Dyptyk i tryptyk – nowoczesne obrazy na ścianę do salonu


Nowoczesne obrazy – tak wiele można pod tym hasłem ukryć. Na upartego wszak każdy obraz da się nazwać nowoczesnym. Bo przedstawia aktualne wydarzenia, bo do jego wykonania użyto nowoczesnych technologii, bo ma nietypowy kształt lub fakturę.

My wobec takiej niejednoznaczności zgłaszamy sprzeciw. Pisząc „nowoczesne obrazy”, mamy na myśli popularne w ostatnim czasie obrazy wieloczęściowe, inaczej zwane dzielonymi: dyptyki, tryptyki, pentaptyki…

Obraz pochodzi ze sklepu pixers.pl

Czym są dyptyki, tryptyki, pentaptyki…?

Najkrócej rzecz ujmując, są to obrazy podzielone na panele. Od ich liczby zależy, czy mówimy o dyptykach (dwa panele), tryptykach (trzy panele), tetraptykach (cztery panele), pentaptykach (pięć paneli) i tak dalej. Najczęściej występują na dłuższych ścianach w salonie, gdzie przyciągają wzrok zarówno gości, jak i domowników.

Obraz pochodzi ze sklepu Castorama

Obrazy wieloczęściowe – z racji swej nietypowej formy, a więc podziału na części – niechybnie zdominują pomieszczenie. Z tego powodu ich wzór należy dobierać uważnie. Skądinąd kupujący ma swobodę wyboru nie tylko w zakresie tego, co się na obrazie pojawi, ale również w jakim układzie będzie on wisiał. Obrazy wieloczęściowe są pionowe i poziome, podzielone na panele w różnych rozmiarach, szerokościach i proporcjach. Wspólnie mogą tworzyć prostokąt, a mogą być „schodkowe” (obrazy kaskadowe). Zarówno symetryczne, jak i nie.

Obraz pochodzi ze sklepu unikalneobrazy.pl

Obrazy wieloczęściowe – dobór motywu

Jak już wspomnieliśmy, to, co pojawia się na obrazie, zależy wyłącznie od widzimisię kupującego. Popularne są krajobrazy, natura, przedstawienia futurystyczne i postapokaliptyczne oraz motywy z gier i filmów. Nikt jednak nie zabroni Ci sięgnąć po bawiące się kotki czy galopującego przez łąkę konia z rozwianą grzywą.

Obraz pochodzi ze sklepu pixers.pl

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej formy obrazu (symetryczna lub nie, wpisana w prostokąt lub kaskadowa itd.) warto pamiętać, że w dyptykach i tryptykach mogą pojawić się zarówno różne motywy, jak i części tego samego przedstawienia, w pentaptykach zaś – w znacznej większości będących obrazami kaskadowymi – jest to jeden obraz, który płynnie przechodzi z panelu na panel. Podobnie sprawa ma się z obrazami z większą liczbą paneli.

Obraz pochodzi ze sklepu Castorama

Obrazy kaskadowe, prostokątne dyptyki i tryptyki – gdzie wieszać?

Obrazy wieloczęściowe są na tyle oryginalne i „mocne”, że nie mogą stanowić tła ani się w nie wtapiać, jak zwykłe obrazy. Jeśli zdecydujesz się na zakup, powinieneś przygotować dla nich osobną ścianę. Pustą, najlepiej jednolitą, a już na pewno nie może ona być przytłoczona wzorzystą tapetą a la poczęstunek u cioci.

Obraz pochodzi ze sklepu pixers.pl

Przykuwająca wzrok kompozycja powinna znajdować się na wysokości oczu. Częstym wyborem kupujących jest umieszczenie jej nad kanapą w salonie. Im więcej paneli składa się na obraz, tym więcej wolnej przestrzeni będzie on potrzebować.

Obraz pochodzi ze sklepu pixers.pl

Charakterystyka obrazów kaskadowych

Najpopularniejszym rodzajem obrazów wieloczęściowych są kaskady. Najczęściej spotykane układy – pięcio- i siedmioczęściowe – w pewien sposób wymuszają lub „proszą się” o nieregularność. Mogą być symetryczne i przypominać schody, mogą jednak przybrać formę wijącej się gąsienicy, której każda część „tułowia” pozostaje na innej wysokości.

Obraz pochodzi ze strony pixers.pl

Pozorny chaos układów niesymetrycznych ma za zadanie uruchomić wyobraźnię osoby patrzącej na obraz. Jeśli koresponduje z futurystycznym lub filmowym motywem – podkreśla tematykę. W układach symetrycznych z kolei pierwsze skrzypce gra panel środkowy, jako najważniejszy i reprezentatywny. Boczne są niejako uzupełnieniem, kropką nad „i”.

Dyptyk – przykład

Obraz pochodzi ze strony pixers.pl

Tryptyk – przykład

Obraz pochodzi ze sklepu pixers.pl

Tetraptyk – przykład

Obraz pochodzi ze sklepu pixers.pl

Pentaptyk – przykład

Obraz pochodzi ze sklepu pixers.pl

Galeria obrazów wieloczęściowych – jak zaaranżować salon?

Dyptyk i tryptyk – nowoczesne obrazy na ścianę do salonu
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest