Dom – strefa wolna od smogu


Zanieczyszczenie powietrza smogiem jest tematem ostatnich tygodni. Jednym się już przejadło, drudzy wciąż drążą kwestię, bojąc się o zdrowie swoje i bliskich. A jest o co, bo według Światowej Organizacji Zdrowia przez zanieczyszczone powietrze umiera niemal 7 milionów ludzi na świecie, z czego w Polsce 48 tysięcy. Jeśli nie zostaną podjęte specjalne działania, liczby te wzrosną. Do roku 2050… dwukrotnie!

Smog jest dla człowieka realnym zagrożeniem. Może przyczynić się do podrażnienia oczu i łzawienia, ataków duszności i szeregu chorób związanych z układem oddychania, zaburzeń układu nerwowego, a nawet podrażnień skóry.

Ikonografika o smogu - Domifikacje

Sposoby na walkę z zanieczyszczonym powietrzem

Chowanie się w domu niewiele w tym wypadku pomoże. Do smogu, który wkrada się do pokojów, dochodzą czynniki z pozoru niewinne: kurz, roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów, substancje wydzielane przez tworzywa sztuczne i wiele innych. Dorosły człowiek wdycha je, wykonując od 12 do 24 wdechów w ciągu minuty i pobierając wówczas 120-200 ml powietrza.

Dobrym sposobem na ograniczenie zanieczyszczenia we własnym domu jest zakup oczyszczacza powietrza. Zanim zmarszczycie nos, wątpiąc w jego dobroczynne działanie, rzućcie okiem na wpis opublikowany na facebookowym fanpage’u Krakowskiego Alarmu Smogowego:

Pytacie czy oczyszczacze powietrza działają. Ostatnio mieliśmy w domu pyłomierz. Bez oczyszczacza stężenie PM 10 – 34 µg/m3 (na zewnątrz koło 65 µg/m3). Po 15 minutach pracy oczyszczacza w zamkniętym małym pokoju (9m2) – 8 µg/m3. Po kolejnych 15 min. – 4 µg/m3. I takie stężenia lubimy

Jak właściwie działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza – inaczej urządzenie do uzdatniania powietrza – zasysa powietrze, które znajduje się w mieszkaniu, by w kolejnym etapie poddać je filtracji i wypuścić z powrotem. W ten sposób powstaje obieg zamknięty, w którym dochodzący przez okno czy drzwi smog ma mniejszy udział, ponadto jest oczyszczany wraz z kolejną turą powietrza z wnętrza mieszkania.

W związku z kluczową rolą, jaką w oczyszczaczu powietrza odgrywa filtr, to na nim należy się skupić, wybierając produkt. W sklepach znajdziemy urządzenia wyposażone m.in. w:

  1. Filtry HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air Filter. Są najskuteczniejsze, bo zatrzymują aż do 99,7% zanieczyszczeń powietrza przekraczających 0,3 mikrometra
  2. Filtry elektrostatyczne, których działanie polega na jonizowaniu powietrza
  3. Filtry termodynamiczne, działające na zasadzie spalania
  4. Filtry ozonowe, których skutkiem ubocznym jest wytwarzanie toksycznego ozonu
  5. Filtry fotokatalityczne, uzupełniane lampami UV

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia do uzdatniania powietrza nie jest szybki ani łatwy. Poza rodzajem należy przyjrzeć się marce, cenie, wydajności, poziomowi wytwarzanego podczas pracy hałasu, dostępności środków wymiennych.

Jest to produkt na lata, warto więc dać sobie czas na przemyślenia i poszukiwania.

Dom – strefa wolna od smogu
5 (100%) 22 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest