Przedpokój – Aranżacje, zdjęcia i inspiracje

Aranżacje przedpokoju są często tymi najtrudniejszymi ze względu na skomplikowaną przestrzeń i złożenie wielu funkcji. Przedpokój komunikuje, wita gości, pozwala się odziać i często służy do przechowywania rzeczy. Sprawdź jak urządzić przedpokój, by był on pięknym i funkcjonalnym miejscem.


Zazwyczaj jest niewielki, nie ma okien i wiedzie przez niego droga do innych pomieszczeń. Przedpokój, czyli jeszcze nie pełnoprawny pokój, ale wciąż ważna część mieszkania. Jaka powinna być podłoga w przedpokoju? Jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Wystrój przedpokoju wymaga dobrze przemyślanego planu. W pomieszczeniu tym przechowuje się bowiem nie tylko wierzchnie okrycia, ale też buty, parasole, czapki i różne domowe sprzęty. W związku z tym niezbędne jest zapewnienie sobie odpowiedniej organizacji przestrzeni do przechowywania.

Urządzając swoje mieszkanie zazwyczaj masz jasną wizję, jak będzie wyglądać kuchnia, salon czy łazienka. Przedpokój to pomieszczenie, które traktujemy trochę po macoszemu. Jest on przecież tylko łącznikiem pomiędzy innymi pokojami, więc wydaje się mniej ważny. Jednak wystrój przedpokoju to wcale nie taka łatwa sprawa.

Oświetlenie główne, boczne oraz punkty świetlne zlokalizowane przy szafie – to najprostsza recepta na skuteczne oświetlenie przedpokoju. Jeśli chcesz aby twój przedpokój był komfortowym pomieszczeniem, sprawdź jakie inne wnętrzarskie triki mogą ci się przydać w jego aranżacji.

Klatka schodowa może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale też stać się reprezentacyjną częścią domu. Wystarczy umiejętnie ją zaaranżować oraz dodać ciekawe dekoracje. Zanim jednak przystąpisz do dekorowania klatki schodowej, sprawdź jak zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz wygodę podczas korzystania ze schodów.

Można nie mieć w domu telewizora czy pralki, klasycznego łóżka lub stołu. Nawet mebli można nie posiadać, stawiając na inne oryginalne rozwiązania lub utrzymując minimum niezbędnych strojów i gadżetów w walizkach albo pudłach. Jest jednak coś, czego nie mieć się po prostu nie da. Są to… podłogi! To właśnie im i ich ozdabianiu poświęciliśmy niniejsze wydanie paczki piątkowo-wiralowej.

Przedpokój zazwyczaj ląduje na końcu twojej listy aranżacyjnej – to kłopotliwe i trudne w aranżacji wnętrze. Jest zbyt ciasne, brakuje miejsca na meble, a co dopiero dodatki. Nierzadko nie masz pomysłu, na to, jak urządzić to małe pomieszczenie, by zachwycało wszystkich gości i zapraszało do dalszego zwiedzania mieszkania. Jak temu zaradzić? Skorzystaj z naszych aranżacyjnych wskazówek!

ARANŻACJA PRZEDPOKOJU

Przedpokój to ciąg komunikacyjny, który łączy wejście do domu z pomieszczeniami. Przechodzisz przez niego codziennie wiele razy i mimo, że nie spędzasz w nim zbyt dużo czasu, aranżacja tego pomieszczenia jest bardzo istotna. Od doboru kolorystyki, mebli czy elementów oświetlenia przedpokoju zależy bowiem twoja wygoda, podczas korzystania z tego wnętrza.

Kolorystyka w przedpokoju

W przedpokoju zazwyczaj nie ma okien i jest on oświetlany sztucznym oświetleniem lub naturalnym, które wpada do korytarza z innych pomieszczeń. Jeśli mimo braku okien chcesz zapewnić większy dopływ światła dziennego do przedpokoju, wybierz drzwi z przeszkleniami.

Najlepszą kolorystyczna receptą dla przedpokoju będą jasne barwy. Stawiaj zatem na biel, szarość czy beż. Barwy te powinni znaleźć się nie tylko na ścianach, ale również na podłodze. Dzięki temu światło wpadające do przedpokoju będzie odbijane od jasnych powierzchni i w rezultacie wnętrze zostanie rozświetlone. Styl skandynawski sprawdzi się szczególnie dobrze w przedpokoju, ponieważ operuje on właśnie jasnymi barwami. Jest to także dość uniwersalna estetyka i możesz łatwo wkomponować ją do całości aranżacji wnętrza.

Aranżacja podłogi w przedpokoju

Do przedpokoju wchodzisz bezpośrednio z dworu lub z klatki schodowej w bloku, dlatego w jego wystroju niezwykle ważna jest podłoga. Podsadzka jest bowiem narażona na uszkodzenia i zarysowania poprzez piasek czy żwir, które nanoszą się do wnętrza na butach. Do tego wszystkiego dochodzi wilgoć oraz śnieg w niepogodne dni. Jak widzisz, podłoga w przedpokoju powinna wyróżniać się znaczną wytrzymałością, dlatego polecamy ci np. płytki gresowe. Są one bardzo wytrzymałe i cechuje je dodatkowo odporność na działanie niskich temperatur oraz na środki chemiczne, więc będziesz mógł bez obaw czyścić je preparatami czyszczącymi. Co więcej, gres dostępny jest w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dlatego z pewnością dobierzesz takie płytki, które spełnią twoje oczekiwania estetyczne.

Zamiast gresu możesz także z powodzeniem postawić na terakotę. Te płytki o naturalnym, lekko rudym zabarwieniu są wytrzymałe i mają rustykalne wzornictwo. Będą one zatem doskonałym uzupełnieniem przedpokoju, jeśli chcesz go urządzić w tradycyjnym stylu. Kolejnym materiałem wykończeniowym, który świetnie sprawdzi się na podłodze w przedpokoju jest kamień naturalny. Posadzka wykończona przy użyciu płyt marmurowych lub granitowych będzie nie tylko wytrzymała, ale też będzie znakomicie przewodzić ciepło emitowane przez ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo kamień naturalny pozwala osiągnąć elegancki i szlachetny efekt dekoracyjny.

Meble w przedpokoju

Przedpokój służy również przechowywaniu okryć wierzchnich, obuwia oraz dodatków do garderoby. Aby to wszystko pomieścić i utrzymać porządek, niezbędne jest wyposażenie przedpokoju w odpowiednie meble. Co powinno się z nim znaleźć?

  • Pojemna szafa jest najważniejszym meblem w przedpokoju. Zaplanuj ją tak, aby miała co najmniej 60 cm głębokości, dzięki czemu ubrania powieszone na wieszakach nie będą się gnieść. Podziel również całość na moduły, gdzie znajdzie się miejsce zarówno dla długich płaszczy czy krótkich marynarek. Nie zapominaj także o koszach lub szufladach na drobne akcesoria np. czapki czy szaliki. Jeśli to możliwe, wydziel także półki na buty.

  • Jeśli w szafie zabraknie miejsca na buty, dobierz do przedpokoju specjalną szafkę. Pamiętaj, że powinna mieć ona głębokość przynajmniej 30 cm, bo taką długość mogą mieć męskie buty.

  • Do całości dobierz również siedzisko – będziesz mógł na nim wygodnie usiąść podczas zakładania butów. Dobrym rozwiązaniem są siedziska połączone z szafkami lub skrzyniami – w ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Natomiast jeśli chcesz uzyskać szalenie modny efekt i nadać aranżacji odrobinę skandynawskiej elegancji, postaw na ławkę ze szczebelkami.

Ponadto do przedpokoju dobierz jeszcze duże lustro, w którym będziesz mógł skontrolować stan swojej garderoby przed wyjściem z domu.

Aranżacja oświetlenia w przedpokoju

Ekspert nr 1:

Kolejnym ważnym elementem aranżacji przedpokoju jest oświetlenie. Jeśli tak jak większość z nas jesteś posiadaczem przedpokoju bez okna, musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie. W niewielkim przedpokoju o regularnym kształcie wystarczy jedno główne źródło światła. Natomiast jeśli jest on długi i wąski, lub jego kształt przypomina literę L, postaw na co najmniej dwa punkty. W przedpokoju świetnie sprawdza się sufit podwieszany, dzięki któremu będziesz mógł łatwo dobrać tyle punktów świetlnych, ile będziesz potrzebował.

Ważne jest także oświetlenie dodatkowe. Dobrym rozwiązaniem jest jeden lub dwa punkty świetlne zlokalizowane przy lustrze. Dzięki temu będziesz mógł się dokładnie przejrzeć przed wyjściem z domu. Oświetlenie boczne zlokalizowane na ścianach np. w formie kinkietów będzie dodatkowo pełnić funkcję ozdobną zwłaszcza, jeśli wybierzesz dekoracyjne lampy np. te utrzymane w stylu industrialnym.

O czym jeszcze pamiętać aranżując przedpokój? Jeśli prowadzi z niego również klatka schodowa, jasne kolory stosuj również tam – w ten sposób uzyskasz spójność aranżacyjną. Szczególnie ciekawy efekt uzyskasz, jeśli styl wykończenia klatki schodowej będzie nawiązywał do wystroju przedpokoju.

Ekspert nr 2:

Przedpokój jest pierwszym miejscem, które widzimy po przekroczeniu progu domu – dlatego też warto zadbać o to, aby zwracał on na siebie uwagę. Efekt przykuwającego spojrzenia wnętrza najłatwiej osiągniemy, wykorzystując niebanalne sposoby na jego oświetlenie – mogą to być lampy wiszące o ciekawej formie, kinkiety ułożone symetrycznie względem lustra czy też taśma LED okalająca listwę przypodłogową lub zamontowana tuż przy suficie.

Pamiętajmy jednak, żeby wybrać sposób oświetlenia już na etapie tworzenia projektu pomieszczenia – wtedy estetycznie zakryjemy wszystkie kable tak, aby nie psuły one uzyskanego efektu. Jeśli zdecydujemy się na zmianę lampy w już wykończonym przedpokoju, musimy liczyć się z tym, że przewody będą się nieestetycznie plątać wzdłuż ścian, zaburzając wygląd pomieszczenia.

W przypadku przedpokoju warto również rozważyć możliwości, jakie dają nam lampy z czujnikiem ruchu – dzięki nim wchodzenie do domu po zmroku stanie się bardziej komfortowe – szczególnie wtedy, gdy ręce mamy zajęte zakupami, a włącznik lampy nie znajduje się tuż przy drzwiach. Dzięki temu łatwiej też znajdziemy klucze i włożymy je do zamka.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, aranżując przedpokój?

W przypadku przedpokoju zazwyczaj mamy do czynienia z pomieszczeniem o niewielkim metrażu i specyficznym kształcie – wąskim, lecz długim. Urządzenie takiego wnętrza nie należy do najłatwiejszych zadań. O czym powinniśmy pamiętać, planując wykończenie przedpokoju?

1. Dobrze przemyślmy kwestię oświetlenia tak, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne, a jednocześnie aby już od progu informowało ono o tym, w jakim stylu jest utrzymany nasz dom.

2. Zadbajmy o to, aby wnętrze nie było zagracone. Pomogą nam w tym praktyczne szafki, w których schowamy buty, parasole i okrycia wierzchnie tak, aby nie zajmowały zbyt dużo wolnego miejsca.

3. W przedpokoju warto zadbać o miejsce do siedzenia, które ułatwi nam ściągnięcie butów, a także na którym postawimy na chwilę ciężką siatkę z zakupami.

4. Pamiętajmy o tym, że przedpokój to pomieszczenie przejściowe. Powinniśmy więc pozostawić w nim dość miejsca na ciąg komunikacyjny – minimum 90 cm w strefie przejściowej i 120 cm przy wejściu.

Style w aranżacji przedpokoju

Przedpokój w stylu nowoczesnym

Przedpokój w stylu nowoczesnym powinien być jednocześnie na wskroś elegancki i zorientowany na komfort użytkownika. Jak osiągnąć taki efekt? Najlepiej postawić na meble i dodatki celujące w minimalizm – dzięki temu nie tylko nie zagracimy małego pomieszczenia, lecz jednocześnie nadamy mu bardziej funkcjonalny charakter.

Nowoczesne wnętrze wykorzystuje też możliwości, jakie daje nam światło i jego odbijanie pod każdym kątem. W cenie są zatem duże, lustrzane tafle oraz meble z połyskiem, które stworzą na ścianach efektowną grę światła. Jeśli chodzi o dekoracje, warto postawić na oszczędność – w zupełności wystarczy jeden duży plakat z urbanistycznym motywem, który nada wnętrzu charakter.

Na skandynawską nutę

Styl skandynawski to przede wszystkim niemalże ascetyczna prostota, wszechobecna biel zmieszana z różnymi odcieniami szarości i funkcjonalność na najwyższym poziomie. Aranżacja przedpokoju nie musi więc obfitować w elementy dekoracyjne – to meble powinny stanowić dekorację pomieszczenia.

Wnętrza urządzone po skandynawsku wykorzystują geometryczne formy i monochromatyczną kolorystykę. Jeśli chcemy je nieco ożywić, możemy zastosować w nich jeden detal w kontrastowym odcieniu, np. lampę – będzie ona przykuwać spojrzenia gości.

Przedpokój w stylu prowansalskim

We wnętrzach, w których króluje styl prowansalski, funkcjonalność oczywiście jest ważna, lecz na pierwszy plan wysuwa się zgodna z nim estetyka. Najważniejszy element aranżacji przedpokoju stanowią meble – najlepiej białe, z dekoracyjnie wygiętymi nóżkami i ozdobione subtelnymi, kwiatowymi motywami. Podobnie z wieszakami na płaszcze i kurtki – powinny się one cechować subtelnie wygiętą, a przy tym elegancką formą.

Oświetlenie w przedpokoju stawiającym na prowansalską aranżację powinno być delikatnie rozproszone tak, aby od razu po przekroczeniu progu domu wprowadzało nas ono w domową atmosferę sprzyjającą relaksowi. W takie wnętrze świetnie wpiszą się lampy o dekoracyjnym kloszem – najlepiej takie, które posiadają tekstylne abażury zdobione kwiatowym motywem pasującym do mebli.

Przedpokój otwarty na salon – jak sobie z nim poradzić

Otwarcie przedpokoju na salon co prawda pozwoli powiększyć niewielkie, wąskie pomieszczenie, lecz jednocześnie utrudni jego aranżację. Jak jednoznacznie i wyraźnie rozgraniczyć oba wnętrza tak, aby jednocześnie nie wpłynąć negatywnie na ich dekoracyjny charakter.

Efekt optycznego oddzielenia możemy osiągnąć, używając odmienne wykończenie posadzki w obu pomieszczeniach – najlepiej w kontrastujących odcieniach. Aby jednak całość spójnie się ze sobą komponowała, postawmy na ścianę w tej samej barwie. Elementy wyposażenia przedpokoju i salonu również powinny ze sobą współgrać kolorystycznie, a zastosowane w nich oświetlenie powinno płynnie przechodzić z jednego wnętrza do drugiego.

Urządzamy mały przedpokój – 5 porad

Co zrobić, gdy mały metraż przedpokoju ogranicza nasze możliwości aranżacyjne? Oto porady, dzięki którym funkcjonalnie urządzimy nawet najmniejszą przestrzeń.

1. Postawmy na duże lustra – one optycznie powiększą wnętrze i dodadzą mu głębi. Jeśli nie mamy możliwości powieszenia lustra na ścianie, wybierzmy szafę z dużym, lustrzanym frontem – w ten sposób zaoszczędzimy tak cenne miejsce i zyskamy dwie korzyści w jednym.

2. Jeśli chcemy, aby meble sprawiały wrażenie lekkich i niezajmujących dużo miejsca, postawmy na modele otwarte, bez fontów. Aby zamaskować ich zawartość, możemy zastosować dekoracyjne kartoniki w odcieniu pasującym do ściany – wnętrze zyska na spójności.

3. Wykorzystajmy poprzeczne podziały, które optycznie skrócą i poszerzą pomieszczenie. Jak to wykonać? Możemy np. umieścić na środku posadzki pasek utrzymany w innym kolorze. Ciekawy pomysł stanowi także lekko obniżony sufit z krawędzią podkreśloną listwą LED.

4. Ciekawy sposób na powiększenie wnętrza i jednocześnie nadanie mu nowoczesnego wyrazu stanowi zastosowanie fototapety z głębią – pomieszczenie od razu zyska inny wymiar.

5. W małych przedpokoju warto zastosować jasną kolorystykę, która będzie odbijać światło, optycznie powiększając w ten sposób dostępną przestrzeń. Postawmy również na jasne meble z powierzchnią o wysokim połysku, która jeszcze zwiększy efekt odbitego światła.

Pin It on Pinterest