Styl prowansalski – jak samodzielnie wykonać bielone meble?


Styl prowansalski kojarzy się przede wszystkim z jasnymi wnętrzami opatrzonymi pastelowymi dodatkami. Jest delikatnie, przytulnie i radośnie, a takie otoczenie kojarzy się z wakacjami i ciepłym klimatem krajów śródziemnomorskich. Nic więc dziwnego, że taki wystrój cieszy się ciągle ogromną popularnością – pomieszczenia się nie nudzą, a ciągle można uzupełniać je o coraz to nowe dodatki.

Białe meble?

Prowansalskie meble to przede wszystkim postarzane krzesła, komody i szafy, utrzymane w białej kolorystyce. Pięknie komponują się z pozostałymi aspektami stylu prowansalskiego, a dodatkowo można je urozmaicać fioletowymi, różowymi czy błękitnymi dodatkami. Pastelowe poduszki na siedziskach, kolorowe doniczki na półkach i dodatki w stylu vintage sprawiają, że taki wystrój pomieszczeń nie musi być nudny i powtarzalny – wręcz przeciwnie. To właśnie dodatkowe akcesoria pozwalają na zmianę wizji otoczenia w łatwy i szybki sposób.

biały salon w stylu prowansalskim

Shabby chic

Odnalezienie mebli, które idealnie będą pasowały do wystroju otoczenia nie jest trudnym zadaniem – stylizowane wyposażenie mieszkania można znaleźć w sklepach lub trafić na prawdziwe perełki na pchlim targu. Jeśli jednak pragniesz posiadać niepowtarzalne komody i szafki, możesz samodzielnie podjąć się ich wykończenia. Pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze, a także tchnąć w swoje mieszkanie artystycznego ducha. Meble w stylu shabby chick wyróżniają się niebanalnym wyglądem – sprawiają wrażenie pomalowanych niechlujnie w taki sposób, aby spod farby prześwitywała poprzednia warstwa malarska lub naturalny kolor materiału, z jakiego powstały meble. Oryginalne krzesła, komody i szafy stworzysz za pomocą papieru ściernego oraz szlifierki, farby w odcieniu brązowym lub szarym, wosku, białej farby kredowej i nożyka.

bielone meble shabby chic

Bielenie mebli – krok po kroku

Do wykonania bielonych mebli możesz wykorzystać stare krzesła i szafki ze swojego mieszkania lub wybrać nowe. Po całym zabiegu uzyskasz meble w stylu vintage – idealne do prowansalskich wnętrz.

Krok 1. Oczyszczanie

Przed przystąpieniem do malowania należy przywrócić meble do stanu naturalnego. W związku z tym powinno się usunąć stare warstwy malarskie, korzystając z papieru ściernego. Jeśli na drewnie zastosowano farbę olejną, wówczas skuteczniejsza będzie cyklina oraz nóż stolarski. Po zakończeniu pracy możesz wyszlifować całą powierzchnię krzesła lub stołu, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię swoich mebli.

Krok 2. Malowanie krawędzi

Kiedy meble są już przygotowane pod malowanie, można zacząć nakładać pierwszą warstwę farby – tutaj najlepiej sprawdzi się preparat w ciemniejszym kolorze, na przykład jasnobrązowy lub szary. Tą emalią powinno się malować tylko miejsca, w których będą później wykonywane przetarcia, czyli głównie krawędzie szafek, nogi krzeseł i brzegi ich oparć. Po wyschnięciu farby te fragmenty należy zabezpieczyć woskiem – wystarczy wykorzystać do tego celu zwykłą świeczkę. Wosk pozwoli na wygodniejsze tworzenie przetarć.

biała komoda shabby chick

Krok 3. Nakładanie białej farby

Do malowania właściwego najlepiej wykorzystać farbę kredową, choć w przypadku wcześniej oczyszczonych podłoży sprawdzi się również zwykła biała farba. Pamiętaj, aby nakładać kolejne warstwy malarskie dopiero po wyschnięciu poprzednich – wówczas uzyskasz gładką powierzchnię bez zacieków.

Krok 4. Tworzenie przetarć

Przetarcia na meblach najlepiej robić następnego dnia, kiedy masz pewność, że cała powierzchnia białej komody lub krzeseł jest już sucha. Wówczas tępą stroną nożyka można wykonać przecierki – przy tej czynności należy zachować ostrożność, aby nie zdrapać większej powierzchni farby, niż się powinno. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu można dodatkowo zalakierować meble, aby zachowały one swój atrakcyjny wygląd na długi czas.

Styl prowansalski – jak samodzielnie wykonać bielone meble?
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest