Jak zaaranżować salon w stylu rustykalnym?


Powrót do natury stał się modny w urządzaniu wnętrz, a styl rustykalny zyskał rzesze zwolenników. Trudno się dziwić – przyjemne, ciepłe oraz przytulne wnętrza rustykalne zachęcają do wypoczynku. Jak zaaranżować salon w stylu rustykalnym? Jakich materiałów oraz dekoracji użyć? To wszystko i jeszcze więcej w naszym poradniku!

Styl rustykalny w salonie – esencja swojskości

Na czym polega fenomen stylu rustykalnego? Nie przez przypadek nazywany jest stylem wiejskim – kojarzy się z przytulnością wiejskich, drewnianych domów, w których pachnie świerkiem, a centrum stanowi kominek opalany drewnem. Tradycyjna aranżacja jest bliska naturze – dominują w niej naturalne materiały oraz proste dekoracje. Brąz, biel i miedziany kolor doskonale się ze sobą rozumieją. W salonie w stylu wiejskim doskonale się wypoczywa – książka, gorąca czekolada i ciepły koc to jedyne, czego nam potrzeba do relaksu.

Jeśli marzy nam się styl rustykalny w domu, możemy całkowicie zmienić aranżację, nadając jej bardziej tradycyjny charakter lub jedynie wprowadzić elementy stylu rustykalnego, tak by wnętrze pozostało nadal eleganckie.

Wariacja na temat rustykalności

Wariacja na temat rustykalności

Aranżacja z wystrojem aranżacyjnym

Koza jest mocnym akcentem tej aranżacji

Salon w stylu rustykalnym – wersja tradycyjna

Styl rustykalny nie jest zastrzeżony tylko dla domów na wsi, jednak trzeba pamiętać, by nie tworzyć z nich skansenów. Od czego zacząć? Naturalne materiały tworzą styl rustykalny – drewno będzie królowało zarówno na podłodze, jak i na suficie. Bardzo atrakcyjnym dodatkiem, który podkreśla wiejski styl są belki stropowe. Drewniane kolumny nadgryzione zębem czasu stworzą piękną oprawę dla wnętrza. Jeśli mamy taką możliwość, zrezygnujmy z plastikowej stolarki okiennej i drzwiowej – framugi okien i drzwi z drewna zdecydowanie wpłyną na spójność rustykalnej aranżacji.

Kamień to drugi ważny materiał w aranżacji rustykalnej. Tradycyjny, murowany kominek będzie idealny, choć piec typu koza także się sprawdzi. Kamień można także zastosować na podłodze, zastępując organiczny materiał płytkami, które będą go dobrze imitowały.

aranżacja salonu rustykalnego

Rustykalny salon w bieli z duszą

Salon w stylu rustykalnym – wersja bardziej nowoczesna

Jakie elementy stylu zaakcentują rustykalny klimat? To przede wszystkim meble w stylu rustykalnym. Możemy zainwestować w drewniane, masywne komody, szafy czy kredensy z charakterystycznymi żłobieniami. Szczególnie dobrze prezentują się meble o wielu szufladach z metalowymi uchwytami. Stolik kawowy można zastąpić ławą z litego drewna.

rustykalny salon

Elementy stylu rustykalnego w nowoczesnym domu

meble z palet

Drewniane elementy nadają przytulności wnętrzu

Dekoracje rustykalne

Salon nie może się obejść bez dekoracji w stylu rustykalnym. Sprawdzą się przedmioty nadgryzione zębem czasu lub stylizowane na dawne – lampy, metalowe dzbanki czy zegarki z kukułką. Wszystko w asyście kwiatowych wzorów – kwiatowych aplikacji nie może zabraknąć na firankach czy obiciach mebli. Kropką nad i będą wiejskie kwiaty w wazonie. Dekoracje rustykalne to także elementy wykonane z wikliny, serwetki czy miękkie, wełniane narzuty i pledy. Pamiętajmy, by zachować umiar przy dobieraniu dodatków.

salon z rustykalnym wystrojem

Ławę polubił nawet kot

dodatki w stylu rustykalnym

Miękkość materiałów – tego wymaga styl rustykalny

Jak zaaranżować salon w stylu rustykalnym?
5 (100%) 1 vote

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest