17 zimozielonych krzewów na taras lub balkon


Dlaczego warto wybierać rośliny zimozielone do ogrodu lub na taras czy balkon? Ich niepodważalnym atutem jest to, że ubarwiają wybrany teren przez cały rok. Nie zrzucają liści na zimę i zwykle dobrze też znoszą przycinanie i formowanie. Przy systematycznej pielęgnacji rośliny zimozielone odwdzięczą się całoroczną dekoracją ogrodowego zakątka.

Co jest istotne przy wyborze rośliny zimozielonej?

Jeśli zależy Ci na niewielkiej, ale pięknej dekoracji, zdecyduj się na roślinę, która dobrze znosi formowanie i przycinanie – upewnij się także, jak szybko dany krzew rośnie. Najlepiej wybierać gatunki wolno rosnące, które będziesz mógł przechowywać w donicy.
Pamiętaj też, że rośliny zimozielone nie zrzucają, co prawda, liści oraz igieł, ale mogą być wrażliwe na zimno. Niekiedy wystarczy podsypać ich glebę warstwą kory lub okryć, by przetrwały niską temperaturę.

Oto 17 roślin zimozielonych, dzięki którym zaaranżujesz swój ogródek lub miejsce na balkonie:

Karagana to krzew lub nieduże drzewo, które występuje na świecie w około 80 odmianach. W Polsce najczęściej możemy spotkać karaganę syberyjską lub podolską. Na balkonach lub tarasach sprawdzi się mieszaniec odmiany Pendula oraz Lorbergii – Walker, który posiada długie, pokładające pędy. Jest to ciekawa roślina ozdobna, nie wymagająca specjalnej pielęgnacji. Dobrze znosi suszę i niskie temperatury. Karagana syberyjska bardzo dobrze reaguje na cięcie, a co ważne jest również odporna na zanieczyszczone, miejskie powietrze. Można ją zatem spokojnie wykorzystać jako dekorację większego balkonu lub tarasu.krzewy na taras lub balkon
Bukszpan drobnolistny – krzew, który charakteryzuje się powolnym wzrostem oraz pięknie układającą się pokrywą liści. Można go dowolnie formować, a dorasta maksymalnie do około metra wysokości. Szczególnie ciekawie prezentują się bukszpanowe kule oraz stożki. Można je posadzić w gruncie, ale, co ważne, także do donicy, by postawić na balkonie lub na tarasie.

bukszpan
Pięciornik krzewiasty – dorasta do około 1 m wysokości i kwitnie przez ponad pół roku. Kwiaty mogą przyjmować kolor żółty, biały czy różowy. Roślina bardzo dobrze znosi cięcie, a zabieg ten działa na nią odświeżająco. Dlatego warto skracać roślinę o nawet 1/3 wysokości – w każdym sezonie. Pięciornik jest odporny na mróz, a najlepiej będzie się czuł w glebie piaszczystej oraz gliniasto-piaszczystej.

pięciornik krzewiasty
Golteria pełzająca – zimozielona krzewinka, która należy do rodziny wrzosowatych. Posiada ciemnozielone liście oraz kwiaty w kolorze różowym. Najpiękniejsze w tej roślinie są jednak czerwone owoce. Roślina bywa stosowana do tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. Przede wszystkim jednak bardzo dobrze radzi sobie w warunkach zimowych – przez co może się stać całoroczną dekoracją na balkon.krzewy na taras lub balkon
Wrzosy to jedne z bardziej lubianych roślin balkonowych. Bardzo dobrze wyglądają w grupach, ale i pojedyncze okazy w mniejszych doniczkach z pewnością przypadną nam do gustu. Wrzosy uwielbiają słońce, zwróćmy na to uwagę, dobierając miejsce pod doniczkę. Aby przezimowały bez szwanku, przed większymi mrozami podsypmy glebę warstwą rozdrobnionej kory sosnowej. Kora przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody. Wrzosy to idealna dekoracja dla jesiennego balkonu.

wrzosy
Cis pospolity Summergold to odmiana znanego wszystkim iglaka o mocno krzaczastym pokroju. Rośnie powoli, a maksymalnie może osiągać około 1 m wysokości. Dobrze czuje się w glebie dość żyznej i wilgotnej. Dzięki temu iglakowi możemy stworzyć pojedynczą, ale bardzo okazałą kompozycję roślinną na tarasie.krzewy na taras lub balkon
Cis pośredni Hicksil – niezwykle dekoracyjna odmiana cisu, którego pędy są skierowane ku górze, a struktura korony jest zwarta. W kwietniu na iglaku pojawiają się owoce, które, początkowo niepozorne, są piękną dekoracją. Cis pośredni dobrze znosi warunki miejskie, dlatego na osiedlowy balkon będzie idealny.
Choina kanadyjska Nana – iglak, który dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Posiada bardzo okazałe igły o ciemnozielonej barwie. Choina będzie się dobrze czuła na wilgotnej glebie i dość żyznej. Przeznaczmy dla niej także stanowisko w półcieniu.
Jałowiec chiński Blue Alps to krzew o rozłożystym pokroju i niebieskozielonym ulistnieniu. Dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Bardzo dobrze czuje się na stanowisku dobrze nasłonecznionym i podłożu, które będzie umiarkowanie wilgotne. Iglak jest całkowicie mrozoodporny, a co ważne można go umieścić zarówno w gruncie, jak i w donicy.krzewy na taras lub balkon
Jałowiec Kuriwao Gold to kolejna ciekawa propozycja iglaka o nieco krzaczastym pokroju. Może dorastać do około 2 metrów wysokości. Jałowiec Kuriwao Gold dość łatwo się uprawia także na suchej glebie, ubogiej w składniki pokarmowe. Może być ciekawą alternatywą do zazielenienia tarasu.
Jałowiec łuskowaty Blue Star iglak o nieco niebieskim zabarwieniu igieł i bardzo oryginalnej formie. Rośnie kuliście, po latach kształtując się w nieco stożkowe odgałęzienia. Do pełnego wzrostu potrzebuje odpowiednio nasłonecznionego stanowiska, ale niekoniecznie wartościowej gleby.
Cyprysik groszkowy Filifera Nana Aurea groszkowe to jedne z wytrzymalszych cyprysików. Cechują się sporą mrozoodpornością i wytrzymałością na zanieczyszczone, miejskie powietrze. Odmiana ‚Filifera Aurea Nana’ to złotożółta miniatura, która przykuwa uwagę oryginalnym pokrojem. Co ważne jest to iglak niedrogi i wdzięczny w uprawie balkonowej.krzewy na taras lub balkon
Cyprysik groszkowy, odmiana niska Filifera Nana to mały, półkulisty iglak, który dorasta do maksymalnie 0,5 metra wysokości. Najlepiej czuje się na żyznej glebie, która dodatkowo będzie stale wilgotna. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary sprawdzi się na balkony.
Jałowiec sabiński – to zimozielony krzew, którego igły posiadają matowoszary nalot. Charakterystyczny dla tego iglaka jest przede wszystkim zapach, który wydziela łuskowate ulistnienie. Krzew może dorastać do około 1 m wysokości. Iglak sprawdzi się podczas uprawy w mieście i jest odporny na susze, można go też dowolnie przycinać – dzięki czemu nada się także na mniejsze balkonach oraz tarasie.
Różanecznik – czyli znane nam rododendrony to niezwykle atrakcyjne krzewy, które mają formę niewysokich drzewek. Rododendronom należy zapewnić odpowiednią glebę, Najlepiej czują się w podłożu kwaśnym oraz delikatnie wilgotnym. Ta niezwykła roślina będzie wspaniałą kompozycją w ogrodzie lub na tarasie zaaranżowanym w stylu orientalnym. Obok jej zachwycających kwiatów nikt nie przejdzie obojętnie.

różanecznik
Barwinek pospolity – niezwykle wdzięczna bylina, której drobne niebiesko oraz fioletowo ubarwione kwiatki dodają wyjątkowego uroku. Płożąca forma wzrostu tej byliny sprawi, że świetnie sprawdzi się np. do stworzenia kolorowej rozsady w wiszących donicach.

barwinek pospolity
Bluszcz pospolity – jeśli zależy nam na stworzeniu zielonego zakątka na balkonie, wybierzmy bluszcz jako roślinę, która pięknie zaakcentuje ściany lub balustradę. Bluszcz pospolity nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych i bardzo szybko się rozrasta. Pamiętajmy jednak, że nasz zimowy klimat przetrwa jedynie odmiana Thorndale oraz Hibernica.

 

A może znacie jeszcze jakieś zimozielone cuda? Jeśli tak, to koniecznie dajcie znać w komentarzu!

17 zimozielonych krzewów na taras lub balkon
5 (100%) 1 vote

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest