Mozaika drewniana, czyli naturalna dekoracja ścienna – zobacz instrukcję krok po kroku


Dekoracja ścienna wykonana własnoręcznie z drewna – brzmi jak coś trudnego, prawda? Nic z tych rzeczy! Dzisiaj pokażemy Ci, jak stworzyć taką ozdobę z materiałów, które zapalony majsterkowicz, zaś początkujący może je zorganizować w kilka chwil. Czytaj dalej!

Na początek jednak kilka uwag i wskazówek:

Wymiary dekoracji ściennej

Oczywiście dopasujesz ją do własnych wymagań. Jeśli jednak chcesz sobie nieco ułatwić zadanie, skorzystaj z materiałów, które mają podobne wymiary do naszych – odpadnie kwestia obliczeń. My wykonaliśmy mozaikę na płycie o wymiarach 120 x 60 cm.

Ilość drewnianych kloców, czyli elementów składowych mozaiki

Jest to jeden z niewielu projektów w dziale Coś z Niczego, w których trudno oszacować ilość materiału. Przyjmujemy założenie, że jeden klocek możemy rozbić na 2/3 mniejsze elementy. Biorąc pod uwagę powierzchnię jednego klocka, można oszacować ich liczbę potrzebną na wypełnienie danej powierzchni. My wykorzystaliśmy około 50 klocków o różnych wymiarach. Warto mieć kilka w zapasie, w razie gdyby część została źle rozłupana

Wypełnianie kolejnych rzędów

Gdyby okazało się, że rzędu nie sposób „zamknąć” klockiem w pełnym wymiarze, należy go odpowiednio dociąć.

Płyta

Podstawą mozaiki mogą być różnego rodzaju materiały. Plastik, drewno, blacha sprawdzą się równie dobrze pod warunkiem, że będą dobrze przygotowane do klejenia oraz odpowiednio sztywne. Jeśli konstrukcja będzie elastyczna to klocki mogą odpadać. Uwaga – grubość płyty ma wpływ nie tylko na jej sztywność, ale i ciężar. Najczęściej w takich przypadkach stosuje się płyty wiórowe lub sklejki OSB. My rekomendujemy tę ostatnia ze względu na jej wytrzymałość i relatywnie niską cenę. My wykonaliśmy całość na płycie wiórowej, ponieważ akurat taką mieliśmy do dyspozycji:)

Ramka

My zastosowaliśmy ramkę – dzięki temu łatwiej układa się klocki. Ponadto ramka usztywnia całą konstrukcję.

Montaż

Panel możesz przytwierdzić na kilka sposobów:

– za pomocą kleju montażowego

– przykręcając całość do ściany

– wieszając go na specjalnych uchwytach do mocowania

Jak korzystać z dłuta i podbijaka?

Wykorzystanie tych dwóch narzędzi to jedna z bezpieczniejszych i precyzyjniejszych metod przygotowania materiału. Ważne, aby łupanie odbywało się na stabilnej, drewnianej powierzchni, która uchroni dłuto przed uszkodzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest użycie pieńka. Pamiętaj, że rozłupując klocki nie musisz używać dużo siły. Lepiej wykonać 2-3 precyzyjne uderzenia, niż jedno, ale mało trafne.

Pamiętaj, że duże znaczenie ma szerokość dłuta. To wąskie może się klinować i potrzebne będzie więcej uderzeń. Dłuto szerokie łatwiej rozbija klocek, którego powierzchnia jest równiejsza niż w przypadku dłuta wąskiego. Ważne, aby klocki rozłupywać wzdłuż słojów – nie w poprzek! Pamiętaj też, że dłuto musi być odpowiednio ostre, upewnij się też, że w klockach nie znajdują się gwoździe.

Klejenie

Warto wykorzystać dobry klej. Najlepszy będzie ten przeznaczony do drewna, ale dobrze sprawdzi się też klej montażowy. W przypadku opornych klocków można je przykręcić od spodu wiertłem.

Gotów? Zaczynamy!

 

Aby wykonać mozaikę drewnianą, będziesz potrzebować:

 • 2 listew o długości 118 cm, szerokości 2 cm, grubości ok. 2 cm
 • 2 desek o długości 60 cm, szerokości 2 cm, grubości ok. 2 cm
 • Płyty wiórowej 60 x 120 cm
 • Około 50 sztuk drewnianych klocków sześciennych z palet
 • Dłuta 40 mm i podbijak
 • Wiertarki z wiertłem-pogłębiaczem
 • Ołówka
 • Linijki
 • Wkrętarki z bitami
 • Wkrętów 3 x 35 mm
 • Pistoletu z klejem do drewna

Krok 1 >

Zaczynamy od uważnego rozbijania klocków na mniejsze części.

 
 

< Krok 2

Na płycie wyrysuj prostokąt oddalony o 1 cm od każdej krawędzi.

Krok 3 >

Na linii wokół płyty wyznaczamy punkty co 10-20 cm i za pomocą wiertarki z pogłębiaczem wiercimy otwory.

 
 

< Krok 4

Pod płytą układamy listwę ramki. Ważne, aby na bieżąco kontrolować jej ustawienie – musi stykać się na równi z płaszczyzną płyty. Czynność tę wykonujemy na każdym z boków płyty.

Krok 5 >

Tak prezentuje się gotowa płyta z ramką.

 
 

< Krok 6

Na płycie wstępnie ułóż klocki. Pamiętaj – najpierw je przymierz i dopasuj, klejeniem zajmiesz się później.

Krok 7 >

Kiedy to będzie gotowe, przejdź do klejenia klocków. Każdy z nich musisz podkleić z osobna.

 
 

 < Krok 8

Gotowe!

 

EFEKT KOŃCOWY:

Mozaika drewniana, czyli naturalna dekoracja ścienna – zobacz instrukcję krok po kroku
5 (100%) 6 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

7 komentarzy

 1. Prześliczna mozaika, ale niestety przerasta moje umiejętności rękodzielnicze, a chłopa na stanie brak 😉

  Odpowiedz
  • Nic straconego. Zawsze można zapukać do sąsiada i zaoferować smaczny czteropak w zamian za pomoc 😉

   Odpowiedz
 2. Wow, całkiem fajna 🙂 Powiesiłabym nad łóżkiem w moim pokoju, bo kolorystycznie pasuje, i wieszałabym na niej kolorowe karteczki-przypominajki. Pozdrawiam, Ada.

  Odpowiedz
  • Bardzo ciekawe rozwiązanie 🙂

   Odpowiedz
   • Droga Redakcjo. Proszę nie pochwalać takich pomysłów. Kolorowe karteczki na drewno! Litości, może jeszcze dywan/wykładzinę na piękny parkiet .

    Odpowiedz
    • Trzeba dać wyobraźni się wyszaleć. Miłość do surowego drewna przyjdzie z czasem 🙂

     Odpowiedz
    • Bez przesady.. Czemu nie mogę sobie zawiesić, jak mi się to przyda w nauce na studiach np. podczas sesji????

     Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest