Byliny – zasadź je i ciesz się aranżacją ogrodu przez długie lata


Byliny, czyli rośliny wieloletnie, to prawdziwy skarb dla osób, które nie tylko przywiązują się do swoich roślinek, ale również chcą ograniczyć czas poświęcany na projektowanie i pielęgnację ogrodu. Raz posadzone, będą ubarwiały Twój ogród kilka sezonów. Mało tego, wiele gatunków bylin nie potrzebuje do wzrostu wyjątkowych warunków ani specjalnego nawożenia. Nasze propozycje bylin z pewnością przypadną Wam do gustu.

Dlaczego warto sadzić w swoim ogrodzie byliny?

Powodów jest kilka:

  • to rośliny atrakcyjne wizualnie, często o pięknie zabarwionych kwiatach oraz osiągające różną wysokość,
  • wiele z nich nie wymaga ani szczególnej pielęgnacji, ani specjalnych warunków,
  • raz posadzone byliny urozmaicą ogród przez kilka sezonów.

O komentarze do artykuły poprosiliśmy pasjonatkę ogrodów – Paulinę Morawską.

Projektując rabatę bylinową, należy wziąć pod uwagę wymagania roślin co do gleby, nasłonecznienia oraz wymagań wodnych. Radzę, by dobierając barwy roślin, postawić raczej na delikatność i stonowanie, aczkolwiek warto umieścić akcenty intensywniejsze. Warto pomyśleć również o terminie kwitnienia, aby nasza rabata była dekoracyjna przez cały rok.

Aster gawędka

Bylina z rodziny astrowatych, która naturalnie porasta tereny Kaukazu oraz Azji Zachodniej. W Polsce znana jest jako kwiat idealnie nadający się do wysadzania rabat oraz jako dodatek do bukietów. Najlepiej czuje się na żyznej glebie oraz w miejscu dobrze nasłonecznionym. Dorasta do nawet 80 cm wysokości, może zatem być ciekawym tłem dla niższych roślin rabatowych.

Typowy kwiat jesieni. Pięknie zdobi ogrody przydomowe, może również być stosowany do zasłaniania niezbyt estetycznych miejsc.

Byliny - Aster gawędka

Bodziszek rozłogowy korzeniasty

Wyjątkowo bujnie rosnąca bylina, która może dorastać do 40 cm wysokości. Idealna do obsadzania drzew, wyższych krzewów lub rabaty kwiatowej. Doskonale czuje się zarówno w miejscu dobrze nasłonecznionym, jak i częściowo zacienionym. Kwitnie w maju oraz czerwcu, przybierając barwę różową, białą lub fioletową (z delikatnym odcieniem czerwieni).

Jej atutem jest również przyjemny zapach oraz niewielkie wymagania glebowe.

Ciemierniki

Nazywane są również różami zimy. To byliny, u których pora kwitnienia przypada od listopada do kwietnia. Ciemierniki dobrze czują się w glebie nieco wapiennej, przepuszczalnej i gliniastej. Co ważne, latem należy je systematycznie podlewać, nie lubią bowiem suszy. W Polsce najczęściej będziemy spotykać ciemiernik Helleborus Niger, który ma śnieżnobiałe kwiaty.

Gailardia ogrodowa

Bylina, której okres kwitnienia przypada na miesiące letnie, czyli od czerwca aż do końca września. Najlepiej czuje się na podłożu żyznym, próchniczym i dobrze nasłonecznionym. Dekoruje rabaty, ale sprawdza się również jako dodatek do bukietów. Przed każdą zimą gailardię ogrodową należy przyciąć nisko przy gruncie.

Irys syberyjski

Roślina o pięknych niebiesko-szafirowych kwiatach, idealna do obsadzania oczek wodnych lub innych wodnych zbiorników. Stanowi dekorację dla skalników, a także innych rabat przydomowych. Podłoże dla irysa może być zarówno próchnicze, jak i wilgotne. Kwiat ten najlepiej rośnie na stanowisku dobrze nasłonecznionym, ale poradzi sobie także w częściowym zacienieniu. Co ważne, irys może upiększyć także bukiety.

Jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce, i to pod ochroną!

Kocimiętka

Wyjątkowa roślina ogrodowa, która jest znana przede wszystkim ze specyficznego działania na koty. Te uwielbiają wąchać jej kwiaty, niekiedy także niszcząc roślinę nadmierną eksploatacją. Bylina rośnie bardzo dobrze na różnorodnym podłożu i kwitnie przez sporą część lata. Uprawiana w ogrodzie często stanowi element dekoracyjny rabat usytuowanych tuż przy ścieżkach. Przyjemny fiolet jej kwiatów ładnie komponuje się z kolorami białym oraz szmaragdowo-niebieskim.

Byliny - Kocimiętka

Liatra kłosowa

Ciekawa roślina dekoracyjna o oryginalnych kwiatach, które przypominają kłosy. Liatra dorasta do nawet 70 cm wysokości i kwitnie od lata aż do początku jesieni. Może kwitnąć na różowo, fioletowo lub biało. Jeśli zależy Ci na roślinie mało wymagającej, liatra z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Wyhodujesz ją zarówno na podłożu suchym, jak i podmokłym.

Jest to roślina, która coraz częściej znajduje miejsce w naszych ogrodach. Powoli wypiera tak popularną lawendę. Jej kwiaty nadają się do zasuszenia.

Liliowce

Byliny wyjątkowo piękne i długowieczne, które doskonale czują się na stanowisku dobrze nasłonecznionym oraz w półcieniu. Warto obsadzać nimi zbiorniki wodne, ponieważ bardzo dobrze wzrastają na wilgotnym podłożu.

Dzięki wielu odmianom liliowców każdy z nas znajdzie jakiś okaz dla siebie. Gama barw i ich połączenia są ogromne.

Parzydło leśne

Wyjątkowo wysoka bylina, która dorasta nawet do 160 cm wysokości. Rośnie w kępach, z których wyrastają biało zabarwione kwiaty. Parzydło leśne dobrze czuje się na glebie wilgotnej i dość żyznej, na stanowisku delikatnie zacienionym. Można sadzić je jako dekoracyjne szpalery lub pojedynczo, jako urozmaicenie rabat.

Jest gatunkiem krajowym oraz podlega ścisłej ochronie. Można stosować również do suchych bukietów.

Piwonie

Jedne z najbardziej popularnych bylin ogrodowych o wyjątkowych różowych, białych, czerwonych, a rzadziej żółtych kwiatach. Ta dosyć wymagająca roślina świetnie czuje się na stanowisku dobrze nasłonecznionym i w glebie przepuszczalnej. Kwitnie w trzecim roku po posadzeniu. Ważne, aby posadzić piwonie maksymalnie na głębokości 5 cm. Ułożone głębiej nie będą kwitły.

Mimo iż są odporne na mróz, w pierwszych 2-3 latach od wsadzenia warto przed zimą zabezpieczyć je ściółką, np. z kory bądź gałęzi iglaków.

Byliny - Piwonie

Przetacznik kłosowy

Roślina wieloletnia, która tworzy krzaczaste kępy. Kwitnie na niebiesko lub biało, może również posiadać kwiaty delikatnie fioletowe. Przetacznik najlepiej będzie się czuł na glebie dosyć suchej i o odczynie zasadowym. Roślina jest całkowicie mrozoodporna. Ładnie komponuje się na skalnikach i przy murkach.

Przywrotnik pospolity

Dosyć pospolita bylina, która może dorastać do 50 cm wysokości. Kwitnie od kwietnia do sierpnia, porastając brzegi lasów, zbocza gór oraz łąki. Roślina może być wykorzystywana podczas leczenia nieżytu żołądka i jelit, a także biegunki.

Polecam zrobić zdjęcia liści tuż po deszczu. Krople wody wyglądają wówczas jak diamenty.

Pysznogłówka szkarłatna

Wyjątkowo dekoracyjna bylina, która zwraca uwagę swoimi różowo-czerwonymi kwiatami. Pysznogłówka również pięknie pachnie – delikatnie cytrusowy aromat przypadnie do gustu każdemu zwolennikowi świeżych zapachów. Roślinę warto umieścić w wilgotnym oraz żyznym podłożu, można nią obsadzać także oczka wodne.

Kwitnie w czerwcu i lipcu, lecz po przycięciu może zakwitnąć powtórnie na jesieni.

Trzykrotka Andersona

Delikatna bylina o kwiatach zabarwionych na niebiesko. Dobrze czuje się na stanowiskach wilgotnych oraz dosyć dobrze przepuszczalnych. Udekoruje zarówno rabaty, jak i okolice oczek wodnych. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Jej kwiaty zamykają się wieczorem oraz w dni pochmurne.

Wiesiołek wielkoowocowy

Roślina dekoracyjna, która posiada piękne, żółto zabarwione kwiaty. Osiąga do 100 cm wysokości. Najlepiej czuje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, ale równie dobrze można posadzić ją w półcieniu. Gleba powinna mieć odczyn delikatnie kwaśny i próchniczy. Wiesiołka można posadzić w pojemnikach, ale pięknie udekoruje także rabaty czy skalniaki.

Byliny - Wiesiołek wielkoowocowy

Zawilec wieńcowy

Bylina, która może dorastać do 45 cm wysokości. Posiada kwiaty o zabarwieniu białym, niebieskim, ale również czerwonym bądź różowym. Kwitnie od maja aż do późnej jesieni. Świetnie nadaje się do rozsadzenia na rabacie, ale również jako kwiat cięty podczas formowania bukietów.

Ciekawie wygląda grupa roślin o różnej barwie kwiatów.

Orlik pospolity

Dosyć ciekawa roślina ozdobna, o pięknych niebiesko-fioletowych, różowych, żółtych oraz białych kwiatach. Naturalnie występuje w Azji, ale można ją spotkać również w polskich Tatrach. Dorasta nawet do 1 m wysokości. Okres kwitnienia przypada na późną wiosnę oraz lato. Uwaga: roślina może być delikatnie trująca i po spożyciu powodować omdlenia oraz odurzenie.

Po kwitnieniu można ściąć kwiaty, umieścić w suchym i przewiewnym miejscu, by zaschły, a następnie zebrać nasiona i wysiać je do gruntu wiosną.

Zawciąg nadmorski

Doskonała roślina do tworzenia barwnych dywanów. Dorasta do kilkunastu centymetrów wysokości, kształtując się w trawiaste kępy zakończone białymi, różowymi lub fioletowymi kwiatami. Jest piękną dekoracją skalnego ogrodu z nierównym terenem.

Tawułka Arendsa

Bylina idealna do zaakcentowania niektórych stref w ogrodzie. Jej czerwone lub różowe kwiaty bardzo ładnie wyróżniają się na tle zielonych liści. Najlepiej uprawiać ją na żyznej glebie w półcieniu lub przy zbiornikach wodnych. Tawułka jest mrozoodporna.

Bergenia sercowata

Ciekawa bylina o charakterystycznych sercowatych liściach oraz różowo-liliowych kwiatach. Może rosnąć w jednym miejscu,… nawet 10 lat! Dobrze czuje się na podłożu wilgotnym i jest odporna na działanie mrozów. Bergenię często spotka się przy zbiornikach wodnych.

Jest rośliną szybko się rozrastającą.

Byliny - Bergenia sercowata

Ostróżka ogrodowa

Niezwykle okazała bylina o wyjątkowych kwiatach zabarwionych na kolor biały, różowy bądź niebiesko-fioletowy. Bardzo dobrze poradzi sobie na podłożu piaszczysto-gliniastym i w pełnym słońcu, ponieważ nie jest wymagająca w uprawie. Ze względu na pionowy wzrost może wymagać zastosowania podpory. Ostróżka będzie wyjątkową dekoracją dowolnej rabaty.

Najlepiej wygląda sadzona w grupach.

Kostrzewa sina

To nic innego, jak rodzaj ozdobnej trawy, w tym przypadku zabarwionej na kolor niebieski. Dorasta do 30 cm wysokości, tworząc nieco rozłożyste kępy. Bardzo dobrze będzie się czuła na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

Mieczyk ogrodowy

Pięknie zabarwiony kwiat, który kwitnie od lipca do września. Duże białe, różowe, żółte, bordowe, czerwone lub fioletowe kwiaty uatrakcyjniają bukiety oraz rabaty ogrodowe. Najlepiej będzie się czuł w glebie próchniczej i żyznej.

Trzeba pamiętać, że jest to bylina niezimująca w gruncie i bulwy należy przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze 2-10°C.

Żurawka ogrodowa

Bylina, której najbardziej charakterystycznym elementem są bordowo zabarwione liście. Świetnie czuje się w półcieniu oraz na próchniczym podłożu. Żurawkę poleca się do ogrodów, w których występują skalniaki oraz obwódki wykonane z kostki brukowej.

Warto w swoim ogrodzie mieć rośliny o dekoracyjnych liściach, a żurawka to idealny wybór do takich zestawień.

Rozplenice

Dosyć wysokie trawy ozdobne, które tworzą zwarte kępy. Ich charakterystycznym elementem są długie liście oraz łodyżki, na których końcu zebrane są jasne puchowo zebrane kwiaty. Dobrze czują się na stanowisku nasłonecznionym oraz osłoniętym od podmuchów wiatru. Można je sadzić pojedynczo lub kilka obok siebie, tworząc w ten sposób oryginalny dywan.

Rozplenice dobrze komponują się z nowoczesną architekturą, lecz odnajdą się też w założeniach naturalistycznych.

Floks szydlasty

Bylina charakteryzująca się płożącym pokrojem i tworząca gęste kobierce. Ma cienkie łodygi i drobne liście, a kwiaty są zabarwione na kolor biały, różowy lub fioletowy. Zimą warto przykryć roślinę gałązkami iglaków, by zabezpieczyć ją przed większymi mrozami.

Jest rośliną, którą można wykorzystać do zadarniania powierzchni.

Szałwia omszona

Bylina, która charakteryzuje się nieco wzniesionym pokrojem. Posiada lancetowate liście oraz kwiaty zabarwione na kolor niebieski, fioletowy, różowy lub biały. Szałwia będzie się ciekawie komponowała z różami oraz jako element skalniaków. Kwitnie od maja do końca sierpnia.

Byliny - Szałwia omszona

Rojniki

Ciekawe sukulenty, które nie mają większych wymagań pielęgnacyjnych. Dobrze czują się w glebie dosyć suchej i nasłonecznionej. Ta mrozoodporna roślina będzie idealną dekoracją skarp czy kamienistych rabat.

Jest bardzo dobrą rośliną dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin.

Tojeść rozesłana

Bylina okrywowa, co oznacza, że będzie tworzyła na ziemi rozległe kobierce. Okres kwitnienia rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy w sierpniu, dlatego pięknymi żółtymi kwiatami będziemy się mogli cieszyć przez kilka miesięcy w roku. Tojeścią możemy obsadzać zbiorniki wodne, ponieważ bardzo dobrze czuje się na wilgotnym podłożu.

  Paulina Morawska
Choć moja przygoda z roślinami zaczęła się dosyć niedawno, ogrodnictwo stało się moją pasją. Każdego dnia odkrywam świat flory, by w przyszłości stworzyć swój wymarzony ogród, który stanie się moim azylem. Interesuję się również twórczością własną i wystrojem wnętrz. Zapraszam na moje konto na Instagramie @daily_garden_, na którym dzielę się swoją roślinną pasją.
Byliny – zasadź je i ciesz się aranżacją ogrodu przez długie lata
5 (100%) 6 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest