Urządzasz pokój młodzieżowy dla chłopca? Zobacz, na co zwrócić uwagę!


Urządzasz pokój młodzieżowy dla chłopca? Pamiętaj, że chłopiec w tym wieku nie czuje się już dzieckiem, lecz nie jest jeszcze dorosły – podczas aranżowania jego pokoju musisz więc wziąć pod uwagę jego preferencje, dbając równocześnie o to, by pomieszczenie było maksymalnie zorientowane na funkcjonalność. O czym powinieneś pamiętać, urządzając pokój dla chłopca w wieku nastoletnim?

Pokój dla chłopca w wieku nastoletnim powinien balansować na delikatnej granicy pomiędzy przestrzenią dla dziecka i dla dorosłego – fakt, zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Jeśli jednak właściwie rozplanujesz układ pokoju i pozwolisz dziecku wziąć udział w jego aranżowaniu, z pewnością stworzysz wnętrze, które przypadnie do gustu „małemu dorosłemu”. Jakich błędów powinieneś się wystrzegać podczas aranżowania pokoju dla nastolatka?

1. Odejdź od klasycznej, ciemnej kolorystyki.

2. Zaplanuj pomieszczenie tak, by było w nim miejsce do spania, nauki i spędzania wolnego czasu.

3. Wybierz meble, których wysokość można regulować – chłopcy w tym wieku bardzo szybko rosną.

4. Nie ignoruj pasji dziecka – pozwól mu mieć wpływ na to, jak wygląda jego pokój.

Kolorystyka pokoju chłopca – koniec z patrzeniem przez ciemne okulary!

Pokój chłopięcy zwykle rozpatrywany jest w raczej ciemnych barwach – na pierwszy plan wysuwają się zazwyczaj łagodny brąz, uniwersalna szarość czy głęboki granat. Warto jednak odejść od tego stereotypu i postawić na jaśniejsze, bardziej pozytywne kolory – nadadzą one wnętrzu przytulniejszy wyraz i zadbają o dobre samopoczucie dziecka.

Może sięgniesz po soczystą limonkę lub jasny błękit? A może zieleń, która zapewni chłopcu klimat sprzyjający odpoczynkowi i wyciszeniu się? Uwaga: Ciemne i intensywne kolory mogą pobudzać, a także sprawiać wrażenie lekkiego chaosu. Pamiętaj o tym, wybierając kolor ścian do pokoju dla chłopca.

Jeśli jednak zależy ci na klasycznym zaaranżowaniu pokoju chłopięcego w odcieniach szarości, przełam nudę przy pomocy jednej ściany w innej, bardziej wyrazistej barwie – szarość doskonale współpracuje z niemalże każdym kolorem. Taki zabieg z pewnością ożywi wnętrze i wprowadzi do niego powiew świeżości.

Funkcjonalnie rozplanuj przestrzeń w pokoju chłopięcym

Funkcjonalność to słowo-klucz, o którym nie można zapomnieć podczas aranżowania młodzieżowego pokoju dla chłopca. Wszystko sprowadza się do zaplanowania w pomieszczeniu 3 stref – snu, nauki i odpoczynku. Chłopiec w tym wieku potrzebuje spokojnego kącika do spania, wygodnego miejsca do nauki oraz przestrzeni, w której będzie mógł realizować swoje pasje czy spotykać się ze znajomymi. Połącz te 3 strefy, a stworzysz pokój młodzieżowy „szyty na miarę” potrzeb twojego dziecka!

Klucz do sukcesu polega na tym, by połączenie tych 3 stref było płynne i by poszczególne elementy aranżacji pokoju dobrze ze sobą współpracowały. Jeśli nie dysponujesz wystarczającym miejscem, aby wydzielić w pomieszczeniu te 3 kąciku, postaw na wielofunkcyjne rozwiązania – rozkładana sofa do spania i odpoczynku to tylko jeden z pomysłów na takie urządzenie wnętrza. Funkcjonalność i pomysłowość są w cenie!

Jakie meble wybrać do pokoju młodzieżowego dla chłopca?

Chłopcy w wieku nastoletnim niezwykle szybko rosną – ten fakt nie ulega wątpliwości. Warto więc zadbać o to, aby meble „rosły” wraz z nimi – np. dzięki regulacji ich wysokości czy długości. Na rynku znajdziesz wiele modeli mebli, które dają taką możliwość. Dzięki temu będą one służyć dziecku przez dłuższy czas, bez konieczności wymiany, gdy tylko twoja pociecha trochę podrośnie.

Podczas aranżowania pokoju młodzieżowego dla chłopaka nie warto inwestować w mniejsze łóżko – dziecko szybko z niego wyrośnie. Lepszym rozwiązaniem jest standardowe łóżko dla dorosłego lub takie, którego długość można dowolnie regulować w zależności od potrzeb dziecka. W przypadku biurka i krzesła sytuacja wygląda podobnie – dobrze est wybrać takie modele, które będzie można podwyższyć, gdy zajdzie taka potrzeba.

Sportowiec czy meloman? Uwzględnij pasje chłopca!

Potrzeba wyrażenia własnego „ja” to sprawa najwyższej wagi dla nastolatków. Dlatego podczas urządzania młodzieżowego pokoju dla chłopca nie możesz – tak jak w przypadku dziecka – samodzielnie zaplanować wystroju pomieszczenia. Chłopiec powinien wziąć udział w procesie projektowania pomieszczenia – tylko wtedy będzie on czuł, że jego pokój jest należącą tylko do niego, bezpieczną twierdzą.

Pytanie, które powinieneś sobie koniecznie zadać przed wykonaniem projektu pokoju chłopięcego , to: „Czym się interesuje moje dziecko?”. Jeśli chłopiec interesuje się sportem, może warto sprawić mu wygodny fotel w kształcie piłki? A może jest fanem jazdy na rowerze? W tej sytuacji warto pomyśleć o zamontowaniu na ścianie wieszaka, na którym będzie on mógł przechowywać swój ulubiony jednoślad. Więcej wskazówek dotyczących urządzania pokoju dla małego sportowca znajdziesz w tym artykule.

Twoje dziecko interesuje się muzyką? Miłośnik muzyki z pewnością doceni kącik ze sprzętem grającym i miejscem do kolekcjonowania płyt ulubionych zespołów. Chłopca ze zdolnościami plastycznymi z kolei ucieszy kącik, w którym będzie mógł spokojnie rysować. Uwzględniając pasje chłopca przy urządzaniu jego pokoju sprawisz, że będzie się on dobrze czuć podczas przebywania w tym pomieszczeniu – i właśnie taki cel powinien Ci przyświecać.

Urządzasz pokój młodzieżowy dla chłopca? Zobacz, na co zwrócić uwagę!
5 (100%) 2 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest