Mała łazienka z prysznicem – 7 zasad optymalnego wyboru!


W małej łazience trzeba liczyć się z każdym centymetrem. Dlatego mała łazienka z prysznicem to świetny pomysł. Ale jaką kabinę prysznicową wybrać do małej łazienki? Zobacz zasady urządzania i aranżacje małych łazienek z prysznicem, które są nie tylko modne, ale też funkcjonalne.

1. Prysznic w małej łazience – kształt i wymiary

Gdy ogranicza Cię przestrzeń małej łazienki, wybór kabiny prysznicowej też jest ograniczony. Najmniejsze kabiny prysznicowe mają wymiary 70 x 70 cm. Są ratunkiem dla bardzo małych pomieszczeń, ale nie zapewnią one osobie dorosłej pełnej swobody ruchów. Jeśli masz trochę więcej przestrzeni, wybierz kabinę o wymiarach co najmniej 80 x 80 cm. Im większa kabina prysznicowa w małej łazience, tym większy zapewnia komfort podczas kąpieli, ale też więcej zajmuje miejsca.

mała łazienka z prysznicem

Od kabiny prostokątnej czy kwadratowej w małej łazience lepiej sprawdza się półokrągła kabina ulokowana w narożu ścian – w jej przypadku komfortowe wymiary to 80 x 90 cm. Minimalna wysokość ścianek kabiny niezabudowanej od góry to 180 cm (nie licząc wysokości brodzika). Osoby wysokie powinny wybierać do małej łazienki kabiny prysznicowe o wysokości 190 cm, aby woda podczas kąpieli nie zachlapywała podłogi.

prysznic w niewielkiej łazience

2. Mała łazienka z prysznicem – sposób otwierania kabiny

Kabiny prysznicowe mogą być rozsuwane lub uchylne. Pamiętaj, że w przypadku wyboru prysznica z uchylnymi drzwiami, potrzebna jest większa wolna przestrzeń do ich otwierania. Kabiny z drzwiami  rozsuwanymi są częściej uwzględniane w projektach małych łazienek, bo pozwalają na funkcjonalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Zwróć uwagę, czy wybierany prysznic ma drzwi z uszczelkami magnetycznymi.

kabina prysznicowa do małej łazienki

Sprytnym pomysłem na małą łazienkę jest kabina typu walk-in. Prysznic jest oddzielony od reszty łazienki tylko szklaną ścianką. Dzięki temu mała łazienka wydaje się bardziej przestronna.

prysznic typu walk-in

3. Jak urządzić małą łazienkę – z brodzikiem czy bez brodzika?

W małej łazience powinna rządzić zasada – minimum wyposażenia, maksimum funkcjonalności. Półotwarte kabiny walk-in mogą być montowane bez klasycznego brodzika. Odpływ, syfon i rury kanalizacyjne mogą być ukryte w podłodze, w ścianie lub w zbudowanym podeście. Przy takim rozwiązaniu mała łazienka nie musi wcale oznaczać małego prysznica.

bezramowa kabina

4. Jaki rodzaj profili i szyb sprawdzi się w aranżacji małej łazienki?

Do małych łazienek idealnie nadają się kabiny bezramowe z transparentnego szkła, bo optycznie pomieszczenie wydaje się większe. Mogą być uzupełnione o lustrzane czy chromowane dekory, które dodatkowo odbijają światło i rozjaśniają małą łazienkę. Możesz też wybrać kabiny profilowe – pamiętaj, że im profile konstrukcyjne są węższe, tym lepiej to wygląda w niewielkim wnętrzu. Grube profile mogą „przytłoczyć” wnętrze małej łazienki. Ścianki prysznica mogą być akrylowe lub szklane – te akrylowe są tańsze, ale nie tak efektowne jak szklane. Pamiętaj, że szkło powinno być hartowane – jego grubość wynosi zwykle od 4 do 10 mm.

mała łazienka z prysznicem

5. Małe łazienki muszą być praktyczne – upewnij się, czy szyby łatwo się czyści

Każda osoba, które ma prysznic i twardą wodę wie, jak trudno wyczyścić szyby kabiny. Dlatego upewnij się, że wybierana kabina prysznicowa ma powłokę zapobiegającą osadzaniu się kamienia – zabrudzenia i nieporządek są bardziej widoczne w małych łazienkach. Najłatwiej czyści się kabiny prysznicowe bezramowe. Jeśli kupujesz kabiny z profilami, dowiedz  się, jakimi środkami można je czyścić.

aranżacja łazienka

6. Mała łazienki i komfortowy prysznic? Oczywiście!

Dodatkowo, prysznic w małej łazience w bloku lub domu może mieć mnóstwo udogodnień:

  • Hydromasaż, czyli dysze masujące
  • Funkcję bryzy wodnej
  • Prysznic górny, czyli deszczownicę
  • Oświetlenie LED
  • Radio
  • Wentylator
  • Sterylizację ozonową

prysznic z hydromasażem

7. Projekty małej łazienki – wanna i prysznic w jednym

Chcesz mieć prysznic, a jednocześnie nie potrafisz zrezygnować z komfortu wanny? Łazienka mała, doczekała się alternatywy – wanny z parawanem. Dostępne są nawannowe osłony z jednej tafli szkła lub parawany składane z dwóch czy trzech skrzydeł – idealne do niewielkich pomieszczeń. Dzięki temu ustawisz w małej łazience niedużą wannę, w której można brać wygodnie prysznic i kąpiel. Osłona uchroni posadzkę przed zachlapaniem wodą.

prysznic i wanna w jednym

Nie wiesz, jak ją urządzić małą łazienkę? Opisz swój problem w komentarzu, a my postaramy się doradzić najlepsze rozwiązanie. Możesz też podzielić się swoimi pomysłami na aranżacje małych łazienek – wszystkie opinie są mile widziane 🙂

Mała łazienka z prysznicem – 7 zasad optymalnego wyboru!
Oceń ten artykuł

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest