Nasz pomysł na składane biurko z palety


Pracujesz w domu? A może urządzasz właśnie swoje firmowe biuro? Jedno jest pewne, przyda Ci się wygodne biurko, przy którym wykonasz wszystkie projekty. Z tego powodu w artykule zamieszczonym poniżej, prezentujemy pomysł na oryginalny drewniany mebel – funkcjonalne biurko, przy którym z pewnością przyjemnie i efektownie wykonasz wszystkie codzienne obowiązki.

Konstrukcja biurka – jak je wykonać?

Biurko, którego projekt przygotowaliśmy, jest stosunkowo łatwe do wykonania, jednak ze względu na konieczność przejścia przez kilka etapów obróbki technicznej, wymaga od Ciebie odrobiny cierpliwości. Najtrudniejszym etapem pracy jest zamontowanie wsporników, które będą blokować blat biurka.

Aby nie popełnić konstrukcyjnych błędów pamiętaj, aby przyjąć swoje indywidualne wymiary, które są zależne od grubości desek oraz zamocowania mniejszych zawiasów. To niezwykle ważne, by biurko mogło być stabilne i następnie prawidłowo zamontowane.

Zwróć również uwagę na długość podpór, która powinna być tak dobrana, by blat biurka znalazł się w płaszczyźnie poziomej. Aby dobrze wykonać pomiar warto posłużyć się kątownikiem lub poziomicą.

Dodatkowe informacje

Biurko ma niewielką podstawę, ale dosyć ciężki blat, co sprawia, że trzeba je przytwierdzić do ściany. Wystarczy zamocować go za pomocą dwóch kołków, a w jednej z górnych desek wywierć otwory, by następnie móc przesunąć biurko do ściany i przez otwory wykonać oznaczenia na ścianie. Tu przydatny może być cienki śrubokręt, gwóźdź lub inne narzędzie, które zostawi ślad w określonym miejscu.

Pogłębiacz – otwory pod wkręty

Dzięki temu, że wykonasz otwory pod wkręty, drewno nie będzie pękać! Zamiast wiertła z pogłębiaczem można wykorzystać zwykłe, które pozwoli na schowanie się dokręcanego elementu.

  Niezbędne materiały:

 • 1 paleta o wymiarach 120 x 80 x 12,5 cm
 • 7 desek o długości 120 cm, szerokości 9,5 cm, grubości ok. 2 cm
 • Wkrętarka z bitem
 • Wiertarka z wiertłem – pogłębiaczem
 • Ołówek
 • Kątownik i miara
 • 2 małe zawiasy
 • 3 średnie zawiasy płaskie
 • Wkręty 4 x 35 mm
 • Wkręty 4 x 20 mm
 • Ściski stolarskie
 • Piła płatnica

Krok 1 >

Ułóż cztery deski obok siebie. Stworzą one blat biurka. W poprzek postaw deskę, która będzie scalała przyszły blat.

 
 

< Krok 2

Na desce scalającej odznacz szerokość blatu. Tę czynność wykonaj jeszcze dwukrotnie – na środku i drugim końcu blatu.

Krok 3 >

W wyznaczonych miejscach przytnij deskę.

 
 

< Krok 4

Powinieneś otrzymać następującą konstrukcję.

Krok 5 >

Aby blat był solidnie przytwierdzony, należy przykręcić wkręty po 2 sztuki na każdą deskę blatu. Następnie na jednej desce poprzecznej wykonaj 8 otworów pod wkręty.

W tym przypadku przyłóż deskę, na drewno blatu i zaznacz na niej punkty na deskę blatową. Aby nie wykonywać tej czynności wielokrotnie ułóż kolejną deskę pod wybranym materiałem, w którym wierciłeś.  Uwaga: przy takim wykonywaniu otworów zwróć uwagę na to, aby deski były tak samo zlicowane.

 
 

< Krok 6

Skrajne deski skręć wkrętami 4 x 35 cm.  Przypilnuj jednocześnie, aby deski były ułożone prostopadle do siebie. Można powkręcać w deski po 1 wkręcie i całość ustawić precyzyjnie na lekkim ścisku. Wreszcie na koniec, wykonaj pozostałe łączenia.

Krok 7 >

Środkową deskę trzeba tak umieścić na blacie, aby znajdowała się w miejscu, gdzie został przytwierdzony środkowy klocek.

 
 

 < Krok 8

Całość skręć.

 

Krok 9 >

Przykręć zawiasy średnie do spodu blatu w odległości około 1 cm od osi zawiasu.  Dzięki temu blat biurka będzie podnosił się lekko do góry, a taka konstrukcja  umożliwi założenie blokady. Czynność wykonaj na każdej desce scalającej.

 

 < Krok 10

Na jednej z desek zaznacz i odetnij dwa elementy o długości 5 cm każdy.

Krok 11 >

Na skrajnych deskach scalających tuż za zawiasami zamontuj uprzednio odcięte elementy. Wcześniej wykonaj w nich otwory pod wkręty.

 

< Krok 12

Za pomocą ścisków zamontuj wstępnie blat do palety.

Krok 13 >

Dobrze, teraz zabierz się za przygotowanie wspornika. Czynność ukazaną na zdjęciu powtórz po obu stronach blatu.

To najtrudniejsze zadanie w całej konstrukcji biurka. W tym celu posłuż się deską, która pozostała po odcinaniu mniejszych klocków. Ta na zdjęciu, ma wymiar około 36 cm długości.

Blat ustaw prostopadle do palety. Tu przydaje się kątownik, aby wyznaczyć prawidłowe położenie. Przy tej operacji przyda się również druga osoba, która przytrzyma blat.

W miejscu, w którym będzie się znajdował środkowy klocek palety, oprzyj kawałek deski tak, aby stykała się z kawałkiem drewna przytwierdzonego do deski scalającej. W miejscu styku, wyznacz na desce miejsce styku, tutaj należy przyciąć deskę, która stanie się podporą. W naszym projekcie długość wyniosła 33 cm dla jednej strony i 33,4 cm dla drugiej.

 

< Krok 14

Przycięte wsporniki, zamontuj za pomocą małych zawiasów, tak jak poniżej. Tu warto pamiętać, by wsporniki znajdowały się na odpowiednich stronach, tak, jak były przycinane. W miejscu, gdzie deska jest ruchoma trzeba zastosować krótsze wkręty 4 x 20 mm.

Krok 15 >

Zawiasy zamontuj do palety.

 

< Krok 16

Biurko ustaw w miejscu docelowym.  I gotowe!

 Efekt końcowy:

Nasz pomysł na składane biurko z palety
5 (100%) 2 votes

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest