Jak zrobić ogródek warzywny w 4 dni? Historia prawdziwa


Kiedy natknęliśmy się na artykuł zatytułowany „From Grass To Garden presenting… »The Potager«”, od razu wiedzieliśmy, że musimy o nim napisać. Piękny i soczyście zdrowy warzywny ogródek na działce – w 4 dni? To naprawdę możliwe! Zobaczcie jak pięknie wygląda taka kompozycja. To niesłychane, że do wykonania takiego ogródka potrzeba tak niewiele!

Ogródek warzywny stworzony przez autorkę bloga House and Bloom wygląda cudownie, choć – jak sama pisze – prób podjęcia tematu było wiele. Zawsze coś stawało na drodze. A to kwestie organizacyjne, a to doszukiwanie się problemów w trakcie realizacji. Wreszcie wygrała chęć posiadania pysznych, a przede wszystkim własnych warzyw, które można włożyć do garnka i przyrządzić. Autorka chciała również stworzyć w swoim ogrodzie miejsce, w którym wypocznie wraz z rodziną.

Wybór miejsca na ogródek

Ta kwestia miała kluczowe znaczenie dla późniejszego wzrostu warzyw. Czas płynął nieubłaganie, trzeba więc było podjąć decyzję szybko. Autorka wybrała miejsce znajdujące się blisko domu i dosyć dobrze nasłonecznione.  Najważniejszy cel, jaki przyświecał budowie, to zdążyć w… 1 tydzień! Udało się?

Obliczeniami zajął się Chris – mąż autorki bloga, który starannie zadbał o to, by wyodrębnić odpowiednią przestrzeń, miejsce ze słońcem i skrawek z cieniem. Znany jest zresztą z tego, że potrafi przewidzieć nawet małe rzeczy, które mogłyby pokrzyżować realizację planu.

Wybór materiału do budowy konstrukcji ogródka

Do budowy konstrukcji ogródka Chris zdecydował się użyć drewna jodłowego. Koszt zakupu okazał się znacznie niższy niż np. w przypadku cedru, który mógłby przetrwać dłużej ze względu na swoje właściwości. Użyte drewno jodłowe wymagało dodatkowej konserwacji, nie wiązało się to jednak ze zbyt dużym nakładem pracy.

W naszych warunkach spokojnie możemy skorzystać z drewna sosnowego – wystarczy je dobrze zaimpregnować:)

Na budowę ogródka wykorzystano 24 (2 x 12) krótsze listwy oraz 20 (2 x 10) długich listew. Oczywiście można tutaj dowolnie manewrować liczbą desek.

Tworzenie ogrodu – praca przy ziemi

Kolejnym etapem prac było wyrównanie nawierzchni i postawienie drewnianych konstrukcji na swoich miejscach. Zostały także wkopane słupy do ziemi, która okazała się dość sucha, przez co praca się wydłużyła. Na szczęście ostatecznie udało się przeprowadzić wszystko w plan realizacji.

Następnie zabrano się za ogrodzenie. Zdecydowano, że będzie to metalowa siatka. Wyszło naprawdę dobrze i równo, a naciąganie nie przysporzyło problemów.

Dalej przyszedł czas na wypełnienie ziemią wszystkich drewnianych konstrukcji oraz skompletowanie dekoracji, a także przedmiotów, w których miały rosnąć pachnące zioła i inne rośliny.

Znaleziono nawet żeliwną ramę od łóżka, która stała się oparciem dla przyszłych pomidorów. 🙂

Zakładanie ogrodu – wykończenie

Wreszcie zawisła brama i pozostało już tylko odnaleźć w ogródku miejsce na relaks. Głównym elementem tej strefy stała się stara żeliwna wanna.

Dołożono także kilka innych, metalowych pojemników. W jednym z nich znalazła swoje miejsce marchewka.

Ciekawym akcentem dekoracji ogródka stały się tabliczki z oznaczeniem danych roślin, wystarczyło umieścić na nich napis za pomocą kredy, by dodały ogródkowi rodzinnego ciepła i oryginalności.

Jak piszą autorzy, ich ogród wciąż wymaga dopracowania, ale już na tym etapie czas spędzony w otoczeniu zielonych roślin jest bardzo przyjemny. Ich córka z chęcią podlewa roślinki i dogląda truskawek. Dzięki ogródkowi wie również, że jedzenie nie pochodzi wyłącznie ze sklepu.

Ten ogródek miał powstać w tydzień, a wystarczyły 4 dni, by stworzyć naprawdę odprężające miejsce!

Bardzo dziękujemy autorce artykułu za zgodę na opisanie go oraz wykorzystanie zdjęć.

***

A Wy co o tym sądzicie?
Zdecydujecie się na zrobienie własnego ogródka warzywnego?

***

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij go!

Jak zrobić ogródek warzywny w 4 dni? Historia prawdziwa
5 (100%) 10 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest