9 rozwiązań aranżacyjno-dekoracyjnych, które według naukowców sprawią, że będziesz szczęśliwy


Szczęście jest pojęciem, dla którego trudno znaleźć uniwersalną definicję. Dla jednego będzie polegało na wolnym życiu wypełnionym podróżami i spotykaniem wciąż nowych ludzi, drugi odnajdzie je w uwitym gniazdku rodzinnym. Jeden będzie wiązał je ze słuchaniem siebie, samodzielnością i realizacją marzeń, drugi z poświęcaniem się dla innych i powściągliwością. Jak zatem za jednym zamachem uszczęśliwić wszystkich?

Na ostatnie pytanie chyba nie ma odpowiedzi. Na szczęście przed nami stanęło zadanie dużo łatwiejsze. Nie musieliśmy szukać definicji szczęścia. Wystarczyło zdradzić Wam, jak według naukowców możecie urządzić swoje mieszkanie i jakie tricki zastosować, aby życie codzienne sprawiało Wam więcej radości i niosło satysfakcję.

Rady zostały przedstawione jako 9 kroków. Jeśli nie jesteście pewni, czy któraś z rad znajdzie zastosowanie u Was i Waszych bliskich – lub wręcz jesteście przekonani, że się nie sprawdzi – śmiało ją pomińcie. Nie jest to sztywny kodeks, ale wskazówki, podpowiedzi i propozycje. Doskonale wiemy, że naukowcy to tylko ludzie i zdarza im się pomylić. 😉

Oto 9 sposób na szczęśliwsze życie we własnych czterech ścianach:

  • Ściany pomaluj na żółto lub zielono

Badanie przeprowadzone na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie wykazało, że wśród osób poddanych testowi najwięcej szczęścia zrodziło się w wyniku obcowania z tymi właśnie kolorami. Warto więc, by choć kilka ścian w domu zostało pomalowanych na żółto lub zielono. Polecamy również rozważyć opcję położenia na co najmniej jedną ścianę tapety, powróciły one bowiem do modowych łask.

Farba Śnieżka Kolory Natury kropla cytryny 2,5 l

Farba Śnieżka Kolory Natury kropla cytryny 2,5 l

 

Farba Śnieżka Kolory Natury delikatny żółty 2,5 l

Farba Śnieżka Kolory Natury delikatny żółty 2,5 l

 

Farba Dekoral Voice of Color żółty słoneczny 2,5 l

Farba Dekoral Voice of Color żółty słoneczny 2,5 l

 

Satynowa farba lateksowa Dekoral Clean & Color cytrynowy stretch 2,5 l

Satynowa farba lateksowa Dekoral Clean & Color cytrynowy stretch 2,5 l

 

Farba Śnieżka Kolory Natury zielona polana 2,5 l

Farba Śnieżka Kolory Natury zielona polana 2,5 l

 

Farba Dekoral Voice of Color zieleń Amazonii 2,5 l

Farba Dekoral Voice of Color zieleń Amazonii 2,5 l

 

Farba Śnieżka Satynowa zielona nadzieja 2,5 l

Farba Śnieżka Satynowa zielona nadzieja 2,5 l

 

Farba Dekoral Voice of Color zielony kiwi 2,5 l

Farba Dekoral Voice of Color zielony kiwi 2,5 l

 

  • Odśwież salon i przepędź stres dzięki aromatowi świeżych kwiatów

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedzialny za emocje i ulokowany w mózgu ośrodek połączony jest między innymi z receptorami węchu. Sprawia to, że zapachy możemy sprytnie wykorzystać do poprawienia sobie nastroju. A jak wykazały badania przeprowadzone przez amerykańską organizację typu non-profil – Association for Psychological Science – do tego zadania najlepszy będzie aromat kwiatów.

  • Zapal świeczki i wypełnij mieszkanie zapachem wanilii

Nic tak nie uspokaja i nie wycisza, jak garstka płomieni wesoło tańczących na knotach ulubionych świeczek. Na łamach miesięcznika „Chemical Senses”, w którym publikowane są wyniki różnorodnych badań dotyczących smaku i węchu, wydano opinię, iż najlepiej wybierać świeczki waniliowe. Dlaczego? Otóż to właśnie ziarna wanilii poprawiają ludziom samopoczucie.

  • Na regale z książkami zarezerwuj miejsce dla… pamiętników

Pisanie pamiętników pełni różne funkcje, w tym kronikarską (działa jak album ze zdjęciami – utrwala chwile) oraz terapeutyczną (wyrzucając z siebie złość czy przelewając na papier szczęście, czujemy się lżejsi, oczyszczeni). Ale nie tylko pisanie! Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Psychological Science” dowiodły, że wracanie do przeszłości i czytanie zapisków z dawnych czasów przyczynia się do zwiększenia poczucia szczęścia w danym momencie. Pamiętajmy więc, by między książkami stanęło parę pamiętników, a w nich znajdowały się same – albo przynajmniej w większości 😉 – wesołe wpisy.

  • Na szafkach i komodzie ustaw pamiątkowe zdjęcia rodzinne

Patrzenie na miłe chwile z przeszłości oraz twarze osób, które kochamy, wywołuje pozytywne emocje, wyzwala poczucie spokoju, odpowiada za zrelaksowanie i wycisza. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth. Proponujemy zatem, by w Waszych domach stanęło jak najwięcej ramek wypełnionych kadrami z najlepszych dni Waszego życia.

Ramka na zdjęcia Narvik 10 x 15 cm sonoma ciemna

Ramka na zdjęcia Narvik 10 x 15 cm sonoma ciemna

 

Ramka Malmo AF 21 x 30 cm biała

Ramka Malmo AF 21 x 30 cm biała

 

Ramka na zdjęcia Narvik 21 x 30 shabby

Ramka na zdjęcia Narvik 21 x 30 shabby

 

Ramka czarny lakier 40 x 50 cm

Ramka czarny lakier 40 x 50 cm

 

Passe - partout eucalyptus 24 x 30 cm

Passe – partout eucalyptus 24 x 30 cm

 

Passe - partout slate blue 18 x 24 cm

Passe – partout slate blue 18 x 24 cm

 

Passe - partout black 30 x 40 cm

Passe – partout black 30 x 40 cm

 

Passe - partout hemp 13 x 18 cm

Passe – partout hemp 13 x 18 cm

 

  • Jeśli masz taką możliwość, powiększ rodzinę o futrzaka

Mało kto zaprzeczy, że obecność większych przyjaciół na czterech łapach – zarówno psów, jak i kotów – oraz małych futerkowców poprawia nastrój. Zwierzaki to przyjaciele człowieka. Z badań opisanych w „Journal of Personality and Social Psychology” wynika, iż są dla swych właścicieli wsparciem i poprawiają jakość ich życia. Oprócz tego są wiernym i oddanym towarzystwem, no i wyglądają ładniej niż kwiaty czy najcenniejsze dekoracje. W końcu rodzina zawsze wygląda w naszych oczach najpiękniej. 🙂

  • Dom dekoruj świeżymi kwiatami – przez cały rok!

Świeże kwiaty nie tylko są wiązane ze szczęściem, ale również przypisuje im się udział w ogólnym poczuciu spełnienia życiowego. Badania nad wpływem kwiatów na człowieka zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Rutgers w New Jersey. To dzięki tamtejszym naukowcom możemy bez wyrzutów sumienia wydawać pieniądze na wciąż nowe i świeże rośliny, w końcu szczęście jest bezcenne. 😉 Wiosną i latem polecamy zbierać je samodzielnie – na polach, łąkach, nad rzeką. Nic tak nie ucieszy, jak własnoręczne dobieranie kolorystyki, zapachów i kształtów.

  • Przed wyjściem z domu zaściel łóżko

To nie żart! Z ankiety przeprowadzonej przez portal Hunch.com wynika, iż aż 71% osób ścielących rano swoje łóżka uważa się za szczęśliwych oraz aż 62% z osób nieścielących łóżek twierdzi, że szczęśliwi nie są. Może się to wiązać z faktem, że pościelenie łóżka symbolizuje rozpoczęcie dnia i pozwala skreślić pierwszą pozycję na liście zadań do wykonania. Ponadto wpływa na ład w pokoju, co przekłada się na ład w głowie i pozwala wyklarować myśli. Ponieważ słanie łóżka nie zajmuje wiele czasu, warto przetestować tę tezę na sobie.

  • Nie zapominaj o zasadzie „mniej znaczy więcej”

Jesteśmy przekonani, że to zdanie zna każdy. Nie każdy jednak wie, iż wysoki poziom hormonu stresu u kobiet związany jest m.in. z liczbą przedmiotów występujących w domu. Im ich więcej, tym więcej stresu, prawdopodobnie wynikającego z poczucia, iż bałagan panujący w domu to kobieca porażka. Wnioski te zostały wyciągnięte z badań przeprowadzonych przez Center on the Everyday Lives Families (CELF), który skupia specjalistów z wielu dziedzin nauki o człowieku i przygotowuje badania dotyczące nauki i pracy w kontekście rodziny.

9 rozwiązań aranżacyjno-dekoracyjnych, które według naukowców sprawią, że będziesz szczęśliwy
5 (100%) 15 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest