11 sprytnych tricków, dzięki którym mieszkanie wyda się większe i piękniejsze


Kiedy do wykończenia ma się duże mieszkanie, możliwości jest więcej. Nie trzeba się obawiać, że zabraknie na coś miejsca lub trzeba będzie stawiać meble jeden na drugim, tworząc niemodną od lat meblościankę. Sporo ludzi jednak mieszka – i wciąż wybiera mieszkania – w blokach. To głównie dla nich przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, co zrobić i jakie tricki zastosować, by małe pokoje wydały się większe, przestronniejsze i piękniejsze.

Nie przedłużając, oto 11 tricków, które powiększą optycznie Twoją przestrzeń:

Zadbaj o dobre oświetlenie każdego zakamarka

W tradycyjnie urządzonym pokoju znajduje się jedno źródło światła – centralna lampa wisząca. Sprawia to, że w kątach panuje półmrok, co niekorzystnie wpływa na optyczną wielkość pomieszczenia. Warto więc umieścić w nim co najmniej dwa inne źródła światła po bokach, choć niekoniecznie w regularnych odstępach, jak wyjaśnia Noemi Kruba z pracowni Kruba Design. Mogą to być lampy stojące lub stołowe, które nadadzą wnętrzu świetnego klimatu – dodaje projektant wnętrz Paweł Liszewski.

W kontekście oświetlenia nie mniej ważna jest… sama ściana.

Pamiętajmy, że jeśli są to punkty oświetleniowe naścienne, np. kinkiety, ściana w ich otoczeniu powinna byś ze szczególną dbałością wykończona, bez rys i smug, czy też źle dotartej masy szpachlowej. W przeciwnym wypadku efekt powiększenia przestrzeni psuł nam będzie nawet drobny mankament uwypuklony przez oświetlenie. W miejscach, gdzie będzie występowało takie dodatkowe oświetlenie, można również pokusić się o inny kolor ściany. Nawet lekka zmiana tonacji – przyciemnienie koloru głównego – doda wnętrzu lekkości.

– Joanna Solińska, 3D Interior

Wybierz duży dywan i ustaw na nim meble

To nieprawda, że aby dywan wyglądał dobrze, nic nie powinno na nim stać, a wzór musi być doskonale widoczny. Dywan to jedynie dekoracja, tło i smaczek przestrzeni, na której zazwyczaj ustawia się stół, krzesła, fotele czy kanapy. Jeśli jest na tyle duży, że pomieści je wszystkie, nie bój się tego. Jeśli nie, ustaw na nim przynajmniej przednie nogi foteli lub kanapy. W ten sposób dywan zorganizuje i zamknie strefę relaksu, pozostawiając dookoła pustą przestrzeń do przechodzenia. Ponadto, jak dodaje ekspertka z 3D Interior, nie powinniśmy bać się asymetrii.

Nie ustawiajmy „na siłę” wszystkiego pod linijkę. Taka celowa dezorganizacja zdecydowanie czyni wnętrze ciekawszym.

Wybierz duży stolik kawowy

Jak duży? Największy, na jaki możesz sobie pozwolić. A jeśli pokój gościnny jest długi, lecz wąski, właśnie na taki kształt mebla się zdecyduj. Duży stolik spełni dokładnie tę samą rolę, co duży dywan w małym salonie – uczyni przestrzeń relaksu zwartą i spójną, pozostawiając dookoła niej wole miejsce i tym samym optycznie powiększy pomieszczenie. Stolik powinien stać od 30 do 60 cm od kanapy.

Istotne jest czy w tym samym pomieszczeniu jest stół jadalniany, jeśli tak, stolik kawowy nie powinien już przykuwać takiej uwagi. Niech wówczas zagra stół, stolik kawowy niech pozostanie skromny, nieduży, tak by był funkcjonalnym, ale nieprzytłaczającym meblem. Nie ma sensu zabierać przestrzeni.

dodaje Noemi Kruba.

Pozostaw dookoła mebli odrobinę przestrzeni

Jeśli „duży pokój” jest w rzeczywistości mały, zadbaj o to, by dookoła mebli takich jak kanapa czy fotele znajdowało się odpowiednio dużo przestrzeni. Nawet jeśli zdecydujesz się ustawić sofę pod ścianą, nie dosuwaj jej do końca. Dzięki temu optycznie powiększysz nawet bardzo wąski pokój.

Teoretycznie tak powinno być, jednak w praktyce nieraz lepiej dosunąć mebel do samej ściany. Wszystko zależy od układu pokoju i bliskości sofy względem m.in. drzwi wejściowych.

ujmuje sprawę Noemi Kruba, Paweł Liszewski zaś dodaje:

Ja w takich sytuacjach staram się dobierać meble o mniejszych gabarytach.

Uczyń łóżko centralnym elementem sypialni

Oczywiście najłatwiej dokonać tego w większym pomieszczeniu, gdzie łóżko ustawić można klasycznie, zagłówkiem do ściany. Ale i na mniejsze sypialnie znajdzie się pomysł. Wystarczy obrócić mebel tak, by dotykał ściany bokiem. W ten sposób i za zagłówkiem, i po stronie nóg pozostawisz dużo przestrzeni dla światła, powietrza, kwiatów oraz dekoracji.

Zasłony zawsze wieszaj wysoko

Najlepszym sposobem na wydłużenie pokoju jest zawieszenie w oknach zasłon, które będą się zaczynać tuż pod sufitem, a kończyć równo z ziemią.

W przypadku niskich pomieszczeń, a także w przypadku pomieszczeń długich, dobrze sprawdzą się też pionowe pasy na zasłonach.

uzupełnia poradę ekspertka z 3D Interior.

Obrazy i lustra wieszaj odważnie, na wysokości wzroku

Lustra w pokojach to wciąż rzadkość, chyba że liczy się pojedyncze lustro w sypialni, które jest głównie użyteczne – służy do przeglądania się w nowym stroju lub poprawienia makijażu i fryzury. Od tego typu myślenia należy raz na zawsze odejść. Wieszając lustro na ścianie wyłącznie dla ozdoby, powiększysz przestrzeń. Na przeciwko okna – odbijesz światło i dodatkowo rozjaśnisz pokój. Na przeciwko ulubionej dekoracji – powielisz ją.

Zmień również nastawienie do obrazów. Do tej pory wisiały wysoko i stanowiły ozdobę trzeciej kategorii, dziś zaś warto uczynić z nich pierwszoplanowych bohaterów. Powinny skupiać na sobie wzrok i organizować pokój, spajać elementy jego aranżacji. Najlepszą wysokością będzie linia wzroku.

Do tej porady każdy z ekspertów dodał coś od siebie:

W małych pomieszczeniach, zazwyczaj trzeba pogodzić kilka funkcji. Stąd często nawet w salonie musi znaleźć się szafa – czy to wnękowa, czy wolnostojąca. W takim wypadku warto pomyśleć o lustrzanym przeszkleniu jednej z części przesuwnych, a nawet całości. Jeśli boimy się tak odważnego kroku, można zastosować drzwi w jasnej kolorystyce w połysku. Odbijane refleksy światła nadadzą wnętrzu lekkości, rozjaśnią je i optycznie je powiększą.

– 3D Interior

Można też używać mebli z lustrzanymi frontami, lub szklanymi, które odbijają wnętrze pomieszczenia.

– Kruba Design

Uważam, że lustra nie tylko powiększają wnętrze, ale nadają mu elegancji, natomiast sztuka na ścianie wprowadza pewien indywidualizm. Sprawia, że mieszkanie przestaje być anonimowe, dużo mówi o jego mieszkańcach. Czasem wystarczy jeden obraz, by stworzyć bardzo wyrafinowane wnętrze.

– Paweł Liszewski

Kredens ustaw na środku ściany

Jeśli zdecydujesz się na nowoczesny kredens – czyli nie taki, który wchodzi w skład meblościanki – powinieneś ustawić go w centrum dłuższej ściany. Wciśnięty w róg stworzy „martwą przestrzeń”, która będzie się wydawać niewpasowana w pokój i bezcelowa. Kredens, choć jest wyjątkowy, lubi towarzystwo innych mebli. Nie izoluj go.

Zapomnij o telewizorze stojącym w centrum salonu

Choć coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego wieczornego i weekendowego „zalegania na kanapie i oglądania telewizji”, telewizor wciąż cieszy się wielkim zainteresowaniem podczas aranżowania salonu. Nie musi, a nawet nie powinno tak być! Ponieważ do wyboru mamy wiele obiektów, które mogą zostać głównymi bohaterami – kominek, stół z krzesłami, kanapa ze stoliczkiem kawowym – telewizor powinien zejść na co najmniej drugi plan. Jeśli nie pozwala na to wielkość pokoju, warto przestrzeń telewizyjną połączyć z innymi elementami, na przykład bujnymi roślinami. Niech telewizor nie sprawia wrażenia ołtarza rozrywki. Ponadto najlepszym rozwiązaniem w kwestii organizacji jest telewizor wiszący.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie czegoś na wzór meblościanki, biblioteczki, półek o regularnym kształcie na całej ścianie salonu lub jego części w które można wkomponować telewizor.

twierdzi Paweł Liszewski. Joanna Solińska dodaje:

A może by tak nawet schować tv w szafce i „wysuwać” go w miarę potrzeb. Zyskamy dzięki temu dużo ciekawej przestrzeni na ścianach.

W jadalni stół ustaw w centrum, pod lampą

Miejsce dla stołu w jadalni – w miarę możliwości – powinna wyznaczać lokalizacja centralnego oświetlenia. Jeśli jednak z jakiejś przyczyny lampa nie znajduje się na środku sufitu lub nie możesz ustawić stołu w centrum, zdecyduj się na szalone rozwiązanie typu przeciągnięcie nadmiaru kabla i oplątanie go dookoła haku zawieszonego nad stołem. Baw się i testuj.

Połącz salon z jadalnią

Jeśli masz możliwość wyburzenia ściany, zrezygnuj z osobnych kuchni i salonu. Większa i otwarta przestrzeń sprawi, że mieszkanie „nabierze powietrza”, dostanie się do niego więcej światła. Brak ścian to również więcej miejsca na swobodne ustawienie mebli w centralnej części pokoju.

11 sprytnych tricków, dzięki którym mieszkanie wyda się większe i piękniejsze
5 (100%) 8 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest