Wybieramy zasłony do kuchni – 4 kroki do aranżacji idealnej


Zasłony to wyjątkowy element wystroju wnętrz. Nie tylko pozwalają na sterowanie światłem dziennym wpadającym do pokoju i zapewniają większe poczucie prywatności, ale też dekorują pomieszczenie. Z tego powodu są idealnym rozwiązaniem aranżacyjnym do kuchni.

Oto kilka porad, dzięki którym zasłony dobierzesz jak najlepiej.

Krok pierwszy: materiał

Kuchnia, podobnie jak łazienka, to pomieszczenie, które rządzi się innymi prawami niż pozostałe. W kuchni panują specyficzne warunki, czyli zwiększony poziom wilgotności powietrza, przez co unoszą się drobinki tłuszczu powstałe w trakcie przygotowywania posiłków, oraz mieszanina zapachów. Zarówno zabrudzenia, jak i aromaty osiadają zwłaszcza na tekstyliach.

Dobrym rozwiązaniem będzie wybór zasłon kuchennych z włókien syntetycznych, które charakteryzują się słabszym pochłanianiem zapachów niż ich naturalne odpowiedniki. Ponadto syntetyczne domieszki sprawiają, że materiał mniej się gniecie oraz szybciej schnie, dlatego zasłony z takich tkanin są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Jakie materiały sprawdzą się w przypadku okna kuchennego? Z pewnością możesz postawić na żakard, czyli mocną i grubą tkaninę, którą pierze się w pralce automatycznej. Jej plusem jest odporność na gniecenie oraz eleganckie wykończenie. Warto również rozważyć satynę wykonaną z włókien poliestrowych. Jedna jej strona jest gładka, druga błyszcząca. Wśród włókien naturalnych z kolei w kuchni dobrze sprawdzi się perkal, czyli płótno bawełniane, wykończone nićmi z niewielkim połyskiem.

Krok drugi: wymiary

Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, dobierając zasłony, jest ich długość oraz szerokość. Aby po zasłonięciu okna zasłona układała się w eleganckie fałdy, powinna liczyć przynajmniej dwukrotną szerokość wnęki okiennej. Odnośnie długości zaś – zasłony powinny sięgać do parapetu lub podłogi. Jeśli pod oknem znajduje się grzejnik, zasłona nie powinna zasłaniać jego górnej części, ponieważ materiał może zaburzyć prawidłową cyrkulację powietrza.

Krok trzeci: sposób montażu

Zasłony możesz zawiesić na karniszu za pomocą specjalnych kółek wszytych w tkaninę, szelek, taśmy marszczonej, do której przymocujesz żabki z kółkami, lub za pomocą zakończenia zasłon w formie tunelu.

Które z tych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w oknach kuchennych? Specjaliści od aranżacji wnętrz radzą, by zdecydować się na wszyte kółka lub taśmę marszczoną z żabkami i kółkami. W takim przypadku bowiem po karniszu podczas zasłaniania i odsłaniania okna nie przesuwa się materiał, a wspomniane kółka. Ma to znaczenie, ponieważ w kuchni panuje zwiększony poziom wilgotności powietrza, w którym dodatkowo unoszą się kurz i drobinki tłuszczu powstałe w trakcie gotowania. Zabrudzenia osiadają przede wszystkim w górnych patiach pomieszczenia, czyli np. na szczytach szafek oraz karniszu właśnie. Wybierając wspomniane kółka, sprawisz, że zasłona nie będzie się tak szybko brudzić.

 

Pamiętaj również o odpowiednim doborze karnisza, na którym zawiesisz zasłony – powinien być szerszy od wnęki okiennej o około 30 cm. Dzięki temu przy rozsuniętych zasłonach będziesz mógł swobodnie otworzyć okno. Ponadto karnisz powinien znajdować się mniej więcej w połowie wysokości pomiędzy sufitem a szczytem wnęki okiennej lub na samym suficie. Taki zabieg sprawi, że okno będzie się wydawało większe, a pomieszczenie wyższe.

Krok czwarty: stylistyka

Zasłony, podobnie jak inne kuchenne tekstylia, mogą sprawić, że pomieszczenie nabierze charakteru, a także podkreślą jego styl. Z tego powodu wygląd zasłon należy dopasować do kolorystyki panującej w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest zestawienie zasłon i koloru ścian w podobnej tonacji, dzięki czemu uzyskasz harmonijne połączenie.

Ciekawym pomysłem, który sprawi, że twoja kuchnia nabierze sielskiego wyglądu domku wiejskiego, jest zawieszenie kraciastych lub kwiecistych zasłon. W takim przypadku idealnym uzupełnieniem dwóch zasłon odsuwanych symetrycznie na boki będzie lambrekin, czyli krótka zasłona zawieszona na karniszu, sięgająca jedynie do 1/3 wysokości okna.

Wybieramy zasłony do kuchni – 4 kroki do aranżacji idealnej
5 (100%) 2 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest