Kwiaty na balkon i do ogrodu – jak o nie dbać?


Piękne i bujne rośliny to marzenie każdego ogrodnika – zarówno tego profesjonalnego, jak i zakochanego w pielęgnacji kwiatów amatora. Jeśli czujesz, że ten temat Cię dotyczy, przeczytaj nasz mały poradnik i dowiedz się, jak dbać o swoje rośliny jeszcze lepiej.

Rośliny lubią jak się o nie dba. Odwdzięczają się wówczas szybkim i bujnym wzrostem oraz kwitnieniem. Aby zapewnić im najlepsze warunki, warto poznać parę tricków ogrodniczych.

 • Korzystaj z metody na „palucha”

  Najlepszą, a tym samym najbardziej skuteczną metodą przy podlewaniu zielonek jest metoda na „palucha”. Należy wsadzić palec do donicy i sprawdzić, czy dany kwiat potrzebuje podlewania, czy nie. Jeśli ziemia jest wilgotna, poczujesz to na palcu i nie musisz podlewać dalej. Jest to istotna kwestia, ponieważ przelany kwiat marnieje, tak samo jak przesuszony.

 • Kwiaty podlewaj rano

  W upalne i wietrzne dni zdarza się, że kwiaty potrzebują nawodnienia dwa razy dziennie. Warto pamiętać, żeby podlewać je wcześnie, najlepiej z samego rana, gdy słońce jeszcze nie jest na tyle intensywne, co w południe i z wieczora. Mamy wtedy pewność, że woda nie zaparzy ziemi w donicy, co mogłoby wpłynąć niekorzystanie na daną roślinę.

aranżacja balkonu

 • Zbieraj cenną dla roślin wodę deszczową

  Jeśli mamy taką możliwość, warto w swoim ogrodzie postawić beczkę – te drewniane są przy okazji przepiękną ozdobą! – gdzie będziemy zbierać deszczówkę. Taką wodę kwiaty lubią najbardziej, ponieważ jest naturalna i nie zawiera chloru, w związku z czym można ją wykorzystać do podlewania. Jest to też duża oszczędność, bo o ile w podlewaniu zielonek na balkonie nie zużyjemy dużo wody, o tyle przy sporej ilości sadzonek na ogrodzie już tak.

Ciekawostka: Jak wynika z moich obserwacji, pelargonia znacznie lepiej znosi przesuszenie aniżeli przelanie. Inaczej sprawa ma się z surfiniami – te uwielbiają wilgoć. Są też bardziej wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Należy je często „dokarmiać”, wówczas obsypują się pięknie kwiatem.

 • Nawoź rośliny

  Podczas sadzenia rośliny warto zasilać nawozami, na przykład Substralem. Ten nawóz znajduje się w otoczce, dzięki czemu uwalnia się powoli i sukcesywnie nawozi ziemię.

 • Wspomagaj kwiaty odżywkami

  Poza używaniem Substralu od czasu do czasu – raz na dwa-trzy miesiące – kwiaty warto potraktować odżywką w płynie, wybierając ją odpowiednio do gatunku kwiatów. Nie wpłynie to na nie negatywnie, nawet jeśli są dobrze odżywione, natomiast w przeciwnym wypadku tylko pomoże.

 • Daj roślinom drugą szansę

  Jeżeli zdarzy się, że mimo podlewania i dbania o surfinię kwiat i tak zacznie marnieć, nie spisujcie go na straty, a już tym bardziej nie wyrzucajcie! Dajcie mu drugie życie (tak, to możliwe!). Przytnijcie kwiat do 2-3 cm nad ziemią, a potem podlewajcie. I uzbrójcie się w cierpliwość. Roślina odrośnie i będzie wyglądała jak nowa! 🙂

  Aldona Kujawa

Kwiaty na balkon i do ogrodu – jak o nie dbać?
5 (100%) 9 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest