Rodzaje i zasady oświetlenia małej łazienki


Odpowiednie rozplanowanie oświetlenia w łazience zapewnia optymalne warunki do wykonywania codziennych zabiegów higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła, które odpowiednio rozjaśnią poszczególne strefy w pomieszczeniu. Co jednak jeśli łazienka jest mała i nie ma w niej miejsca na umieszczenie kilku lamp? Czy podwieszany sufit pomoże oświetlić tego typu wnętrze?

Podstawowe oświetlenie łazienki

Pierwszym i podstawowym wyborem w każdej łazience będzie główne źródło światła montowane w centralnej części sufitu. Jego zadaniem jest równomierne rozpraszanie światła po całym pomieszczeniu w taki sposób, aby docierało ono także w narożniki wnętrza. Takie rozwiązanie sprawia, że cała przestrzeń jest dobrze widoczna, co jest niezbędne nie tylko podczas czynności higienicznych, ale też w czasie sprzątania małej łazienki. Nie jest to jednak obowiązkowa opcja, choć najczęściej stosowana. Niektórzy decydują się na wykorzystanie wielu opraw sufitowych, które razem będą jeszcze skuteczniej rozjaśniały Twoją łazienkę. Jak to się przedstawia w przypadku małych pomieszczeń? Oświetlenie główne dla takiej łazienki powinno być wyposażone w żarówkę o strumieniu światła przynajmniej 900 lm. Jeśli zdecydujesz się na 2 lub 3 oprawy stropowe, wówczas wystarczą Ci żarówki o niższych parametrach, na przykład 500-600 lm.

elegancka łazienka

Oświetlenie lustra w małej łazience – czy jest konieczne?

Mała kubatura zniechęca do intensywnego oświetlania łazienki– w końcu po zapaleniu głównej lampy wszystko jest dobrze widoczne. Jednak lustro w łazience rządzi się swoimi prawami i naszym zdaniem warto je dodatkowo zaopatrzyć w lampki. Nie chodzi tutaj o estetyczne wyeksponowanie zwierciadła, lecz o stworzenie komfortowych warunków do wykonywania makijażu lub usuwania zarostu. W związku z tym światło powinno padać na Twoją twarz, nie zaś na taflę zwierciadła i należy je ustawić tak, aby nie tworzyło cieni na skórze. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą tutaj kinkiety umieszczone po obu bokach lustra około 10 cm od ich krawędzi – nie trzymaj się ściśle tego wymiaru, lecz postaraj się dopasować miejsce montażu lampy adekwatnie do własnych potrzeb. Optymalny strumień światła żarówki w takich oprawach to 800 lm – warto też zwrócić uwagę, aby emitowały one światło o zimnej barwie.

 

lustro łazienkowe z kinkietami

Pozostałe elementy oświetleniowe

Mała łazienka z oświetleniem głównym i kinkietami przy lustrze jest już kompletna. W zasadzie każda dodatkowa lampa nie jest niezbędna, ale pozwoli Ci stworzyć przytulny klimat lub jeszcze lepiej dostosować pomieszczenie do własnych wymagań. Do tego może posłużyć Ci na przykład lampka mocowana na ścianie lub suficie pod prysznic lub przy wannie – wykorzystaj ją do stworzenia relaksującego klimatu. Jasne, chłodne światło nie będzie tutaj konieczne – wybierz ciepłą barwę, która nie będzie męczyła Twojego wzroku i pomoże Ci się odprężyć.

minimalistyczna łazienka

 

Barwa światła

Chłodne światło pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni, dlatego to właśnie takie oświetlenie będzie idealne do małych łazienek. Najlepiej, jeśli połączy się je z jasnymi – białymi lub błękitnymi – ścianami, wówczas całość stworzy spójną i harmonijną całość. Chłodne, białe światło o temperaturze 4000-5500 K będzie dobrym rozwiązaniem, ale tylko w przypadku minimalistycznych i jasnych pomieszczeń. W pomieszczeniach utrzymanych w cieplejszych kolorach lepiej stosować światło o parametrach 2700-3500 K. Dlatego lepiej wybierz aranżację małej łazienki, do której będzie pasowało chłodne światło. Białe i połyskujące kafelki dadzą Ci także jeszcze jedną korzyść – będą odbijały światło i optycznie powiększą Twoje wnętrze.

biała łazienka

Podwieszany sufit receptą na aranżację małej łazienki

Projekt małej łazienki wymaga przemyślenia wszystkich za i przeciw – nie inaczej jest w przypadku podwieszanych sufitów. Wydawałoby się, że obniżenie stropu w pomieszczeniu spowoduje pomniejszenie przestrzeni. W rzeczywistości okazuje się jednak, że daje Ci jeszcze większe możliwości tego, jak urządzić małą łazienkę. Przede wszystkim pozwala na montaż oświetlenia nieco niżej i skierowanie go na wybrane fragmenty wnętrza. Dobre wyeksponowanie wszystkich elementów wyposażenia, nawet półek czy miski WC, sprawi, że łazienka będzie wydawać się większa. Takie rozwiązanie docenią również osoby, które nie chcą w swojej łazience kinkietów i innych lamp ściennych. Ponadto wolne ściany w niewielkiej łazience dadzą Ci też poczucie większego porządku i pozwolą zachować minimalistyczny styl otoczenia.

elegancka łazienka

Oświetlanie pomieszczeń zawsze wydaje się być drugorzędną kwestią, podczas gdy w rzeczywistości w ogromnym stopniu wpływa na komfort korzystania z mieszkania. Dlatego wybierając lampy do łazienki, posłuż się naszymi radami i stwórz idealną strefę pielęgnacyjno-higieniczną w swoim mieszkaniu.

Rodzaje i zasady oświetlenia małej łazienki
Oceń ten artykuł

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest