Kuchnia z oknem nad zlewem – 3 zasady doskonałej symbiozy


Odpowiedni dobór baterii i parapetu, a także sprytna aranżacja okienna to najważniejsze elementy, o których należy pamiętać, wykańczając kuchnię z oknem nad zlewem. Jeśli chcesz, aby strefa zmywania naczyń w pomieszczeniu była wygodna i funkcjonalna, zastosuj sprawdzone wnętrzarskie triki. Dzięki nim zmywanie naczyń w tak zaaranżowanej kuchni z pewnością będzie przyjemniejsze.

Umiejscowienie zlewu kuchennego pod oknem jest świetnym krokiem aranżacyjnym – światło dzienne gwarantuje komfortowe oświetlenie podczas zmywania, a ty możesz wyglądać w tym czasie na zewnątrz. Taka aranżacja wnętrza prezentuje się efektowniej. Jednak by strefa zmywania ulokowana przy oknie była naprawdę komfortowa, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Bateria a okno

Pierwszym elementem, na który musisz zwrócić uwagę, zanim w ogóle zamontujesz swój zlew kuchenny, jest bateria. Niezwykle modne ostatnio baterie sztorcowe są dość wysokie i wystają ponad krawędź zlewu na nawet 20 cm lub więcej. Z kolei okna otwierają się do wewnątrz pomieszczenia. I tu właśnie pojawia się pierwszy problem. Wysoka bateria sztorcowa spowoduje, że nie będziesz mógł swobodnie otworzyć okna na całą szerokość. Na szczęście istnieją 3 sposoby na rozwiązanie tej wnętrzarskiej zagwozdki.

  • Przesuwne okno otwiera się poprzez przesunięcie jego części w pionie lub w poziomie. O takim rozwiązaniu należy jednak pomyśleć już na etapie projektu domu. Uzyskany w ten sposób efekt zapewni ci swobodę korzystania ze zlewozmywaka oraz możliwość otwierania okna bez przeszkód.

  • W sprzedaży dostępne są także składane baterie sztorcowe. Wyglądem nie różnią się niczym od swoich klasycznych odpowiedników, jednak część ich wylewki jest elastyczna. Dzięki temu baterię można wyjąć z otworu i położyć na boku, a w efekcie swobodnie otworzyć okno. Innym rozwiązaniem tego typu jest bateria z chowaną wylewką. Po zwolnieniu blokady bateria schowa się w otworze w zlewie i w rezultacie będzie na tyle niska, aby bez trudu otworzyć okno.
  • Ostatnim rozwiązaniem jest tradycyjna armatura zlewozmywakowa, czyli bateria z niską wylewką. Obecnie tracą one jednak na popularności, ponieważ są mniej wygodne w użytkowaniu niż ich odpowiedniki z wysoką wylewką – bateria ulokowana nisko nad zlewem sprawi, że możesz mieć trudności z myciem większych naczyń.

Parapet

Kolejnym elementem, na który musisz zwrócić uwagę, jest parapet okienny. Bliskość zlewu oraz fakt, że w trakcie zmywania trudno uniknąć chlapania wody, determinuje rodzaj materiału. Powinien być odporny na działanie wilgoci. Przykładowo, parapet drewniany przy oknie kuchennym, pod którym jest zlokalizowany zlew, będzie niekorzystnym rozwiązaniem. Nawet jeśli zabezpieczysz drewno za pomocą lakieru lub oleju, wilgoć będzie negatywnie wpływać na jego kondycję. Oznacza to regularnej konserwacji parapetu, podobnie jak dzieje się w przypadku drewnianych blatów kuchennych.

Zamiast drewna z powodzeniem możesz zastosować płytki ceramiczne, płyty laminowane, konglomeraty czy naturalny kamień. W takim przypadku łatwiej utrzymasz parapet w dobrej kondycji oraz czystości.

Aranżacja okienna

Nie mniej ważnym elementem, na który wpływa położenie zlewu pod oknem, jest wygląd aranżacji okiennej. W tym przypadku zdecydowanie nie sprawdzą się zasłony lub firanki sięgające aż do parapetu, ponieważ materiał przy każdym myciu naczyń miałby kontakt z wilgocią. W rezultacie zasłony i firany prezentowałyby się nieestetycznie.

Jakie rozwiązanie będzie zatem najlepsze w przypadku kuchni z oknem położonym nad zlewem? Z pewnością możesz postawić na rolety rzymskie – zapewnią one ochronę przez zbyt intensywnym światłem dziennym oraz dadzą ci większe poczucie prywatności w pomieszczeniu. Dodatkowo nawet po częściowym zwinięciu układają się w eleganckie fałdy, które będą stanowić kolejną ozdobę pomieszczenia. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem minimalistycznych rozwiązań, możesz zamontować klasyczne mini roletki lub roletę harmonijkową.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, aby strefa zmywania naczyń ulokowana pod kuchennym oknem była wygodna? Jeśli tylko konstrukcja szafek kuchennych na to pozwala, warto wybrać maksymalnie głęboki zlew. Standardowo zlewy mają głębokość około 18 cm, jednak w sprzedaży dostępne są także głębsze. Dzięki temu ograniczysz chlapanie wody, której krople osiadają na szybie, co powoduje nieestetyczne zacieki.

Kuchnia z oknem nad zlewem – 3 zasady doskonałej symbiozy
Oceń ten artykuł

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest