10 przyrządów, dzięki którym zapanujesz nad swoim ogrodem


Kalendarzowy początek wiosny już za nami – dni są coraz dłuższe, słońca z każdym dniem więcej, a przyroda radośnie budzi się do życia. Dotyczy to także ogrodu – przebiśniegi, cebulice i krokusy już cieszą oczy i tylko czekać, gdy drzewa i krzewy zazielenią się i obsypią kwiatami. Również Ty powinieneś przygotować się do nowego sezonu, uzupełniając swój składzik w narzędzia, przybory i akcesoria, które pomogą Ci w utrzymaniu ogrodu w nienagannym stanie. Przekonaj się, co i dlaczego będzie Ci potrzebne.

Wśród elementów wyposażenia ogrodowego znajdują się produkty różnego typu – od pierwszoplanowych postaci takich jak maszyny i narzędzia ogrodnicze umożliwiające pielęgnację roślin, po akcesoria drugoplanowe, pozwalające na utrzymanie w ogrodzie porządku i czystości. Poniżej przedstawiamy listę tych przyborów, które z pewnością przydadzą się w ogrodzie i na działce.

1. Kosiarka do trawy

Kosiarka jest dla Ciebie takim samym potworem, jak piec dla Kevina? Nie chcesz, nie lubisz, nie potrafisz się nią posługiwać i dbać o nią, a gdy już naprawdę musisz, wyglądasz mniej więcej tak:

mężczyzna klęczący przed kosiarką

Pora się z nią zaprzyjaźnić – to podstawowy element wyposażenia każdego ogrodu, fryzjerka dla Twojego trawnika. Jej ostre noże precyzyjnie skracają źdźbła trawy – nie szarpią ich i nie niszą, pozwalając na zachowanie jej zdrowego wyglądu. Jak wybrać kosiarkę? Przede wszystkim kieruj się jej wydajnością – powinna być tym większa, im większy trawnik będziesz nią kosić. Do trawników niezbyt dużych (o powierzchni do 500 m2) wystarczą kosiarki elektryczne, których zasięg będzie ograniczała długość przewodu zasilającego oraz dostęp do źródła prądu. Ze skracaniem trawników o większej powierzchni lepiej poradzisz sobie przy pomocy kosiarek spalinowych – przykładem może być kosiarka z napędem Performance Power B&S.

2. Konewka

Jeżeli nie posiadasz w ogrodzie systemu nawadniania, zadbaj o to, by samodzielnie podlewać hodowane rośliny. Nie zawsze będzie Ci do tego potrzebny podłączony do instalacji wodnej wąż ogrodowy, choć i on z pewnością okaże się przydatny w ogrodach o dużej powierzchni. Aby móc wygodnie transportować wodę i podlewać nią jedynie wybrane warzywa, kwiaty czy krzewy owocowe, potrzebna będzie odpowiednia konewka. Sprawdzą się tu modele o większej niż niewielkie domowe konewki pojemności – warto wybrać ten 5- lub 10-litrowy. Pamiętaj – ogród i konewka to duet tak samo nierozerwalny jak Mamusia Muminka i jej torebka.

3. Szpadel ogrodowy

Szpadel to rodzaj łopaty, który wykorzystasz do przekopania ziemi przeznaczonej pod uprawę. Pozwoli na rozbicie większych grud gleby, rozluźnienie jej oraz napowietrzenie. Narzędzie to będzie potrzebne np. podczas zakładania trawnika albo grządek warzywnych. Za jego pomocą wykopiesz również dołki, w których zasadzisz drzewka lub krzewy owocowe, a także pozbędziesz się tkwiących w podłożu korzeni czy rozłogów. W ostateczności unieszkodliwisz nim też seryjnego zabójcę, co zostało udowodnione w wielu slasherach, albo zakopiesz sakiewkę ze złotem pod dębem. Szerokie możliwości zastosowania szpadla sprawiają, że jest on jednym z podstawowych narzędzi ogrodowych, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domku narzędziowym.

kopanie szpadlem

4. Grabie

Wystarczy jeden nieopatrzny ruch i grabie pomogą Ci w wykonaniu korekty zgryzu albo przegrody nosowej – za darmo, bez niepotrzebnego znieczulenia. Poza tym dzięki nim szybko uporasz się z uporządkowaniem swojego ogrodu – sprawnie pozbędziesz się z trawnika odpadłych z drzew liści czy owoców, a także zbierzesz w jednym miejscu resztki skoszonej trawy i chwastów. Do wyboru masz grabie wachlarzowe o szerokich częściach roboczych wykonanych z cienkich drucików albo plastiku oraz modele tradycyjne, z metalowymi zębami, np. takie jak te. Jeżeli natomiast Twój duży ogród porośnięty jest drzewami liściastymi, warto rozważyć zakup odkurzacza do liści.

5. Sekator

Przyda się wszędzie tam, gdzie rosną kwiaty, krzewy oraz trawy ozdobne – dzięki ręcznemu modelowi z łatwością usuniesz obumarłe pędy bylin i zeschnięte źdźbła. Przytniesz także pnącza i niewielkie krzewy owocowe lub ozdobne, co zmobilizuje je do intensywnego rozwoju. Uzupełnieniem małego sekatora będzie natomiast sekator do gałęzi, dzięki któremu zadbasz o dobrą kondycję drzew.

6. Nożyce do żywopłotu

Pamiętasz Edwarda Nożycorękiego? Ten człowiek fach miał w rękach! I chociaż trudno będzie mu dorównać, będzie to możliwe za sprawą sekatora. Jeżeli Twój ogród otacza zielona ściana w formie żywopłotu, niezbędne będzie jej okresowe przycinanie. W tym celu potrzebujesz odpowiednio dopasowanych do Twoich potrzeb nożyc do żywopłotu. Do wyboru masz proste modele przypominające zwykle nożyczki, a także te zasilane spalinowo i akumulatorowo. Jeśli posiadasz dostęp do prądu, możesz zdecydować się również na elektryczne nożyce do żywopłotu, np. takie, które będą wystarczające do pielęgnacji średniej wielkości nasadzeń.

7. Miotła

Planujesz sabat czarownic w ogrodzie? Podwiń rękawy i nogawki i uruchom swoją miotłę – oblecisz z nią (na niej?) ogrodowe ścieżki oraz taras, oczyszczając je z ziemi, piasku, kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń naniesionych np. przez wiatr. Wystarczy tutaj tradycyjna miotła brzozowa, ale możesz zaopatrzyć się też w bardziej trwałą i wygodą w użytku – choć niestety nielatającą – szczotkę gospodarczą.

8. Taczka

Taczkę ogrodową wykorzystasz przy pracach porządkowych, pielęgnacyjnych i konstrukcyjnych – przewieziesz w niej zebrane resztki roślin na kompost, narzędzia ogrodowe, materiały budowalne albo piasek do piaskownicy. Warto wybrać model lekki, z którego prowadzeniem poradzisz sobie bez trudu. Nie ukrywajmy – taczka przyda Ci się też do innych rzeczy. Trochę ją podrasuj, dorzuć napęd i będziesz mógł pobierać opłaty za wstęp do ogrodu.

para kobieta w taczce

9. Kompostownik

Większość odpadów zielonych powstających podczas koszenia trawy, pielenia bądź podcinania krzewów, a także resztki warzyw lub owoców („wpaść jak śliwka w kompo(s)t”), warto wyrzucać na kompost. Po ich rozkładzie uzyskasz naturalny nawóz, który posłuży Ci do zasilenia np. warzywnika. Możesz zaopatrzyć się w gotowy model kompostownika albo wykonać odpowiednią konstrukcję samodzielnie – na działce dobrze sprawdzi się też kompostownik drewniany lub wykonany z palet.

10. Pojemniki na odpady

To statyści – ni to ładni, ni brzydcy, pojawiają się gdzieś w tle pomiędzy forsycją a tujami. Bez nich nie stworzysz oscarowego ogrodu. Pojemniki na odpady, np. plastikowe kosze, ułatwią zachowanie porządku i utrzymanie czystości na działce. Będziesz mógł segregować w nich śmieci, których podczas ciepłych weekendów czy wieczornych spotkań ze znajomymi z pewnością nie zabraknie.

10 przyrządów, dzięki którym zapanujesz nad swoim ogrodem
5 (100%) 7 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

2 komentarze

  1. Lubię to:) Trafia w moje filmowo-ogrodowe hobby. W moim przypadku ogród bez wątpienia by kipnął, gdyby nie konewka. Jest dla mnie tym, czym torebka dla mamusi muminka

    Odpowiedz
    • Super i pozdrowienia dla zaradnej konewki 😉

      Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest