Ogrodowy stołek z pnia – jak go wykonać?


Mały stołek przydaje się nie tylko w domu, może być również dekoracją ogrodowego tarasu. Na stołku można wygodnie siadać, można na nim również położyć donice z kwiatami. W tym artykule zaprezentujemy nasz autorski pomysł na stołek z pieńka. Mamy nadzieję, że będzie wygodny.

Wymiary stołka mogą być dobierane wedle indywidualnych potrzeb, tak aby był przede wszystkim wygodny i stabilny. My mieliśmy do dyspozycji solidny pień wierzby o wymiarach mniej więcej 80 x 35 x 12 cm.

Uwaga: Zalecamy zachowanie minimalnych wymiarów pieńka – długość 40 cm, szerokość 20 cm i grubość co najmniej 8 cm. Pamiętaj także o prawidłowej grubości materiału, ponieważ będzie trzeba wykonać wkręty na głębokość około 4 cm.

Przygotowanie pnia

Drewno powinno być dobrze wysuszone ponieważ zbyt świeże może ulec spękaniu. Kształt, jaki wybierzesz na swoje siedzisko to zupełna dowolność, równie dobrze możesz wybrać pień, który będzie półokrągły jak i płaską deskę, jeśli nie posiadasz akurat nic innego.

Czy wiesz, że: Na drewnie mogą pojawiać się żywice, dlatego zalecamy wykonanie stołka z drewna pochodzącego z drzew liściastych.

Pieniek powinien być symetryczny i mieć w miarę regularne wymiary. Ułatwi to wykonanie otworów pod nogi. Przy obróbce pieńka, pomocna będzie szlifierka oraz strug. Za pomocą tych narzędzi można nadać siedzisku w miarę równy kształt.

Nogi stołka mogą mieć dowolne wymiary. My, styliska uzyskane z łopaty pocięliśmy na równe odcinki o długości 35 cm. Zamiast nich można użyć kawałków drewna.

Wiercenie otworów pod nogi

Stylisko ma nierównomierną średnicę +- 28 mm. Z tego względu konieczne może być zeszlifowanie fragmentu nogi do określonych wymiarów.

Otwory powinny mieć minimum 3 cm, a wiercenie warto wykonać pod kątem i na jednakowej głębokości. W przypadku, gdy siedzisko ma nieregularne wymiary, należy wybrać jeden poziom i wiercić wszędzie na jego wysokości.

Jak wykonać stołek krok po kroku?

 

         Niezbędne materiały:

  • Klocek drewniany o dowolnych wymiarach
  • 4 wałki o średnicy około 28 mm i długości 35 cm
  • Wkrętarka/wiertarka
  • Wiertło łopatkowe 28 mm
  • Szlifierka taśmowa wraz z mocowaniem do stołu lub/i ostry nóż
  • Drewniany młotek
  • Linijka z kątownikiem
  • Miarka
  • Ołówek
  • Opcjonalnie klej do drewna, lakierobejca, olej do konserwacji drewna lub inny środek zabezpieczający

Krok 1 >

Wyznacz cztery punkty w odległości 5 cm od dłuższego boku i 10 cm od krótszego.

< Krok 2

Przymocuj wiertło łopatkowe i rozpocznij wiercenie pod kątem około 50/60 stopni.

Krok 3 >

Głębokość otworu wykonanego na tym zdjęciu wyniosła około 4 cm. Okazało się, że nasz pień jest nierówny dlatego musieliśmy poprawić wiercenie.

< Krok 4

Na zdjęciu pokazujemy widoczną różnicę w poziomie otworów – 1,5 cm. Pozostałe otwory należy zatem poprawić o 1,5 cm, a tu wywiercić otwór na głębokości 4 cm. To pozwoli na uniknięcie późniejszego wymiarowania.

Krok 5 >

Nogi obrobisz za pomocą szlifierki taśmowej lub noża.

< Krok 6

Otwory można lekko sfazować. Ułatwi to wbijanie nóg.

Krok 7 >

Wbij nogi, a w miejscach z luzami zastosuj dodatkowo klej.

Krok 8 >

Tak prezentuje się gotowy stołek! Życzymy owocnego majsterkowania!

 

Ogrodowy stołek z pnia – jak go wykonać?
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest