Naród na ogrody! Jaki grill – murowany, gazowy czy węglowy?


Wszyscy posiadacze ogrodów mają powody do szczęścia – jeśli dysponujesz kawałkiem ziemi, masz szansę na to, żeby grillowanie u Ciebie było niezapomniane, a wiosna zainaugurowana z przytupem. Jednorazowa tacka aluminiowa i grill elektryczny mogą odejść w zapomnienie – przyjrzyj się najlepszym formom przyrządzania posiłków na ruszcie.

Przez zmysły estetyczne do żołądka – grill murowany

Jeśli starasz się, aby Twój ogród był spójnie zaaranżowany, jesteś miłośnikiem architektury i cenisz solidne rozwiązania, to możesz skupić swoje poszukiwania na stacjonarnych grillach budowanych z twardych i odpornych na wysokie temperatury materiałów. Ciężka konstrukcja wymaga od Ciebie jednak przemyślanego wyboru miejsca – niech będzie jak najlepiej dostosowane do nieskrępowanego biesiadowania, wszak nie jest to łatwo przenośny i bezwonny grill elektryczny. Pamiętaj, że do palenia będziesz używać węgla lub drewna. Taki grill ogrodowy możesz wykonać sam lub skorzystać z coraz bogatszej oferty gotowych konstrukcji z prefabrykatów. Najczęstszym budulcem jest kamień, cegła i beton. Grille murowane oprócz atrakcyjnego wyglądu oferują przede wszystkim trwałość (i jak się okazuje – czasami chronią również zdrowie biesiadników), co zdaje się potwierdzać opinia jednego z użytkowników:

opinia z forum dotycząca grilla

Na jaki pułap cenowy powinieneś się przygotować? Okazuje się, że niezniszczalne grille murowane wcale nie muszą kosztować kroci, a są warte swojej ceny, choćby dlatego, że wyposażone w nie ogrody łatwo zyskują niepowtarzalny urok. Solidny model z betonu możesz dostać za niecałe 400 zł, a najdroższe egzemplarze zazwyczaj nie przekraczają 3000 zł. Dla przykładu, betonowy grill Rondo z dużym, żeliwnym rusztem i dodatkowym rożnem oraz hakami, znajduje się w połowie powyższego pułapu cenowego.

Skwierczy na zdrowie – grill gazowy

To propozycja dla wszystkich, którzy pragną urządzać grilla tak często, jak tylko się da – począwszy od pierwszego dnia wiosny i skończywszy na ostatnim dniu lata, nie tylko od święta i weekendu. Amerykański trend grillowania, który wkradł się do naszego narodu (i ogrodów) wraz z setkami obejrzanych przez nas lekkich komedii obyczajowych, kieruje już swoje kroki w kierunku zdrowia i wygody. Sprzęt przypomina kuchenki polowe, przy których możesz stać wyprostowany i operować równie profesjonalnie, jak Magda Gessler czy Robert Makłowicz. Mięso i warzywa, które poddasz obróbce termicznej za pomocą gazu, są o wiele zdrowsze, niż te przyrządzane na grillach węglowych. Gazowe rodzaje sprzętów do barbecue pozwolą Ci też szybko przyrządzić ulubione przekąski – właściwie wystarczy przekręcić gałkę. Masz swobodę ustawiania temperatury i z łatwością ją utrzymasz – to kolejna ważna zaleta takiego grilla ogrodowego.

A co na to sąsiedzi? Również zadowoleni – nie ma dymu i zapachu wędzonki. Z tego względu, a także z uwagi na to, że takie grille możesz swobodnie przestawiać (są wyposażone w kółka), masz szansę również opuścić ogrody i przejść na tarasy, a nawet balkony. Miejskie grillowanie? A jak! Gazowe grille ucieszą każdego fana spontanicznych imprez ogrodowych, a także zastąpią z powodzeniem grill elektryczny na balkonie w bloku. Jeśli naprawdę chcesz często jeść karkówkę z grilla, to będzie to również znacznie tańsze rozwiązanie, niż palenie węglem. Poniżej znajdziesz wypowiedź osoby, która wyjaśnia meandry reakcji chemicznych grillowania tradycyjnymi metodami.

grill gazowy opinia

 

Jeśli to Cię przekonało, możesz spokojnie (bez robienia dymu!) spojrzeć na ceny. Podstawowy grill gazowy (na przykład New Laguna marki Blooma) dostaniesz już za 278 zł, a jeśli chcesz zaszaleć i przygotować pięciodaniową kolację, możesz skusić się na grill gazowy Spirit marki Weber (to firma, której zawdzięczasz tę cudowną kulturę jedzenia na świeżym powietrzu). Za taki, niemal już profesjonalny sprzęt, zapłacisz niecałe 3000 zł.

Rytuał i smak – grille węglowe

Podobnie, jak przy modelach murowanych, w tym wypadku masz do czynienia z tym, co wielu z nas najbardziej pociąga w pichceniu pod chmurką – rozpalaniem węgla i związanym z tym zapachem oraz niepowtarzalnym aromatem skwierczących dań z rusztu. Jeśli nie wyobrażasz sobie, żeby karkówka z grilla nie była osmalona, a ogrody nie były zasnute dymem, to powinieneś wybrać tradycyjny sprzęt węglowy. To po jego zapachu wiadomo już, że wiosna rozgościła się na dobre. Tego rodzaju grille mają oczywiście więcej zalet – ich wybór jest bodaj największy, zdolność do przenoszenia najlepsza, a ceny często po prostu nie do pobicia. Wady? Oczywiście! Głównymi mankamentami grillów ogrodowych, które opalane są węglem, jest estetyka (związana również z trudną pielęgnacją), zdrowie i ekologia. Brzmi poważnie, ale na niektórych osiedlach, nawet takich, gdzie dookoła widzisz same domy jednorodzinne i ogrody, nie można korzystać z grillów węglowych. Być może Twój sąsiad miałby coś do powiedzenia na ten temat… Jednak niektóre grille węglowe są tak niewielkie i poręczne, że możesz je wywieźć z dala od ludzi, którzy nie rozumieją tej ważnej tradycji (lub już się najedli) i rozpalić go na przykład na działce czy nad jeziorem, a w ostateczności zaopatrzyć się w grill elektryczny. A jeśli należysz do tych, którzy nie chcą zdenerwować bożka grillowania, zapamiętaj sobie słowa Jara:

grill węglowy - opinia z forum

Podstawowy grill węglowy dostaniesz nawet za kilkanaście złotych, a model lepszej jakości, i w formie wygodnego w użyciu i funkcjonalnego kociołka, za niecałe 170 złotych (np. grill węglowy Blooma Russel). Dla jeszcze większych tradycjonalistów rynek ma w ofercie wersje z żeliwa, takie jak kociołek myśliwski Master Grill&Party czy grill żeliwny beczkowy tej samej marki.

Grill typu DIY z… taczki!

Ale, ale! Grillowe opcje dostępne w sklepach to jeszcze nie wszystko. Z powodzeniem wykonanie własny grill, na którym upieczecie jeszcze lepszą kiełbaskę i przygotujecie najsmaczniejsze warzywa.

Naród na ogrody! Jaki grill – murowany, gazowy czy węglowy?
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

1 Komentarz

  1. Grill jest spoko, ja mam już trzy różne, na każdą okazję, a że okazji jest wiele, to jadam dobrze i w dobrym gronie, a dym to mój ulubiony zapach, szkoda że takich perfumów nie ma normalnie, pozdrawiam wszystkich z Kieleckiego!

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest