Jak dobrać firanki do okien kuchennych?


Firanki w kuchni? Świetny pomysł! Dobrze dobrane materiał, krój oraz wzór firan sprawią, że aranżacja okienna stanie się nie tylko funkcjonalna, ale również elegancka. Ponieważ jednak kuchnia to specyficzne pomieszczenie, zanim zaczniesz przeglądać oferty, sprawdź, co należy wiedzieć o właściwym doborze firan do wnętrza, w którym przygotowujesz posiłki.

Firanki są klasycznym elementem wystroju wnętrz – znakomicie sprawdza się również w kuchni. Aranżacja okienna wykończona przy użyciu firanek daje wrażenie przytulności oraz dodatkowo zdobi wnętrze. Ponadto materiał firanek rozprasza światło wpadające do wnętrza przez okno, dzięki czemu jest miękkie i przyjazne dla wzroku.

Oto garść wskazówek, które ułatwią ci wybór pięknych i praktycznych firanek.

Materiał

Rodzaj materiału, z jakiego uszyte są firanki, ma kluczowe znaczenie. Kuchnia bowiem jest specyficznym pomieszczeniem – na meblach oraz pozostałych elementach wyposażenia osiada kurz zmieszany z drobinkami tłuszczu, które unoszą się w powietrzu podczas gotowania. W związku z tym konieczne jest regularne sprzątanie pomieszczenia. Z kolei jeśli w oknie kuchennym chcesz zawiesić firanki, wybierz wytrzymały materiał, który dobrze zniesie regularne pranie.

Jaki materiał będzie najlepszym rozwiązaniem do kuchni? Oto nasze propozycje:

  • Organza to lekki i zwiewny materiał, który w znacznym stopniu przepuszcza światło dzienne. Pierwotnie organza była wytwarzana z jedwabiu bądź bawełny, jednak obecnie znacznie popularniejsza jest jej wersja wykonana włókien nylonowych czy poliestrowych. Materiał jest odporny na osiadanie kurzu i można go prać w pralce automatycznej – organza nie jest podatna na gniecenie się, dlatego po wypraniu firan nie będziesz musiał ich prasować, wystarczy zawiesić wilgotne na karniszu. Dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych oraz rodzajach zdobień. Łatwo dopasujesz ją do stylistyki wnętrza.
  • Żakard to materiał powstały z połączenia nici poliestrowych. Jego splot może być bardzo gęsty, dzięki czemu firana będzie przepuszczała światło, ale zapewni ochronę przed wścibskim wzorkiem sąsiadów. Materiał ten jest wprawdzie bardziej podatny na kurz niż organza, jednak z powodzeniem można go prać w pralce automatycznej (w niezbyt wysokiej temperaturze), ponieważ nie gniecie się.
  • Woal jest materiałem, który znakomicie nadaje się do upinania oraz dekoracyjnego zawieszania. Firanki wykonane z woalu możesz efektownie spiąć spinkami na bokach lub zebrać w środkowej części okna – tkanina bowiem jest lejąca i delikatna, układa się w eleganckie fałdy. Firany z woalu wymagają wprawdzie regularnego prania, jednak z powodzeniem można to robić w pralce automatycznej (w niskiej temperaturze lub z ustawieniami dla tkanin delikatnych.

Wymiary oraz sposób montażu

Aby firany prezentowały się w oknie kuchennym znakomicie oraz pełniły swoją funkcję – ograniczały dopływ promieni słonecznych i chroniły przed wścibskim wzrokiem sąsiadów – powinny być odpowiednio marszczone. Specjaliści wskazują, że warto, by szerokość firany wynosiła przynajmniej dwukrotność szerokości wnęki okiennej. Dzięki temu uzyskasz odpowiednie marszczenie, a materiał ułoży się w eleganckie fałdy.

Bardziej kłopotliwa jest natomiast długość firany. Jeśli pod twoim oknem kuchennym nie znajduje się blat roboczy, stół czy zlew, firana może sięgać aż do parapetu. W przeciwnym razie taka długość może okazać się kłopotliwa, ponieważ materiał będzie narażony chociażby na zabrudzenia podczas gotowania czy chlapanie wodą w trakcie zmywania naczyń. Aby zachować długość firan sięgających do parapetu, dobrym rozwiązaniem będzie ich upięcie. Materiał zebrany na boki będzie się efektownie układał, a cała aranżacja zyska na funkcjonalności.

Innym sposobem na atrakcyjne i funkcjonalne firany w oknie kuchennym są lambrekiny i zazdrostki. Te pierwsze to krótkie firanki, które sięgają od karnisza do połowy okna. Z kolei zazdrostki zawieszone na niewielkich szynach umiejscowionych w połowie okna sięgają prawie do parapetu. Ich zaletą jest to, że przylegają bezpośrednio do szyby i w rezultacie dekoracja okienna nie ogranicza swobody korzystania z blatu roboczego w kuchni.

Kolor i wzór

Wzornictwo firan powinno być dostosowane do aranżacji wnętrza oraz dobrze komponować się z jego stylem. Warto pamiętać, że jasne kolory firan sprawią, że światło wpadające do wnętrza będzie przyjazne dla wzroku. Ponadto jasne barwy umożliwiają optyczne powiększenie wnęki okiennej, dlatego jeśli twoje okno kuchenne jest niewielkie, firanka w białym kolorze optycznie doda mu kilka centymetrów.

Wzór zdobiący firankę również powinien współgrać z resztą wystroju, np. pasować do innych kuchennych tekstyliów. Wato wiedzieć, że duże wzory mogą przytłoczyć niewielkie pomieszczenie, dlatego jeśli twoja kuchnia ma niewielki metraż, wybierz drobne desenie.

Jak dobrać firanki do okien kuchennych?
Oceń ten artykuł

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest