Jak oryginalnie urządzić bardzo mały balkon? Mamy sposoby!


Pięknie urządzone i przytulne balkony robią teraz furorę. Wielkie poduchy, ławeczki, hamaki, wygodne stoliki i krzesła, a do tego mini ogródek i lampiony – kto nie marzy o takiej strefie relaksu we własnym mieszkaniu? Właściciele bardzo małych balkonów załamują ręce, na mini powierzchni ciężko zaaranżować coś oryginalnego. Czy aby na pewno? Okazuje się, że i mały balkon może nas zachwycać nie tylko wyglądem, ale i swoją funkcjonalnością! Sprawdź.

Balkon w bloku z kwiatami

Po pierwsze: podłoga

Zanim zajmiesz się dodatkami, zadbaj o podstawy. W przypadku balkonu to oczywiście podłoga. Teoretycznie ma małe znaczenie, ale w praktyce to przede wszystkim ona wpływa na nasze samopoczucie. Powierzchnie wykonane ze sztucznych, tanich, niskiej jakości, nieodpornych na mróz i inne czynniki atmosferyczne paneli (które po kilku miesiącach wyglądają już na bardzo zużyte) nie zachęcą nas do przebywania na balkonie. Dobra gatunkowo, ciepła i piękna podłoga wręcz przeciwnie!

Pomyśl o naturalnym drewnie, albo bardzo modnej ostatnio sztucznej trawie – ta ostatnia wcale nie wygląda tandetnie i nawet na bardzo małym metrażu może wywołać efekt WOW, a to przecież na nim nam szczególnie zależy, prawda? Takie powierzchnie są miękkie i bardzo miłe w dotyku – można na nich usiąść (bez poduszek!). A to oznacza, że… zyskujesz sporo miejsca. Często wybieraną opcją są też mrozoodporne płytki gresowe, które mogą imitować drewno. Podłoga powinna być jasna – optycznie powiększy przestrzeń i przyjemnie odbije światło.

Domek drewniany na trawie

Po drugie: kwiaty

Trudno wyobrazić sobie balkon bez kwiatów, choć oczywiście każdy lubi co innego. Spokojnie możesz obejść się bez roślin, ale warto wziąć je pod uwagę – potrafią nie tylko pięknie wyglądać, ale i pachnieć. Jeśli włożysz w ich pielęgnację trochę serca, zyskasz naprawdę wiele. A któż to wie, może nawet nową pasję?

Na małym balkonie kwiaty warto umieszczać w podłużnych donicach na balustradzie, najlepiej po zewnętrznej stronie. Nietrudne w pielęgnacji są pelargonie balkonowe – to na pewno dobre rozwiązanie dla początkujących ogrodników.

Warto pomyśleć też o kaskadzie kwiatów, potrafi robić wrażenie! W tym przypadku zdecyduj się na surfinie, petunie, lobelie czy fuksje. Pamiętaj, że w sklepach ogrodniczych znajdziesz mnóstwo oryginalnych doniczek. Możesz je też zastąpić skrzynkami z palet czy słoikami. Pomysłów jest ogrom. Warto szukać inspiracji – tym bardziej, że w internecie jest ich dzisiaj cała masa.

petunie ozdobne

Po trzecie: stolik i krzesełka

Na pewno pomyślisz sobie: „Przecież na moim balkonie nie ma na to miejsca”. Na klasyczny stolik może i nie, ale na ten mniej klasyczny już tak. Stół mocowany do balustrady z opcją opuszczania i podnoszenia to strzał w dziesiątkę dla małych powierzchni.

Po bokach balkonu umieść jedno albo dwa siedziska, w zależności od metrażu. Nie muszą to być zwykłe krzesła czy taborety. Dzisiaj masz ogromny wybór różnego rodzaju możliwości. Mogą to być wiklinowe kosze, wielkie poduchy, mini huśtawki (ze stelażem) – coś na pewno się zmieści. Wystarczy udać się do sklepu z elementami wnętrzarskimi. Można też pokusić się o wykonanie siedziska samodzielnie. W internecie nie brakuje przecież inspiracji DIY.

balkon w bloku

Po czwarte: oświetlenie

Oczywiście nie chodzi o główne źródło światła, które powinno znaleźć się na balkonie. Warto pomyśleć o dodatkowych lampkach, lampionach, kinkietach. Kilka punktów światła dodaje klimatu i przytulności.

A może by tak rozwiesić kolorowe lampki na całej długości? Wówczas balkon zyska sporo wyrazu – nie tylko od wewnątrz, ale przede wszystkim od zewnątrz, wzbudzając zachwyt sąsiadów. Dlaczego masz czekać do Bożego Narodzenia?

wyposażenie balkonu - kwiaty i lampiony ze świeczkami

Po piątek: porządek musi być!

Oczywista oczywistość? Teoretycznie tak, ale nietrudno zapomnieć o kilku detalach. Pobrudzony parapet czy barierka mogą skutecznie zepsuć klimat naszego balkonu. Nie wspominając też o niepotrzebnych „gratach”. Od porządnego sprzątania powinno się tak naprawdę zacząć urządzanie balkonu.

Można pomyśleć też o (nie)małej renowacji. Odświeżenie balkonowych elementów nie jest trudne. Do odnowienia metalowej barierki polecamy zastosowanie środków do usuwania starych powłok malarskich (do kupienia w sklepach budowlanych). Po odczekaniu kilkunastu minut resztę starej farby i rdzy usuń szpachelką i metalową szczotką. Potem zostaje już tylko zastosowanie papieru ściernego, wytarcie balustrady szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem i voilla! Można malować farbą do danej powierzchni (oczywiście z przeznaczeniem na zewnątrz).

Stare parapety nie powinny być trudne w domyciu – z brudem na stalowych czy aluminiowych elementach poradzi sobie płyn do naczyń. Parapety kamienne, drewniane czy laminowane najlepiej wymyć środkami przeznaczonymi do danych powierzchni (to także do znalezienia w sklepach budowlanych).

Jednak to nie wszystko. Podczas sezonu trzeba pamiętać o regularnym myciu, odkurzaniu, zamiataniu. A nietrudno zauważyć, że balkon szybko się brudzi – szczególnie jeśli mieszkamy na ruchliwym osiedlu. W cotygodniowych porządkach wystarczą standardowe środki: woda z płynem do naczyń, mleczko do czyszczenia, odkurzacz i roztwór z płynem do podłogi.

A Ty jakie masz rady, które pomogą urządzić mały balkon?

Irena Zajdel – Valent

Wygodnie kompleksowo aranżacja wnętrz z projektem i wykonaniem pod klucz. Pełna logistyka i wykonanie remontu czy wykończenia.

Jak oryginalnie urządzić bardzo mały balkon? Mamy sposoby!
4.5 (90%) 8 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest