Jak samodzielnie zrobić hamak?


Hamaki oraz tarpy, czyli płachty biwakowe stały się ostatnio bardzo popularnym wyposażeniem biwakowym. Od namiotów są jednak zdecydowanie lżejsze, mniejsze i co postaramy się dowieźć w artykule – często można je wykonać bardzo szybko, niedużym nakładem finansowym.

Dlaczego hamak to ciekawa alternatywna dla namiotu?

Hamaki są lekkie, łatwe do rozłożenia i zamocowania. Zapewniają możliwość wygodnego wypoczynku, właściwie w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.
I wreszcie, co najważniejsze, hamak można wykonać samodzielnie. Aby to się udało, niezbędne będą umiejętności krawieckie oraz kilka materiałów:
Materiał na hamak – taki, który będzie przede wszystkim wytrzymały, łatwy do czyszczenia, wodoodporny (dobrze sprawdzi się np. ortalion, nylon),
Liny np. paracord lub dyneema, przy czym warto wybierać liny o udźwigu przynajmniej 300 kg,
Nici poliestrowe takie, które są stosowane np. do obszywania jeansu,
Fragmenty materiału typu cordura, do wzmocnienia niektórych miejsc,
Taśma nylonowa.

Jaka wielkość hamaka jest najlepsza?

Uniwersalny hamak powinien być wygodny, a wraz z tym dosyć obszerny. Jeden z lepszych rozmiarów to 300 x 150 cm. Jeśli nie uda się dostać tak dużego kawałka materiału, będzie trzeba zszyć dwa lub więcej materiałów w jeden większy. Brzegi będzie trzeba obszyć na zakładkę, dodatkowo pamiętając, by z dwóch krótszych stron powstał tunel. Przy obszywaniu boków warto zastosować nici poliestrowe, tak by uzyskać w tych miejscach mocne łączenie.

Podczas szycia trzeba również pamiętać, żeby nić była cały czas dobrze naciągnięta – w przeciwnym może plątać się w maszynie.
Jeśli nie mamy pewności czy szwy są wystarczająco mocne, możemy je również pokryć taśmą do namiotów.Wystarczy nakleić ją w miejscach łączenia lub obszycia.
Oczywiście najważniejszym elementem hamaku będą dwa końce, którymi przymocujemy go do drzewa lub innej podpory. Na filmie poniżej oraz na rysunkach, przedstawiono proces przygotowania tych właśnie elementów.

Pierwszy sposób na przygotowanie mocowania to złączenie końcówek materiału i owinięcie ich pętlą wokół powstałej wiązki. Dokładnie tak, jak jest to pokazane na schemacie zamieszczonym poniżej.

Drugi sposób, zakłada obszycie materiału wąskim kanałem na obu końcach, a następnie zaciśnięcie go opaską do mocowania. Finalnie materiał, trzeba także owinąć pętlą wykonaną z liny.

Mamy nadzieję, że poradzicie sobie z samodzielnym przygotowaniem hamaka. Informacje za zgodą autorów zaczerpnęliśmy ze strony The Ultimate Hang. Być może znajdziecie tam jeszcze więcej ciekawych wskazówek.

Czy wykonacie swoje hamaki?

Jak samodzielnie zrobić hamak?
5 (100%) 10 votes

2 komentarze

  1. Fajne są takie hamaki z gotowymi daszkami sprzedawanymi w zestawie. Genialna sprawa na chadzanie samemu po górach czy lasach. Drzewa są zazwyczaj bardziej odporne na wiatr niż namiot.

    Odpowiedz
    • To racja, drzewa z reguły są odporniejsze. 😀

      Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest