Wiszące szafki łazienkowe – 5 pomysłów na szafki ścienne w łazience


Projektowanie łazienki wymaga nie tylko doboru odpowiedniej ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych. Niezwykle istotną rolę w tych pomieszczeniach odgrywają szafki. Meble wiszące sprawdzają się o wiele lepiej w łazienkach od tych stojących – pozwalają zachować więcej przestrzeni użytkowej, co jest ważne w szczególności w małych pomieszczeniach. Jednak również w tych większych mają swoje zastosowanie – niezastawiona podłoga to czysta podłoga. Jakie szafki wiszące najlepiej wybrać do łazienki?

Po pierwsze szafka lustrzana

Połączenie lustra z szafką, choć niezwykle proste, jest też wyjątkowo praktyczne. Zajmowanie miejsca na ścianie jedynie zwierciadłem jest marnowaniem wolnej przestrzeni, a dołączenie do niego szafki łazienkowej sprawia, że zyskujesz mebel 2 w 1. Stworzy on dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków, akcesoriów łazienkowych czy leków. Meble tego typu są dostępne w kilku rozmiarach do wyboru, ale najważniejszym parametrem w tym przypadku jest głębokość szafki wiszącej. Będzie ona zawieszona na tej samej ścianie, przy której ustawiona jest umywalka, a zatem szafka nie powinna przeszkadzać podczas mycia twarzy czy rąk.

mała łazienka z drewnianymi meblami

W zależności od wielkości Twojej umywalki możesz wybierać szafki lustrzane o głębokości w zakresie od 15 do 30 cm. Zasada doboru jest prosta – z mniejszymi umywalkami zestawiamy płytsze szafki, 15-20 cm, a z większymi głębsze, 25-30 cm.

mała łazienka urządzona nowocześnie

 

Po drugie wiszący słupek

Słupki są podłużnymi, ale niezbyt szerokimi szafkami do łazienki, które można łatwo dopasować w wąskie szczeliny czy w miejsca pomiędzy umywalką a ścianą. To właśnie ich rozmiary decydują o funkcjonalności. Duży wybór szerokości takich mebli wiszących sprawia, że znajdziesz model idealnie wkomponowujący się w wolną przestrzeń. Najpopularniejsze są modele o wysokości 70-100 cm oraz szerokości 30-40 cm. Dodatkowe miejsce możesz wykorzystać na przechowywanie ręczników (nie będziesz musiał ich magazynować w szafach, w garderobie czy sypialni), ale też zapasów kosmetyków oraz urządzeń, takich jak lokówka czy suszarka. Takie zagospodarowanie przestrzeni wprowadzi ład do Twojej łazienki.

minimalistyczna łazienka

 

Po trzecie pawlacz

Im więcej szafek i schowków zaplanujesz w swojej łazience, tym łatwiej będziesz mógł utrzymać w niej porządek. Pawlacz zamocowany nad drzwiami jest świetną opcją dla tych, którzy w pomieszczeniu nie mają miejsca na sporą liczbę szafek wiszących, a jednocześnie wysoki sufit umożliwia im zastosowanie takiego rozwiązania. Przestrzeń nad drzwiami najczęściej nie jest wykorzystywana. Do takiej szafki łazienkowej będziesz miał utrudniony dostęp na co dzień. Dlatego nie przechowuj w niej kosmetyków i ręczników, z których często korzystasz. Umieść tam natomiast zapasy proszków do prania i środków czystości – ogółem, rzeczy rzadziej używane. W ten sposób zyskasz dużą powierzchnię na swoje przedmioty, a jednocześnie w żaden sposób nie wpłyniesz na wygodę poruszania się po pomieszczeniu.

łazienka z drewnianymi meblami

 

Po czwarte szafka nad pralką

Pralka zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu– przestrzeń zajmowana na podłodze to około 60 x 60 cm. To dość dużo, szczególnie w małych łazienkach. Oczywiście są modele pralek typu slim lub ładowane od góry, które mimo wszystko pozwalają zaoszczędzić jedynie około 1 m2 na posadzce. Zagospodarowanie ściany nad pralką wydaje się więc być oczywistym wyborem, w szczególności w przypadku urządzeń ładowanych od przodu. Nad modelami z górnym załadunkiem szafkę łazienkową należy zamocować nieco wyżej. Co można przechowywać w takim meblu? Najlepiej detergenty, takie jak proszek czy płyn do płukania – będą one zawsze pod ręką podczas prania ubrań.

łazienka z pralką

Po piąte szafka nad wanną

Szafki nad wanną nie są często spotykane– spowodowane jest to z bezpośrednim narażeniem takiego mebla na szkodliwe działanie pary wodnej. Jeśli jednak wybierzesz model całkowicie odporny na wilgoć, wówczas możesz zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia. Otwarta lub zamknięta szafka łazienkowa będzie idealna do przechowywania ręczników – zarówno wszyscy domownicy, jak i ewentualni goście będą mieli je w zasięgu ręki. Zresztą, niekoniecznie musisz się decydować na szafkę wiszącą, choć ona zdecydowanie najlepiej osłoni ręczniki przed parą wodną, w tym przypadku sprawdzą się również półki.

półka z ręcznikami

Zwiększenie ilości schowków na akcesoria nie powinno łączyć się ze zmniejszaniem przestrzeni użytkowej w mieszkaniu. Decydując się na szafki wiszące zamiast stojących, masz możliwość funkcjonalnego i eleganckiego wykończenia swojej łazienki. Sprawdź inne nasze porady dotyczące łazienek i stwórz pomieszczenia idealnie odpowiadające Twoim wymaganiom.

Wiszące szafki łazienkowe – 5 pomysłów na szafki ścienne w łazience
Oceń ten artykuł

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest