Bosko Verticale – czyli boski budynek Stefano Boeri


Czy słyszeliście o pionowym lesie, który ozdabia mediolańskie ulice? Konstrukcja Bosco Verticale autorstwa architektów Stefano Boeri, Gianandrea Barreca i Giovanni La Varra to spektakularny budynek, który zwraca uwagę innych, przede wszystkim dzięki rozlokowaniu na jego poszczególnych piętrach roślinności (730 drzew na piętrach wież, których wysokość szacuje się na 112 i 80 m, co w normalnych warunkach odpowiada obszarowi 10 000 m2 lasu na lądzie!). Ten projekt z pewnością zainteresuje niejednego przyrodnika.

Czy widzieliście kiedyś pionowy las? Jeśli nie, to projekt BOERISTUDIO z pewnością Wam się spodoba!
Ten nietypowy i jednocześnie bardzo nowoczesny budynek powstał w 2013 roku w Mediolanie. Jego budowa trwała 7 lat, a cała inwestycja pochłonęła bagatela 65.000.000,00 €. Dlaczego zwróciła naszą uwagę?

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia budynku, by dostrzec, że powstał on na wzór wertykalnego ogrodu. Na każdym z pięter zostały posadzone drzewa, które ubarwiają balkony mieszkańców. Sam budynek uznano za przykład idealnego zagęszczenia natury w mieście. Dzięki niemu posiadacze poszczególnych apartamentów mają bezpośredni kontakt z naturą, co w dobie dzisiejszej urbanizacji jest szczególnie ważne.

#verticalforest #forestcity Nanjing new Vertical Forest in construction, by Stefano Boeri Architects China

A post shared by Stefano Boeri (@stefano_boeri) on


Licznie posadzone drzewa chłoną również szkodliwy dwutlenek węgla i produkują niezbędny do życia tlen. W takim miejscu, gdzie roślinność mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki, żyje się po prostu lepiej.

da oggi in edicola con il Corriere della Sera http://www.stefanoboeriarchitetti.net/en/

A post shared by Stefano Boeri (@stefano_boeri) on

Jak to wygląda w praktyce? Na każdym z balkonów posadzono przynajmniej 1 drzewo, które jest już dosyć sporych rozmiarów. Mieszkańcy nie muszą zatem oczekiwać na jego rozrost. A wszystko w dzielnicy Porto Nuova, która zyskała miano rozwijającej się. To w tym miejscu powstają inwestycje, które w Mediolanie uchodzą za jedne z atrakcyjniejszych.

A post shared by Stefano Boeri (@stefano_boeri) on

Podobny budynek powstaje w Azji. Jego autorem również jest Boeri. Na budynek będą się składały dwie wieże – niższa ma wysokość niespełna 108 metrów, natomiast wyższa około 200 metrów. Łącznie planuje się posadzić na poszczególnych piętrach 2,5 tysiąca krzewów z 23 miejscowych gatunków. To może wyglądać naprawdę zaskakująco pięknie!

Jesteś miłośnikiem natury?
Udostępnij ten wpis!

Bosko Verticale – czyli boski budynek Stefano Boeri
5 (100%) 6 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest