5 często popełnianych błędów przy aranżacji pokoju dziecięcego


Urządzenie pokoju dziecięcego wydaje się dość proste. Gdy dziecko jest już większe i wymaga więcej przestrzeni wokół siebie, zaczynamy mu ją aranżować. Pokój wypełniamy mebelkami (komoda i szafa), biurkiem (do zabawy i wkrótce do nauki), krzesłem, łóżkiem i ewentualnie jakimś dodatkiem w postaci fotelika. Łatwe? Nie do końca. Na tej drodze nietrudno o popełnienie kilku błędów, które mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na komfort dziecka, ale także bezpieczeństwo. Warto poznać je zawczasu, by wiedzieć, czego się wystrzegać.

Meble nieprzymocowane do ściany

Bezpieczeństwo to podstawa. Dziecko nie ma tak dobrze rozwiniętego instynktu samozachowawczego jak osoba dorosła, dlatego często bez najmniejszych obaw wspina się na meble. Te, jeśli nie są dobrze zabezpieczone, mogą się przewrócić. Zapobiegniemy temu w prostu sposób, np. kupując gotowe meble z zestawem zabezpieczającym. W jego skład wchodzą śruby oraz kołki, które muszą być dostosowane do powierzchni, do której będą przykręcane.

Nie bez znaczenia jest też dobór wiertła – musi być przeznaczone do danego podłoża. Najłatwiej zlecić to zadanie profesjonalnej ekipie przy okazji remontu.

Mała dziewczynka w pokoju dziecięcym

Brak miejsca na rzeczy

Wszystko powinno mieć swoje miejsce – ta zasada dotyczy każdego pomieszczenia w domu/mieszkaniu. Coraz bardziej przywiązujemy uwagę do tego, by wyodrębnić przestrzeń gospodarczą na mop czy odkurzacz. Jesteśmy też coraz bardziej otwarci na wiele rozwiązań, które do niedawna były uznawane za… dość niekonwencjonalne (np. szafy przesuwne na rowery w przedpokoju).

Nie zapominajmy, że w pokoju dziecięcym nie może zabraknąć szafek, szafeczek, pudełek i innych miejsc na przechowywanie rzeczy dziecka. Oczywiście liczba przedmiotów powinna być ograniczona (im więcej posiadamy, tym bardziej czujemy się rozdrażnieni), ale dziś nie o tym. 🙂 Zadbajmy o komodę na ubrania, szafę na rzeczy wiszące, szuflady na przybory do rysowania, półkę na ulubione maskotki, pudełka na lalki/resoraki, schowek na większe zabawki itd.

Kolorowe, składane kartony to świetne rozwiązanie – nie są drogie, a to oznacza, że jak się zniszczą lub znudzą (dziecko zmienne jest), to bez wyrzutów sumienia można nabyć nowe. Ciekawym rozwiązaniem są też zamykane, plecione kosze – dodają miłego akcentu. Zapewnienie tego typu schowków powinno być w interesie rodziców przede wszystkim ze względów… porządku. Gdy dziecko będzie miało poczucie, że wszystko ma swoje miejsce (i go nie brakuje), to chętniej posprząta swój bałaganik.

Dziecko bawiące się zabawką koparką

Za mało źródeł światła

Górne, dość intensywne światło to podstawa. Nie należy jednak zapominać o dodatkowych źródłach oświetlenia, które nie tylko podnoszą komfort użytkowania pokoju (wyraźniej widać), ale pozytywnie wpływają na poczucie przytulności. Gdy nadchodzi wieczór i czas wyciszenia, warto zapalić jedną z lampek, która doda klimatu podczas czytania bajki.

Warto wspomnieć, że w sklepach z wyposażeniem wnętrzarskim mamy ogromny wybór lamp dla dzieci. Różnego rodzaju kształty (np. ulubionych zwierząt) to świetna atrakcja dla malucha. Jeśli nasza pociecha boi się ciemności – a to dość częste zjawisko – warto pomyśleć o dodatkowym źródle górnego światła, które nie będzie tak intensywne jak to podstawowe. Być może w tym przypadku wystarczy mała lampka.

Bardzo przyjemnego klimatu szczególnie w długie, zimowe wieczory doda sznur światełek rozwieszony np. wzdłuż jednej ściany. Delikatne, pastelowe odcienie wyciszą i dodadzą pozytywnego nastroju.

Brak „bajerów”

Dzieciństwo to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Pozwólmy je przeżyć naszemu dziecku tak, jak należy. Niech pokój będzie bajkowy, oryginalny i „odjechany” – pełen magicznych elementów. Dziecko lubi przebywać w namiocie? Stwórzmy „strefę biwakową” – mini namiot domowy w ciekawe wzory, w środku poduchy – i aż chce się bawić!

A może maluch lubi się pobujać? Kupmy mu bujak, albo… domową huśtawkę! Jeśli pożegnaliśmy już ekipę remontową, a sami nie mamy zdolności manualnych, weźmy tę gotową na stelażu – w sklepach wnętrzarskich i ogrodniczych znajdziemy ogromny wybór. Ogranicza nas tylko wyobraźnia nasza i naszych dzieci.

Przestronny i jasny pokój dziecięcy

Nie słuchamy opinii dziecka

Ten punkt silnie związany jest z poprzednim. Wiadomo, że gust dziecka zmienia się jak w kalejdoskopie, ale nawet kilkulatek ma swoje upodobania, które – może nie w identycznej formie, ale jednak – zostaną z nim na długo. Dlaczego mielibyśmy nie posłuchać malucha w kwestii aranżacji wnętrz? Wiadomo, że nie chodzi o to, by oddać mu cały proces projektowania – nie zaakceptujemy np. wściekle różowych czy, o zgrozo, czarnych ścian. Dajmy się dziecku wykazać. Może samo wybrać dywanik, mebelki czy fototapetę. Na pewno będzie to dla niego bardzo ekscytujące!

Mała dziewczynka przebrana za aniołka w jasnym pokoju dziecięcym

By mieć pewność, że unikniemy wszelkich błędów w aranżacji pokoiku dziecięcego, poprośmy o pomoc projektanta wnętrz, oczywiście mając na uwadze punkty 4. i 5. W końcu nie będzie to nasz pokój – nie musimy forsować wyłącznie swoich opinii. Powodzenia!

Irena Zajdel – Valent

Wygodnie kompleksowo aranżacja wnętrz z projektem i wykonaniem pod klucz. Pełna logistyka i wykonanie remontu czy wykończenia.

5 często popełnianych błędów przy aranżacji pokoju dziecięcego
5 (100%) 6 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

2 komentarze

  1. Ostatnio robiłam na nowo projekt pokoju mojej Michasi. Przyznam, że było to wyjątkowo trudne zadanie, ale na szczęście udało mi się dostosować do wszystkich Twoich porad! Szczególnie ważne było dla mnie to, żeby pokój podobał się mojej córce, więc była bardzo zaangażowana w projektowanie. Sama nawet wybrała tapetę. Cieszy mnie to szczególnie, bo wiem, że dzięki temu będzie się tam czuła lepiej, swobodniej. 😉

    Odpowiedz
    • Super! Najważniejsze, żeby mała była zadowolona. 🙂

      Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest