Ścienny stojak na wino wykonany z drewna – zobacz instrukcję krok po kroku


W wielu domostwach dobre wino musi być pod ręką cały czas – czy to w przypadku nieoczekiwanej wizyty, czy po prostu chęci uzupełnienia posiłku smakiem ulubionego rodzaju tego trunku. Gdzie je trzymać, aby było cały czas pod ręką? Zobacz jak wykonać prosty stojak na wino, który następnie możesz zamontować na ścianie lub na meblu.

Na początek jednak kilka uwag i wskazówek:

Średnica szyjek

Sugerujemy, aby przed rozpoczęciem prac sprawdzić średnicę szyjek w butelkach win, które pijasz najczęściej. Do tego wystarczy miarka lub suwmiarka, choć pomiar dokonany za pomocą tego drugiego narzędzia będzie dokładniejszy. Średnica szyjek w naszych butelkach wynosiła około 30 mm, a otwory mają 32 mm.

Materiały i sposoby na wykonanie otworów

Deski o grubości 20 mm będą w sam raz. W przypadku grubszych desek możesz mieć problem z wykonaniem precyzyjnych otworów za pomocą otwornicy. Wtedy zalecamy użycie frezu puszkowego. Wciąż jednak łatwiej będzie wykorzystać otwornicę – łatwiej się ją prowadzi dzięki wiertłu. Dzięki temu otwór jest symetryczny i znajdzie się dokładnie w miejscu, które wyznaczyłeś. Wykorzystanie frezu bez wiertarki stołowej wymaga pewnej wprawy i jest mniej bezpieczne.

Jak wyciągnąć drewniany wałek z otwornicy, który powstaje przy wierceniu? Przed rozpoczęciem działania koniecznie odłącz wiertarkę od prądu. Teraz warto posłużyć się kluczem, którym odkręcasz nakrętkę dociskową otwornicy i przesunąć koronkę w stronę wiertarki. W wyniku tej operacji odsłoni się wałek, który z łatwością usuniesz.

 

Zaczynamy!

 

Aby wykonać stojak, będziesz potrzebować:

  • 4 deski o wymiarach 30 x 9 x 2 cm (długość, szerokość, grubość)
  • 1 deski o wymiarach 120 x 9 x 2 cm
  • Deski o dowolnym wymiarze jako podkład pod otwory wiercone za pomocą otwornicy
  • Wiertarki z wiertłem-pogłębiaczem
  • Otwornicy do drewna o średnicy 32 mm – niemniej ten wymiar dostosuj do siebie.
  • Ołówek
  • Linijkę
  • Wkrętarki z bitami
  • Wkręty 4 x 40 mm
  • Wkręty 3 x 30 mm
  • 3 okucia metalowe
  • Opcjonalnie papier ścierny do oszlifowania otworów i innych nierówności, ścisk kątowy oraz ścisk stolarski

Krok 1 >

Na deskach o długości 30 cm oznacz ich połowę, czyli punkt w odległości 15 cm od krótszej krawędzi

 
 

< Krok 2

Wyznaczone 15-centymetrowe odcinki podziel jeszcze raz na pół, w odległości 7,5 cm od krótszej krawędzi. W tych miejscach wyznacz środek deski poprzez podzielenie jej szerokości na pół, co w efekcie da 4,5 cm. Zaznacz dokładnie to miejsce, a czynność powtórz na wszystkich deskach.

Krok 3 >

W uprzednio wyznaczonych miejscach wykonaj otwory. Zastosowanie deski jako podkładki uchroni stół przed uszkodzeniem oraz sprawi, że wiercony otwór będzie niepostrzępiony. Należy pamiętać, że przy otwornicy wiertło wystaje nieco ponad jej wysokość. Wiercenie bez deski może uszkodzić blat.

Ważne również, aby deski do siebie ściśle przylegały. Najlepszą metodą jest zastosowanie ścisku stolarskiego, który zapewni stabilność i dobre przyleganie do powierzchni desek.

 
 

< Krok 4

Kolejnym etapem będzie wyznaczenie otworów pod wkręty. Operację tę wykonujemy tylko na 3 deskach, po jednej ze stron. Otwory wyznacz w odległości 2 cm od dłuższej krawędzi i 1 cm od krótszej krawędzi. Wymiar 1 cm to połowa grubości deski.

Krok 5 >

W wyznaczonych miejscach wywierć otwory pod wkręty. Pogłębiacz sprawi, że wkręty schowają się w desce i dodatkowo zabezpieczy ja przed pękaniem podczas wiercenia. Tu również zalecamy zastosowanie podkładki pod wiercenie.

 
 

< Krok 6

Deski z otworami układamy w pokazany na zdjęciu sposób.

Krok 7 >

Za pomocą ścisku kątowego wygodnie połącz elementy stojaka.

 
 

 < Krok 8

Elementy połącz ze sobą wykorzystując wkręty 4 x 40 mm.

 

Krok 9 >

Czas na okucia – je zamontuj za pomocą wkrętów 3 x 30 mm.

 

 < Krok 10

Na desce ustaw konstrukcję stojaka i odrysuj miejsca styku po obu krawędziach deski ustawionej pionowo.

Krok 11 >

W efekcie powinieneś otrzymać tak oznaczoną deskę.

 

< Krok 12

W miejscach styku wyznacz punkty, które znajdują się w połowie szerokości między liniami.

Krok 13 >

W wyznaczonych w poprzednim kroku miejscach wywierć otwory pod wkręty.

 

< Krok 14

Połóż całą konstrukcję w sposób widoczny na zdjęciu – okucia do blatu, a wyznaczone linie powinny pokrywać się z krawędziami desek.

Krok 15 >

Całość skręć za pomocą wkrętów 4 x 40 mm.

 

< Krok 16

Gotowe! Stojak możesz przykręcić do ściany lub wybranego mebla.

EFEKT KOŃCOWY:

Ścienny stojak na wino wykonany z drewna – zobacz instrukcję krok po kroku
5 (100%) 7 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

8 komentarzy

  1. Nooo, dla mnie to idealny mebel!!! Nie ma domu bez czerwonego wytrawnego wina <3 <3

    Odpowiedz
    • A ja się nie zgodzę, przynajmniej nie w całości. Dom bez czerwonego wina może istnieć, ALE BEZ BIAŁEGO NIE 😛

      Odpowiedz
      • Ja tam trzymam stronę Winogronowej – czerwone winko to życie.

        Odpowiedz
        • Może różowe rozwiąże wasz problem? 😛
          Nie wiem, nie znam się, bo nie piję alko w ogóle.

          Odpowiedz
  2. Chyba powinniście tu otworzyć forum winiarskie, żeby ludzie mogli się wypowiadać o ulubionych trunkach 😛

    Odpowiedz
    • Rozważymy pomysł 😉

      Odpowiedz
  3. Nie ukrywam, taki stojaczek na winko z drewna chętnie bym przygarnęła 😛 Póki co namawiam męża żeby uruchomił wyobraźnię i swój warsztat, może się uda 😉 /Paula

    Odpowiedz
    • No jasne, że się uda! 😉 Trzymamy kciuki!

      Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest