Jak urządzić balkon w bloku?


Miejsce, w którym możesz odpocząć, poczytać książkę i spędzić czas ze swoimi bliskimi, korzystając z pięknej pogody. Dla jednych będzie to taras lub przydomowy ogród, dla tych, którzy mieszkają w bloku, najczęściej pozostaje balkon. Niewielka przestrzeń wymusza na domownikach dokładne przemyślenie kwestii urządzenia strefy wypoczynkowej w taki sposób, aby była ona funkcjonalna, modna i wygodna jednocześnie. Jak to zrobić?

meble ogrodowe na balkonie

Duży czy mały balkon?

Jeśli Twój balkon jest odpowiednio duży, będziesz mógł go wyposażyć w zestaw mebli ogrodowych. Jednak w blokach często zdarza się, że na balkonie nie zmieści się zbyt wiele rzeczy – czasami ciężko jest ustawić tam większe krzesło. W takich przypadkach mieszkańcy często wykorzystują balkon jako składzik na sezonowe przedmioty lub przechowują na nim rowery. Zupełnie niepotrzebnie. Balkon może przecież pełnić dekoracyjną funkcję w Twoim domu, a jeśli wybierzesz niewielkie, składane krzesełka, będziesz mógł czerpać przyjemność z przebywania na pełnym słońcu, bez konieczności wychodzenia z mieszkania. Wystarczy barierki balkonu ozdobić doniczkowymi kwiatami (na większe, doniczkowe na posadzce nie będzie już miejsca) oraz osłonić się przed sąsiadami specjalnymi matami, aby zyskać odrobinę prywatności.

balkonowe kwiaty

Jaka posadzka na balkonie?

Duże balkony pozwolą Ci stworzyć zaciszny i przytulny zakątek w Twoim mieszkaniu. Przygotowywanie przestrzeni należy jednak zaplanować od podstaw, a zatem od wykonania posadzki. Najczęściej wybieranym i wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie gresu mrozoodpornego – mnogość wzorów i kolorów dostępnych kafelków pozwala na wybranie modelu idealnie odpowiadającego Twojej wizji wykończenia otoczenia.balkon z meblami wypoczynkowymiCiekawym wyborem są również sztuczne trawy, które potrafią stworzyć prawdziwie ogrodową atmosferę na balkonie. Jedno nie wyklucza się jednak z drugim – trawę i tak trzeba zwinąć po sezonie, aby nie niszczała, zaś z pięknych płytek cieszyć się w zimniejszej porze roku. Gorzej na balkonie sprawdzi się drewno, ale można skorzystać z dostępnych na rynku płytek imitujących jego wygląd.

 

Meble ogrodowe na balkon

Wybór odpowiednich mebli na balkon będzie uwarunkowany przede wszystkim wielkością i kształtem balkonu. Na podłużnych, ale wąskich przestrzeniach należy wybierać prostokątne stoły, zaś na bardziej kwadratowych można pokusić się o niewielki stolik okrągły. Ważnym aspektem przy kupowaniu mebli będzie na pewno możliwość ich składania – dzięki temu będziesz mógł sprawnie przygotować wolną przestrzeń, która przydaje się na przykład do rozkładania suszarek na mokre pranie. Materiał wykonania krzeseł i stołów zależy od inwencji domowników, ale z pewnością lepiej sprawdzą się modele lekkie, wygodne w przenoszeniu i odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

rattanowe meble na balkonie

Inne dodatki

Na pewno dobrym wyborem na balkon będzie markiza. Pogoda w naszym klimacie, nawet w najcieplejsze lato, potrafi zaskakiwać licznymi burzami i ulewami, dlatego warto zabezpieczyć przedmioty na balkonie przed zniszczeniem. Markiza świetnie osłania też przed palącym słońcem i będzie doskonałą alternatywą dla parasola, który zajmowałby dodatkową przestrzeń. Warto też pomyśleć o elementach, które osłonią Ciebie i Twoich bliskich przed wścibskim wzrokiem sąsiadów – odpowiednie na pewno będą maty wiklinowe lub rattanowe, albo kratki ustawione po bokach balkonu, po których mogą się rozrastać pnące rośliny.

balkon z markizą i roślinami

Jaki styl wybrać?

Balkon ma przede wszystkim zastępować ogród tym, którzy nie posiadają własnego skrawka ziemi przy domu. Dlatego podczas urządzania go warto zadbać, aby wszystko prezentowało się przede wszystkim naturalnie. Zielona lub brązowa posadzka, drewniane krzesła i stoły, liczna roślinność – na barierkach, a w miarę możliwości również niewielkie drzewka w doniczkach ustawionych na podłodze. Wszystko to pozwoli Ci poczuć niepowtarzalną atmosferę relaksu na małym balkonie.

śniadanie na balkonie

Jak urządzić balkon w bloku?
5 (100%) 2 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest