Nowoczesny ogród – powiem Ci, od czego zacząć


Lubię dzielić się swoją wiedzą, zwłaszcza jeśli mogę pochwalić się wieloma spektakularnymi dokonaniami. Lubię też rozmawiać z ludźmi, a to w moim zawodzie cenna zaleta – im więcej wniosków wyciągniesz z rozmowy, tym lepiej zaprojektujesz komuś wymarzony ogród. Dowód? Niejeden! Oto kilka przykładów dotyczących nowoczesnych aranżacji przydomowych terenów zielonych.

– Mam na imię Artur, miło mi.

– Krzysiek, miło cię poznać. Czy to prawda, że jesteś architektem ogrodowym?

– To taki często używany skrót, skończyłem studia o nazwie architektura krajobrazu.

– Ale jesteś architektem ogrodowym? Bo wiesz, mam taki pomysł na swój ogród, który…

Tak wygląda zdecydowana większość początków moich znajomości. Za to po słowie „który” każda z opowieści mi brzmi zupełnie odmiennie. Za to lubię to, co robię – nie mogę się nudzić, starając się sprostać indywidualnym wymaganiom i zobrazować to, jak w wyobraźni rysuje się każdy z pomysłów, z którymi miałem do czynienia. A było ich sporo, chociaż od zakończenia studiów minęło zaledwie kilka lat. W wyborze wykształcenia nie kierowałem się wizją przyszłych apanaży, a jedynie realizacją moich zainteresowań. Od zawsze lubiłem historię sztuki, ale traktowałem ją na swój sposób. Na wizerunkach posiadaczy ziemskich interesująca była nie pierwszoplanowa postać, ale jej tło – ogrody w dawnych stylach, wpływające na siebie mody, odwołania do mniej lub bardziej zamierzchłej przeszłości. Do teraz są one dla mnie skarbnicą inspiracji, które staram się wykorzystać we współczesnych realizacjach.

jak projektować ogród, nowoczesny ogród

Gdyby zsumować moje dotychczas przeprowadzone rozmowy na temat organizacji przestrzeni przydomowych ogrodów, można wskazać pewien schemat, na który składają się pytania padające niezależnie od preferencji aranżacyjnych moich rozmówców:

– jak zaprojektować ogród?

– czy duży obszar oznacza więcej prac przy utrzymaniu ogrodu?

– jakie rośliny dobrać, by posesja była atrakcyjna wizualnie o każdej porze roku?

– czy warto dzielić ogród na strefy i ile powinno ich być?

– które z roślin egzotycznych można z powodzeniem uprawiać pod gołym niebem?

Nieco inaczej jest w przypadku ogrodów urządzanych zgodnie z nowoczesnymi trendami. Po pierwsze, osoby posiadające tego typu posesje, z racji dużej ilości czasu poświęcanego na pracę, często nie mogą z zaangażowaniem oddać się urokom bycia ogrodnikiem na pełen etat. Po drugie, właściciele nowoczesnych terenów zielonych pragną odnaleźć w zaciszu roślin przede wszystkim relaks i wypoczynek, bo większe prace polegające na pielęgnacji roślin mogą zostać przeprowadzone jedynie w weekendy i czasem w czasie wolnym od pracy. Po trzecie wreszcie, ogród nowoczesny to przedłużenie salonu, w tym miejsca do pracy wyposażonego w dostęp do gniazda sieciowego, oświetlenie, zadaszenie lub/i przeszklenie. W ten sposób teren zielony, stanowiąc ulgę dla oczu i przyjemność dla zmysłów, traktowany jest funkcjonalnie, jako domowe i indywidualne miejsce pracy. Oto przykłady powyższego wyliczenia wzięte wprost z życia – ich bohaterami są osoby, z którymi miałem przyjemność współpracować.

Nowoczesny ogród jako kojące miejsce pracy

Dorota ma 35 lat i obecnie jest kierowniczką jednego z krajowych oddziałów międzynarodowej korporacji. Energiczna, nieco apodyktyczna, już po krótkiej rozmowie ujawniają się jej cechy przywódcze. Zgodnie z jej wizją przebudowany został dom stojący w centrum dużej posesji. Z nieciekawego, przypominającego sześcian budynku postawionego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, powstał pełen przeszkleń, energooszczędny dom. Reorganizację czekał również ogród, który był zapuszczony i zaniedbany.

Oto, jak oczyma wyobraźni widziała jego funkcję Dorota:

– Żyję w biegu, nie mam czasu zajmować się roślinami, nie w głowie mi pielenie warzyw czy robienie konfitur z zebranych w sadzie porzeczek. Ponieważ moja praca wymaga ciągłej aktywności, przynajmniej przebywając w domu chcę odpoczywać w nowoczesnym ogrodzie. Co mi doradzisz?

– W twoim przypadku gwarancją sukcesu będzie umiejętne urządzenie przestrzeni pomiędzy budynkiem a posesją. Może to być taras, co ważne – chociaż w części zadaszony. Twój stolik na laptopa nie może w niczym przypominać pokoju w pracy, będzie zwrócony ku ogrodowi, aby widok zieleni był ulgą dla wzroku nieskupionego na ekranie komputera. W tym celu konieczny będzie taki wybór roślin, który cieszyć będzie zielonym kolorem przez większą część roku. Także zimą, kiedy z tarasu przeniesiesz się do nieodległego salonu. Ponieważ ich uprawa jest bardzo łatwa, nie będzie od ciebie wymagała przeprowadzania prac ogrodowych o stopniu zaawansowanym.

ogród jako miejsce pracy, nowoczesny ogród

Mój ogród to ja

Rafał ma 45 lat i jest szefem dużej firmy komputerowej. Z racji wykonywanych obowiązków więcej czasu może spędzać poza siedzibą firmy, co oznacza możliwość zorganizowania mniej lub bardziej formalnych spotkań ze swoimi kontrahentami na terenie jego posesji. Co za tym idzie – jej wygląd ma świadczyć o właścicielu jako człowieku sukcesu, o wysmakowanym guście w duchu nowoczesnego minimalizmu.

Rafał:

– Mam dom odziedziczony po rodzicach, którego wygląd zmieniłem według własnych upodobań – szkło, egzotyczne drewno, nieco betonu. Ogród to na razie obraz nędzy i rozpaczy, w niczym nie przystaje do zdecydowanego kształtu budynku, ze swoimi alejkami i pozostałościami oczka wodnego pasuje jak pięść do nosa. Zmieniać wszystko, całościowo, czy reorganizować?

– Zanim pozmieniasz wszystko, wykorzystaj to, co dobrego zachowałeś w pamięci z ogrodu swojego dzieciństwa – na przykład układ ścieżek, które można wykonać na nowo za pomocą materiałów budowlanych o zdecydowanych, kontrastowych barwach. Jeśli wcześniej było zbudowane oczko wodne, warto odnowić instalację wodną i wykonać je na nowo – obecność wody jest niezbędna w ogrodach japońskich, do których nawiązują współczesne minimalistyczne aranżacje przydomowej przestrzeni. W celu nadania ogrodowi spójności i jednolitego charakteru, przyda się zmiana dekoracji roślinnej i nastawienie na utrzymanie podobnej tonacji kolorystycznej większych fragmentów ogrodu pośród niewielu wyróżniających się zielonych ozdób, na przykład uformowanych uprzednio większych okazów bonsai.

ogród w stylu japońskim, nowoczesny ogród

Jaś Samoś

Janek jest pracownikiem firmy dekoratorskiej, chociaż o wyborze jego zawodu zadecydował przypadek. Spełnia się jako człowiek dokładny, niemal drobiazgowy, który aby dobrze wykonać swoją pracę, poświęca na nią więcej czasu niż jego koleżanki i koledzy. Lubi, kiedy efekty jego pracy są widoczne, tego samego oczekuje również po swoim ogrodzie, którego wygląd będzie owocem tylko i wyłącznie jego poświęcenia.

Janek:

– Na szczęście mój ogród nie jest duży, co pozwala mi planować jego samodzielne, sukcesywne zmienianie. Ale nie mam i w najbliższym czasie nie będę miał na to wiele czasu. Na czym się skoncentrować w pracach ogrodowych? Chciałbym, aby teren wokół mego domu prezentował się nowocześnie – czy mogę osiągnąć taki efekt samodzielnie, bez wykorzystywania do tego specjalistów?

– Oczywiście, że tak! Obecnie mamy dostęp do takich gatunków roślin, które nie wymagają dużej ilości prac pielęgnacyjnych, są odporne na choroby i prezentują się niezwykle okazale. Poza zasadzeniem wymagają jedynie uformowania, co nie jest czynnością czasochłonną, a której efekty nadają charakter całej przestrzeni, czyniąc ją nowoczesną. Czas, jaki możesz poświęcić na czynności ogrodnicze przeprowadzane w niektóre soboty i niedziele okaże się wystarczający do przeprowadzenia prac porządkowych, głównie jesienią, i regularnego koszenia trawnika.

ogród nowoczesny

Nowoczesny ogród, czyli jaki?

Kreowanie przydomowej przestrzeni uwzględniać powinno nie tylko nasze preferencje aranżacyjne, ale również wybór takiej roślinności, której należytą pielęgnację możemy zapewnić w naszym czasie wolnym. I zwłaszcza biorąc pod uwagę drugi czynnik, tworzymy ogród nowoczesny, czyli współgrający ściśle z naszym zaangażowaniem i możliwościami, jakie mamy w tym względzie. W węższym znaczeniu nowoczesność oznacza niebanalny design, jaki nadają wykonane z tworzyw sztucznych meble ogrodowe w zdecydowanych, nierzadko krzykliwych barwach. W szerszym, bardziej przyjazne dla otoczenia i przebywających w nim osób wykorzystanie drewna, kamienia, szkła a także nastawienie proekologiczne. Zwłaszcza to ostatnie szczególnie dobrze komponuje się z zamysłem nowoczesnego terenu zielonego jako miejsca samowystarczalnego. Zdobycze współczesnych technologii pozwalają nam dzisiaj na zastosowanie energii słonecznej nie tylko do oświetlenia wieczorną porą ścieżek, ale też do dziennej pracy niewielkiej mocy pompy fontanny w oczku wodnym. Takie rozwiązania proponuję większości osób, które korzystają z moich wskazówek i porad. I o ile dobór poszczególnych wzorów foteli i stołów jest sprawą indywidualną, ekologia jest aprobowana przez wszystkich bez wyjątku. Pozwala mi to z optymizmem patrzeć w przyszłość ogrodowych trendów aranżacyjnych, które będą coraz ściślej powiązane z nowoczesnymi technologiami.

oświetlenie ogrodu, nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród – powiem Ci, od czego zacząć
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest