Jak dobrać dywan do wnętrza?


Aranżowanie wnętrz w mieszkaniach jest zadaniem przyjemnym, ale jednocześnie przynoszącym wiele wątpliwości. Odpowiednie dobieranie wzorów i kolorów wymaga wyczucia i znajomości pewnych prawideł. Niemniej ważną kwestią jest to, jak chcesz się czuć w takim pomieszczeniu – czy ma być ono przytulne, czy też bardziej zdystansowane, eleganckie i reprezentatywne. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa dywan?

Po pierwsze kolor

Zasada dobierania kolorystyki dywanów do wnętrz jest prosta, jednak trzeba uważać, aby nie puścić cugli wyobraźni. Przy przeglądaniu setek wzorów i kolorów można łatwo stracić rozsądek, a każdy kolejny model może wydawać się być bardziej atrakcyjny od poprzedniego.

 

szara sypialnia z dywanem

Kolor dywanu wpływa na odbiór całego pomieszczenia – przede wszystkim warto pamiętać o zasadzie mówiącej, że ciemniejszy dywan optycznie pomniejsza przestrzeń, czyniąc ją przytulniejszą, natomiast jasny może sprawić, że pokój będzie wydawał się przestronniejszy. W salonie stonowanym kolorystycznie dobrze zaprezentuje się dywan o nieco mocniejszych barwach – nie zaburzy poważnego wystroju otoczenia.

nowoczesny pokój z dywanem

 

 

Metoda działa też w drugą stronę – jasny dywan będzie świetnie współgrał z intensywnymi odcieniami ścian i dekoracji. I tak na przykład, czerwony dywan doda wyrazu beżowym ścianom, a jasnobrązowy stonuje nieco feerię barw zieleni i żółci. Nie zapominaj jednak o praktycznej stronie dywanu – kolory dobieraj tak, aby w często użytkowanych pomieszczeniach na dywanie nie powstawały widoczne zabrudzenia.

salon w beżu i czerwieni

 

Po drugie wzór

Dobieranie wzorów dywanów do pomieszczeń przebiega podobnie jak w przypadku kolorów – wszystko z umiarem. Jeśli wzory, to raczej we wnętrzach, w których dekoracje są neutralne i gładkie, choć musisz pamiętać, że bogato zdobione perskie dywany niekoniecznie mogą się dobrze wkomponować w minimalistyczny styl.

tradycyjny salon

Dywany monochromatyczne mogą być natomiast odpowiedzią na fantazyjny wystrój pokoju. Jeśli mimo wszystko chcesz mieć wzorzysty dywan w bogato zdobionej przestrzeni, wybierz raczej pastelowe motywy.

 

pastelowy dywan do pokoju dziecięcego

Po trzecie pomieszczenie

Do jakiego pomieszczenia planujesz dobrać dywan? Od tego będzie zależała przede wszystkim jego faktura. Model do salonu powinien raczej posiadać niskie runo, co ułatwia utrzymanie go w porządku. Warto też zwrócić uwagę, czy posiada on silikonowe wykończenie od spodu – to ogranicza jego przesuwanie się. Podobne zasady obejmują dywany do przedpokojów, gdzie jednak mają największą styczność z błotem.

 

Dywan do sypialni może łamać wszelkie standardy praktyczności – będziesz stąpał po nim przede wszystkim boso lub w kapciach, więc możesz pozwolić sobie na dywan shaggy lub dywan wełniany. Dywany dziecięce wymagają wysokiej gramatury – częste zabawy na podłodze mogłyby bowiem powodować odkształcenia.

 

przytulna sypialnia z dywanem

Po czwarte wielkość

Zasada doboru odpowiedniego rozmiaru dywanu dotyczy przede wszystkim salonu, jadalni oraz sypialni. W pomieszczeniach, w których znajduje się stół z krzesłami lub niższa ława z sofą i fotelami, powinien on wystawać ok. 1 m poza wysunięte krzesła – zapewnia stabilność podczas wstawania od stołu, a ponadto atrakcyjniej się prezentuje.

 

W sypialniach natomiast warto aby dywan znajdował się z przodu łóżka oraz po obu jego stronach, aby zapewnić komfort podczas codziennego wstawania.

fioletowa sypialnia z dywanem

Wybór dywanu dopasowanego do wnętrz zapewni całemu otoczeniu spójny wygląd, ale również wpłynie na komfort Twojego codziennego życia. Biorąc pod uwagę wskazówki zawarte w tym artykule, z pewnością wybierzesz model najlepiej spełniający Twoje oczekiwania.

Jak dobrać dywan do wnętrza?
Oceń ten artykuł

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest