Makrama – wykorzystanie modnej techniki w aranżacji wnętrz [galeria zdjęć]


Nitki i sznurki zwisające ze ścian i sufitów. Beżowe lub wielobarwne plecionki, które trzymają doniczki z roślinami (ale nie tylko!). Skomplikowane mięciutkie sploty pojawiające się w coraz to większej liczbie domów. O co chodzi? Oczywiście o makramę.

Makrama to bardzo stara, acz obecnie przeżywająca renesans sztuka wiązania sznurków. Posługująca się nią osoba nie używa żadnych zewnętrznych narzędzi – służą jej jedynie własne dłonie. Można odnieść wrażenie, że wiąże się głównie z ubraniami, torebkami i biżuterią handmade. Nic bardziej mylnego! Makrama podbija świat aranżacji wnętrz, stając się obowiązkowym elementem stylowych pomieszczeń.

Ponieważ nowa moda bardzo nam się podoba, prezentujemy Wam garść inspiracji, jak makramę możecie wykorzystać we własnych domach.

Jeśli już się nią zajmujecie, koniecznie zdradźcie, która ozdoba jest Waszą ulubioną. ????

Na pierwszym zdjęciu pojawiły się aż trzy sposoby wykorzystania makramy. Pierwsza to zapleciony i puszczony wolno sznurek-linka, drugi to „siatka” na doniczkę, trzeci zaś nastrojowy łapacz snów. Oceńcie, która dekoracja przemówiła do Was najbardziej.

Tu pojawił się tylko jeden rodzaj plecionkowej dekoracji – łapacz snów – jednak w dwóch odmianach. Jak się pewnie domyślacie, takich „odmian” i kształtów jest znacznie więcej. Można wyplatać ulubione kształty i symbole, albo też postawić na prostotę. Co tylko chcecie! 🙂

Makrama doskonale łączy się nie tylko z roślinami, ale również nowoczesnymi, industrialnymi lampami. Im więcej zwisa z sufitu „różnorodności”, tym ciekawszy osiąga się efekt.

Kolejną propozycją wykorzystania makramy w aranżacji wnętrz jest przyozdobienie nią kloszy lamp. Dzięki długim frędzlom uzyska się nastrojowe, romantyczne cienie.

Tu z kolei tradycyjna plecionka na doniczkę została wzbogacona podstawką z drewna, z drzewa.

Makrama jako półka? Czemu nie! 😉 Postawicie… ups, raczej powiesicie! na niej okulary i inne gadżety, których element może służyć jako haczyk: kolczyki, spinki, długopisy…

#_bemywife_ #makrama #handmadegifts #aua_handmade

A post shared by Marta Gworek (@marta_gworek) on

Uwielbiamy, gdy plecionka idzie w parze z metalowymi ozdobami. Serce podkreśla miłość do wyplatania, ale również do pięknych wnętrz. Zawiesicie je w dowolnym miejscu wybranego pokoju.

Do tej pory prezentowaliśmy makramę w wersji średniej i dużej. Warto jednak wiedzieć. że propozycje te nie wykorzystują całej palety plecionkowych ozdób. Równie dobrze można postawić na drobne akcenty, które – jak na powyższym zdjęciu – podstawią kropkę na „i” w aranżacji pomieszczenia.

Typowe, zwielokrotnione zastosowanie makramy. Kompozycja ta udowadnia, że nie istnieje zasada „co za dużo, to niezdrowo”. Łączyć można nie tylko sposoby plecenia, ale również kolory.

Wersja „zasłonkowa” również jest atrakcyjna. Niczemu nie służy, po prostu doskonale wygląda.

…jak wyżej, tylko ozdobę zastosowano na zewnątrz budynku. Super pomysł!

Ta aranżacja przypadła nam do gustu szczególnie, ponieważ drewno wygląda jak rogi jelenia. Jest świeżo, dostojnie i oryginalnie.

Makrama może być również ozdobą krzeseł i foteli.

No zwyczajnie mnie poniosło 😛 komuś makrame??? #makrama #flower #home #design #zielonagora

A post shared by Karolina Księżak (@tyrkencja) on

Poza pomieszczeniami typu salon, sypialnia czy pokój dziecięcy, makrama sprawdzi się jako ozdoba klatki schodowej. Wspinając się po schodach, będziecie mijać doniczki zawieszone coraz wyżej i wyżej, a wraz z nimi piękne i oryginalne formy splotów.

Kolejna propozycja przypominająca delikatną pajęczynę na rogach jelenia. Lubimy to!

Nie warto się bać – warto szaleć! Z makramą rewelacyjnie zaprezentują się rośliny i dodatki drewniane, ale przecież nie tylko. W zimie można nawet zawiesić na niej bombki lub stroik. 😉

Nie ma się co ograniczać. Makrama to nie tylko plecionki białe i beżowe, ale również wielokolorowe.

Spodobał Ci się wpis?
A może sam zajmujesz się makramą?
Podziel się swymi zainteresowaniami z innymi i udostępnij!

Makrama – wykorzystanie modnej techniki w aranżacji wnętrz [galeria zdjęć]
Oceń ten artykuł

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest