Barek w domu, czyli jak oddzielić kuchnię od salonu


Coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym podczas projektowania mieszkań jest budowanie kuchni otwartej na salon. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo przestrzeni w domu, którą lepiej wykorzystać na dodatkową sypialnie, aniżeli na oddzielanie pomieszczeń ze wspólnej części użytkowej. I dobrze, kuchnia połączona z salonem pozwala na spędzanie czasu wolnego całą rodziną, nawet jeśli część domowników zajmuje się przygotowywaniem obiadu.

kuchnia z barkiem

Salon jak saloon

Wysokie lady i krzesła to domena rozmaitych barów i klubów – czasami przywodzą na myśl znane sceny z filmów o dzikim zachodzie. Dlaczego nie wykorzystać tego rozwiązania również w mieszkaniu? Wysoki barek pozwoli nieco osłonić wnętrze kuchni, co jest szczególnie przydatne, kiedy przyjmujesz w u siebie gości. Ewentualny nieporządek nie będzie widoczny od strony stołu, a Ty zyskasz większy komfort. Należy zatem pamiętać, aby barek był wyższy o kilkanaście centymetrów od blatu.

barek w białej kuchni

Z czego wykonać barek?

Dobrze zaprojektowany barek to taki, który nie będzie się brudził od przypadkowych kopnięć butami. Należy zatem wybrać materiał dość ciemny lub łatwy w czyszczeniu. Odpowiednie będą na pewno wszelkiego rodzaju okładziny kamienne, klinkier, cegła, a nawet płyty meblowe. Przy wyborze wykończenia barku, koniecznie zwróć uwagę na to, aby dobrze komponowało się z resztą otoczenia – zarówno kolorami, jak i fakturą.

kuchnia z salonem i barkiem

Wybór hokerów

Do wyposażenia barku niezbędne będą także wysokie krzesła, czyli właśnie hokery. Wybór mebli z pewnością będzie determinowany stylistką kuchni oraz salonu – szczęśliwie rynek oferuje bardziej klasyczne, drewniane modele, jak również nowocześniejsze krzesła z metalowymi elementami. Tapicerowane, wykończone skórzanym materiałem lub bez dodatkowych poduszek – wybór jest ogromny, przez co zachowanie spójnej aranżacji wnętrza jest niezwykle proste. Liczbę krzeseł dopasujesz natomiast do długości blatu, ale przy barku powinny znaleźć się minimalnie dwa hokery.

salon z barkiem

Jak ustawić barek w kuchni?

Ta kwestia jest zależna przede wszystkim od kształtu i wielkości pomieszczenia kuchennego, ale pomysłów na ustawienie barku może być kilka. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie go jako przedłużenia blatu roboczego w kuchni, ale wówczas nie będzie on osłaniał nieporządku po gotowaniu. Innym sposobem jest przyłączenie go do ściany lub ustawienie samodzielnie, pozostawiając po obu jego stronach przejście. Dla osób posiadających wyspę w kuchni, dobrym rozwiązaniem będzie zintegrowanie z nią barku. Ciekawe są również barki półokrągłe, które pozwalają siedzącym przy nim osobom zachować kontakt wzrokowy.

salon z barkiem

Barek w domu, czyli jak oddzielić kuchnię od salonu
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest