Jak stworzyć swój wymarzony ogród? – style aranżacji ogrodów


Stoisz na pustej działce, na której ma powstać Twój wymarzony ogród. Zamykasz oczy i co widzisz? Uroczy wiejski ogródek? Ogród symetryczny i uporządkowany? Japoński? A może śródziemnomorski?

To, co znajdzie się w ogrodzie Twoich marzeń, zależy wyłącznie od Ciebie. Zastanów się, jakiego efektu oczekujesz, a następnie działaj. Pamiętaj, że ogród powinien być spójny z architekturą domu oraz kulturą regionu. Nie zapomnij także, by wybrane przez Ciebie rośliny zostały dopasowane do stylu ogrodu, warunków glebowych i nasłonecznienia.

Ogród angielski (naturalistyczny)

Ogród ten powinien łączyć się z otaczającym krajobrazem i przypominać naturę, w którą nie śmiał ingerować człowiek.

Rabaty bylinowe to najważniejsze elementy ogrodu angielskiego. Można posadzić w nich macierzankę, mech, karmnik ościsty, łyszczec, lawendę, astry, pierwiosnki, tulipany, szafirki, liliowce, kosaćce, lilie, ulubione zioła, bluszcz, naparstnice. Z drzew dobrze sprawdzi się brzoza, wierzba, topola, jaśminowiec, bez lilak.

Nasadzenia powinny być atrakcyjne przez cały rok, by jak najdłużej cieszyć oko właścicieli. Jeśli rośliny zostaną właściwie dobrane w kontekście wymagań, będą się łatwo rozkrzewiać i bujnie rosnąć.

Cebule tulipan Red Riding Hood

Cebule tulipan Red Riding Hood

 

Nasiona lawenda Top Decor

Nasiona lawenda Top Decor

 

Nasiona lilak Amurski Vilmorin

Nasiona lilak Amurski Vilmorin

 

Wierzba In My Garden mandżurska

Wierzba In My Garden mandżurska

 

Warto zadbać również o trawnik – powinien być soczyście zielony. Mały stawik z ławeczką na brzegu z pewnością znajdzie swoich wielbicieli. Nawierzchnie wykonane z kamienia, murki ceglane, swobodnie „porozrzucane” głazy, pergole oraz trejaże porośnięte pnączami dopełnią całości.

Niewskazane jest za to umieszczanie betonowych i zdobionych elementów. Najważniejsze, by oddać tajemniczość i dzikość ogrodu.

Ogród francuski (formalny)

Ogród francuski charakteryzuje się przede wszystkim symetrią, regularnością, ładem i porządkiem.

Środkiem wzorcowego ogrodu formalnego biegnie aleja, obsadzona np. z dębami, kasztanowcami, bukami, wiązami, topolami, lipami. Występują również formowane w geometryczne kształty krzewy i drzewa: cis, berberys, bukszpan, ligustr, żywotnik, jałowiec.

Zbiorniki wodne, altany i inne dominanty najczęściej umieszcza się na osi głównej alei.

Nasiona goździk Chabud mieszanka

Nasiona goździk Chabud mieszanka

 

Róża In My Garden pnąca doniczka C 2

Róża In My Garden pnąca doniczka C 2

 

Nasiona naparstnica Gloksiniaflora Top Decor

Nasiona naparstnica Gloksiniaflora Top Decor

 

Buk zwyczajny In My Garden 10 szt.

Buk zwyczajny In My Garden 10 szt.

 

Kolorystyka roślin opiera się głównie o biel, fiolet i odcienie niebieskiego. W parterach ogrodowych, których brzegi wykonuje się ze strzyżonych żywopłotów, sadzi się róże, lawendę, czosnek ozdobny, goździki, tulipany, naparstnice.

Ścieżki wykonane są najczęściej ze żwiru w barwie białej, wzdłuż których umieszcza się żeliwne lub stalowe ławki. Uzupełnienie kompozycji stanowią rzeźby i posągi.

Ogród śródziemnomorski

Warunkiem prawidłowego postrzegania ogrodu śródziemnomorskiego jest nasłoneczniony teren.

Lekkie ażurowe meble, hamaki oraz konstrukcje z drewna bądź metalu, na których można rozwiesić tkaniny dające lekki cień, sprzyjają relaksowi w ogrodzie śródziemnomorskim. Kolorystyka to przede wszystkim biel i detale w odcieniach niebieskiego, turkusu, granatu. Dodatki takie jak lampiony, lampki czy poduszki pomogą w stworzeniu śródziemnomorskiego nastroju. Akcenty w kolorach żółtym i czerwonym będą ciekawą odmianą.

Obowiązkowymi elementami tego ogrodu są ceramiczne, terakotowe, kamienne lub drewniane donice, koszyki, skrzynki lub pojemniki na zioła i inne rośliny. Z ziół warto hodować te, które są naszymi ulubionymi gośćmi w kuchni i mają cenne właściwości zdrowotne. Rośliny, które dobrze sprawdzą się w takim ogrodzie, to: cisy, bukszpany, jałowce, platany, oliwniki, laurowiśnie, różaneczniki, azalie, laury, mirty, agawy, lawenda, hibiskus, rozmaryn, rojnik, rozchodnik, szałwia, winorośl, winobluszcz, powojnik, bluszcz, glicynia, róża.

Nasiona rozmaryn 0,2 g

Nasiona rozmaryn 0,2 g

 

Nasiona szałwia lekarska 0,5 g

Nasiona szałwia lekarska 0,5 g

 

Nasiona powojnik mandżurski Vilmorin

Nasiona powojnik mandżurski Vilmorin

 

Winorośl In My Garden Gewurztraminer C2

Winorośl In My Garden Gewurztraminer C2

 

Pielęgnując rośliny, trzeba pamiętać o ich  systematycznym nawadnianiu i odżywianiu, a także o tym, aby przed nadejściem mrozów okryć lub przenieść do pomieszczeń wrażliwsze gatunki.

Ważnym elementem są mury – wysokie i niskie, wykonane z kamienia lub cegły. Ciekawą atrakcją będzie fontanna naścienna.

Ogród japoński

Orientalny ogród japoński cechuje minimalizm, harmonia i dbałość o najmniejsze szczegóły. Ważną kwestią jest nawiązanie do natury.

W ogrodzie japońskim nie występuje trawnik – zastępują go mchy lub karmnik ościsty o podobnym wyglądzie. Wyszukane formy drzew iglastych i liściastych zwane bonsai są charakterystyczne dla tego typu założeń. Rośliny polecane do takich ogrodów to: klon palmowy, klon japoński, bukszpan, sosna, azalie i różaneczniki, ozdobne wiśnie, magnolie, jaśminowce. Z bylin mogą to być astry, liliowce, piwonie, kosaćce, zawilce.

Bukszpan (Buxus) P10

Bukszpan (Buxus) P10

 

Hiacynty i zawilce 4 odmiany

Hiacynty i zawilce 4 odmiany

 

Żwir kwarcowy Kreisel 2-8 mm 25 kg

Żwir kwarcowy Kreisel 2-8 mm 25 kg

 

Fontanna solarna TIP Pumpen SSI 600/6

Fontanna solarna TIP Pumpen SSI 600/6

 

Woda w ogrodzie japońskim występuje w postaci strumyków, stawów oraz fontann. Często tworzy się starannie zgrabiony żwirowy plac z wkomponowanymi skałami i karłowatymi drzewami.

Nawierzchnie w ogrodzie wykonane są z kamienia w nieregularnych kształtach, żwiru, drewna. Uzupełnieniem kompozycji będą latarenki lub misy na wodę.

Ogród wiejski

Ogród w stylu wiejskim nawiązuje do tradycyjnych, czyli wiejskich gospodarstw. Powinien być podzielony przynajmniej na dwie strefy: użytkową oraz ozdobną, choć można wydzielić również strefę wypoczynkową.

Ogród użytkowy to miejsce, w którym z powodzeniem możemy uprawiać zioła, warzywa, owoce, sadzić drzewka i krzewy owocowe. Nic nie cieszy tak, jak plony z własnej uprawy. 🙂 Do uprawy warzyw i ziół warto zbudować podniesione grządki – ułatwi to uprawę.

Część ozdobną tworzą klomby obsadzane krzewami. W ich centrum sadzimy rośliny najwyższe, natomiast im bliżej zewnętrza, tym powinny znaleźć się rośliny niższe. Pasują tu ścieżki ziemne, żwirowe bądź kamienne. Rośliny ozdobne, które można zastosować, to: malwy, róże, słoneczniki, słoneczniki, łubin, stokrotki, astry, niezapominajki, maciejka, groszek pachnący, nasturcja, dalie, ostróżki, naparstnice, floksy, nagietki, lwie paszcze, czarny bez, jaśminowiec, bez lilak, brzoza, wierzba, topola.

Nasiona groszek pachnący Top Decor

Nasiona groszek pachnący Top Decor

 

Płot sztachetowy prosty 180 x 40 cm

Płot sztachetowy prosty 180 x 40 cm

 

Nasiona lwia Paszcza Giant Top Decor

Nasiona lwia Paszcza Giant Top Decor

 

Zestaw mebli ogrodowych Blooma Eila

Zestaw mebli ogrodowych Blooma Eila

 

W ogród wiejski dobrze wkomponują się wytwory z materiałów naturalnych – drewniane płotki, altany, meble. Warto zadbać o dodatki, takie jak ceramiczne doniczki i naczynia: dzbany, drewniane skrzynie, beczki.

Ogrodowy misz-masz marzeń

Jeśli nie chcemy typowego stylu w ogrodzie, zadziałajmy wyobraźnią i wybierzmy takie rośliny oraz elementy ogrodowe (meble, dodatki itp.), które najbardziej nam się podobają. Komponujmy własne zestawienia, łącząc różne grupy roślin. Oryginalność z pewnością zostanie doceniona.

  Paulina Morawska
Choć moja przygoda z roślinami zaczęła się dosyć niedawno, ogrodnictwo stało się moją pasją. Każdego dnia odkrywam świat flory, by w przyszłości stworzyć swój wymarzony ogród, który stanie się moim azylem. Interesuję się również twórczością własną i wystrojem wnętrz. Zapraszam na moje konto na Instagramie @daily_garden_, na którym dzielę się swoją roślinną pasją.
Jak stworzyć swój wymarzony ogród? – style aranżacji ogrodów
5 (100%) 14 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest