymam rękę na pulsie i czekam na nowy zestaw lamp do przedpokoju :)))))))

  Kiedy będą kolejne porady???? 🙂

  Odpowiedz
  • Kolejne instruktaże już niebawem. Śledź nas na FB i Instagramie! <3

   Odpowiedz
 4. Taka drewniana lampka jest ok, ale nie do każdego wnętrza. Na propozycję, że zrobię taką do salonu żona stwierdziła, bym się .. (nie mogę cytować). Zrobiłem więc sobie 2 takie lampki z drewna do garażu i jedną do piwnicy. Wyszło super. Dodatkowo zmodyfikowałem pomysł używając lakierobejcy. Pamalowane lampki na jasnoniebieski, pastelowy kolor robią całkiem fajne wrażenie. Można oczywiście pokolorować wnętrze takiej lampki, by zależnie od koloru modyfikować barwę odbijanego światła. Jeśli chcemy użyć takiej lamki np. w sypialni, to warto pomalować na czerwony lub pomarańczowy. Światło będzie cieplejsze. Jeśli pomalujemy na niebieski, to stanie się zimniejsze. Oczywiście nie wybierajmy za ciemnych kolorów, bo nie będą odbijać światła, a lampka ma inne funkcje. Jeśli chcecie, to podeślę zdjęcia swoich lamp ściennych z drewna wg Waszej inspiracji (:
  Aho!

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest