5 sposobów na rozjaśnienie ciemnego pokoju


Przebywanie w jasnych pomieszczeniach pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie. Światło naturalne dodaje energii i mobilizuje do działania. Sprawia, że chcemy spędzać czas w danym pomieszczeniu, ponieważ czujemy się w nim komfortowo i przyjemnie.

Niestety nie wszyscy mają to szczęście, by zamieszkiwać przestrzenie, do których dociera dużo światła słonecznego. Czy pokoje ulokowane od strony północnej, albo nawet te południowe, ale małe, mogą być komfortowe? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko zadbać o zachowanie kilku zasad. Przytaczamy 5 najważniejszych.

Okna przede wszystkim

Zacznijmy od głównego źródła naturalnego światła. Nie chodzi od razu o to, by wymieniać okno na większe, choć to wydaje się logicznym, acz niestety bardzo inwazyjnym i drogim rozwiązaniem.

Moja rada to… przede wszystkim ściągamy duże zasłony! Nie będą nam potrzebne, ponieważ w ciągu dnia oczywistym jest, by nie przysłaniać szyb. Zasłony dodają ciężkości i optycznie zmniejszają pomieszczenie, które chcemy przecież rozjaśnić, a co za tym idzie powiększyć. Jeśli w naszej opinii okna nie mogą pozostać „nagie”, wybierzmy lekkie i delikatne firanki.

Wieczorami, podczas zapalania światła górnego, zastosujmy rolety, które za dnia będą zasunięte.

Firana Gribouillis 140 x 260 cm kremowa

Firana Gribouillis 140 x 260 cm kremowa

 

Firana Colours Billy 140 x 245 cm szara

Firana Colours Billy 140 x 245 cm szara

 

Firana Farandole 60 x 140 cm szara

Firana Farandole 60 x 140 cm szara

 

Firana żakardowa Nete 140 x 260 cm biała

Firana żakardowa Nete 140 x 260 cm biała

 

Niewątpliwie jednym z obecnych trendów są szyby w pełni odsłonięte – takie rozwiązanie to przejaw coraz modniejszego minimalizmu. Nie przytłacza i może wyglądać bardzo designersko, szczególnie jeśli parapet zajmuje piękny kwiat albo inna ciekawa dekoracja. Jeśli chodzi o rośliny, musimy uważać, bo zbyt duże spowodują ten sam efekt, co wielkie zasłony.

Kolorowo (mi)!

Nie namawiam od razu do dużych remontów, ale… warto pomyśleć o przemalowaniu ścian, a nawet mebli. Kolorystyka tego typu powierzchni jest niemal kluczowa w kontekście jasności i przejrzystości pomieszczeń.

W północnych i małych mieszkaniach nie ma co kombinować – klasyczna biel sprawdzi się bez zarzutu. Jeśli to dla nas zbyt nudne rozwiązanie, możemy wziąć pod uwagę odcienie kremowe i żółte, ale raczej nie pastele, które niepotrzebnie ochłodzą wnętrze.

Nie malujemy sufitu ciemniejszym odcieniem – to jedna z podstawowych zasad, której kategorycznie należy się trzymać. Ciemne meble też warto przemalować specjalną farbą do tego typu powierzchni, co jest modnym trendem, lub chociaż część z nich wymienić na lekkie, jasne i nowoczesne. Trzeba tylko pamiętać, by o były spójne ze stylem naszego wnętrza. Możemy również pójść o krok dalej i jeśli okno ma ciemne ramy, zamienić je na białe. Podobnie parapety czy płytki w kuchni.

Satynowa farba lateksowa Dekoral Clean & Color beżowy kaszmir 2,5 l

Satynowa farba lateksowa Dekoral Clean & Color beżowy kaszmir 2,5 l

 

Farba dekoracyjna Primacol Let's Shine Monako beżowa 2 l

Farba dekoracyjna Primacol Let’s Shine Monako beżowa 2 l

 

Farba Dulux Easy Care Kuchnia i Łazienka beżowy pled 2,5 l

Farba Dulux Easy Care Kuchnia i Łazienka beżowy pled 2,5 l

 

Farba Nobiles Ftalonal półpołysk beżowa 0,9 l

Farba Nobiles Ftalonal półpołysk beżowa 0,9 l

 

Podłoga (nie)pozornie ważna

Tutaj ta sama zasada – rozjaśniamy! Oczywiście wymiana podłogi to wyższa szkoła jazdy, co wiąże się nie tylko z remontem, ale przede wszystkim ze sporymi kosztami. O tym jednak pomyślmy przy następnym odświeżaniu mieszkania. Na dzień dzisiejszy warto uciec się do łatwiejszego rozwiązania. Na ciemnej podłodze połóżmy jasny dywan lub wykładzinę. I gotowe!

(Do)świetlenie!

Oczywistym jest, że sztuczne światło nigdy nie zastąpi naturalnego. Ale lampy, lampki i lampeczki są od tego, by ułatwiać nam życie. Dlatego warto zainwestować w te dobrej jakości.

Pamiętajmy: Intensywne oświetlenie górne to w ciemnym pomieszczeniu priorytet.

Nie bójmy się dodatkowych źródeł światła sztucznego – wszelkie kinkiety, lampy stojące, mniejsze lampki w rozsądnej liczbie przyniosą nam oczekiwane korzyści.

Kinkiet łazienkowy Colours Mizar 1 x 25 W G9 chrom

Kinkiet łazienkowy Colours Mizar 1 x 25 W G9 chrom

 

Kinkiet Liberty G9 1 x 18 W chrom

Kinkiet Liberty G9 1 x 18 W chrom

 

Kaskada kinkiet 1 x 60 W E27

Kaskada kinkiet 1 x 60 W E27

 

Kinkiet Kairos 1 x 40 W E27

Kinkiet Kairos 1 x 40 W E27

 

Dodatkowe źródło światła – i nie tylko – to także kominek. Najlepiej wybrać ten w oryginalnej formie, ale mamy dzisiaj do wyboru sporo alternatyw, m.in. ekokominki lub kominki elektryczne. Dlaczego nie?

(Z)lustrowane pomieszczenie

Małe i ciemne pomieszczenie z całą pewnością polubi się z… lustrem. Ten prosty zabieg sprawi, że docierające do naszego mieszkania promienie rozproszą się i zwielokrotnią. Podobnie stanie się ze światłem sztucznym. To proste, szybkie i tanie rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Tym bardziej, że w sklepach znajdziemy duży wybór designerskich luster, które staną się wspaniałą ozdobą.

Jak widać, nie trzeba od razu brać się za duże remonty, by rozjaśnić wnętrze. Metodą małych kroków uda nam się osiągnąć upragniony cel. I tego wszystkim życzę.

Irena Zajdel – Valent

Wygodnie kompleksowo aranżacja wnętrz z projektem i wykonaniem pod klucz. Pełna logistyka i wykonanie remontu czy wykończenia.

5 sposobów na rozjaśnienie ciemnego pokoju
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest