Jak oświetlić przedpokój?


Oświetlenie główne, boczne oraz punkty świetlne zlokalizowane przy szafie – to najprostsza recepta na skuteczne oświetlenie przedpokoju. Jeśli chcesz aby twój przedpokój był komfortowym pomieszczeniem, sprawdź jakie inne wnętrzarskie triki mogą ci się przydać w jego aranżacji.

Przedpokój to pomieszczenie, które może przysporzyć wielu aranżacyjnych zagwozdek. Jest to bowiem ważny ciąg komunikacyjny łączący wejście do mieszkania z pozostałymi jego częściami. Ponadto w pomieszczeniu tym przechowujesz ubrania, buty, a często także różne domowe sprzęty. Dodatkowo przedpokoje zazwyczaj są pozbawione okien, dlatego należy je oświetlać za pomocą światła sztucznego. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci dobrać oświetlenie do przedpokoju.

Główne źródło światła

Wielu z nas przedpokój traktuje po macoszemu. Często mamy jasno skrystalizowaną wizję wystroju salonu czy marzymy o konkretnych meblach kuchennych. Przedpokój to z kolei pomieszczenie, któremu poświęca się zazwyczaj mało uwagi. To błąd, ponieważ aby przedpokój był wygodny i funkcjonalny, nad jego wystrojem należy się trochę pogłowić.

Sufit podwieszany umożliwi łatwe dostosowanie oświetlenia głównego do własnych potrzeb

Sufit podwieszany umożliwi łatwe dostosowanie oświetlenia głównego do własnych potrzeb

Zacznij od oświetlenia. Jakby mało było tego, że w przedpokojach zazwyczaj nie ma okien, to na dokładkę pomieszczenia te mają często nieustawne kształty – są wąskie i długie lub skręcają w kształt przypominający literę L. To wszystko sprawia, że jeden główny punkt świetlny może okazać się niewystarczający. Oczywiście, jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem pomieszczenia o regularnych kształtach – możesz postawić na jeden żyrandol. Jeśli jednak twój przedpokój jest bardziej wymagający, dobrym rozwiązaniem będzie sufit podwieszany. Dodatkowa konstrukcja wykonana z płyt gipsowo-kartonowych i przytwierdzona do sufitu, pozwala na łatwe dobranie odpowiedniej liczby punktów świetlnych. Takie rozwiązanie dodatkowo nada aranżacji nowoczesny charakter. Pamiętaj jednak, aby zamontować schodowe włączniki światła, dzięki którym uruchomisz świetlówki zarówno wchodząc do mieszkania, jak i przechodząc z innej części domu do przedpokoju.

Oświetlenie boczne

W przedpokoju zazwyczaj znajduje się lustro, w którym możesz skontrolować stan swojej garderoby przed wyjściem z domu. Planując oświetlenie przedpokoju warto także zadbać o oświetlenie okolic lustra. Możesz postawić na kinkiety – dwie lampy ścienne zlokalizowane po bokach lustra zapewnią równomierne oświetlenie np. na wypadek niezbędnej korekty makijażu. Alternatywnym rozwiązaniem jest lampka stojąca, którą ustawisz na konsolce lub szafce w przedpokoju. W tym przypadku będzie to strzał w dziesiątkę, jeśli twój dom jest urządzony w tradycyjnym stylu.

Odpowiednie oświetlenie szafy pozwoli Ci łatwo zorientować się w jej zawartości

Odpowiednie oświetlenie szafy pozwoli Ci łatwo zorientować się w jej zawartości

Kolejnym elementem oświetlenia dodatkowego w przedpokoju, są punkty świetlne oświetlające szafę. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie świetlówek wewnątrz lub na obudowie szafy. Możesz wybrać minimalistyczne taśmy led, które będą dobrym uzupełnieniem nowoczesnych aranżacji. W sprzedaży znajdziesz jednak również retro reflektory do szaf, które będą się dobrze komponować ze stylizowanymi szafami. Pamiętaj jednak, że liczba punktów świetlnych powinna być dostosowana do liczby modułów, na jakie jest podzielona szafa. W ten sposób wszystkie jej zakamarki będą dobrze oświetlone.

Oświetlenie naturalne w przedpokoju

Nawet jeśli w twoim przedpokoju nie ma okien, możesz zapewnić sobie dopływ naturalnego światła do tego pomieszczenia. Wystarczy dobrać odpowiednie drzwi prowadzące do pomieszczeń, z których przechodzisz do przedpokoju. Częściowo przeszklone drzwi sprawią, że wnętrze będzie w pewnym stopniu oświetlone naturalnym oświetleniem.

Niezabudowane otwory drzwiowe zapewnią dopływ światła dziennego do przedpokoju

Niezabudowane otwory drzwiowe zapewnią dopływ światła dziennego do przedpokoju

Jeszcze lepszy i szalenie modny efekt uzyskasz, jeśli  zdecydujesz się na ościeżnice bez skrzydeł drzwiowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wejściu prowadzącym np. do salonu lub jadalni. Dzięki temu korytarz zostanie znacznie doświetlony naturalnym światłem i w efekcie nie będziesz musiał zapalać światła za każdym razem, gdy będziesz przechodził przez korytarz. Przełoży się to nie tylko na oszczędność energii elektrycznej, ale również na efektywniejsze wykorzystanie świetlówek.

Gra w kolory

Warto pamiętać także, że przedpokój możesz rozświetlić również za pomocą kolorów i elementów wystroju. Wprawdzie nie zapewni to komfortowego oświetlenia, jednak pomieszczenie pozbawione okien będzie wydawało się jaśniejsze, jeśli postawisz na jasne barwy. Biała lub jasnoszara podłoga dodatkowo sprawi złudzenie optycznego powiększenia pomieszczenia. Z kolei jasne ściany będą odbijać światło wpadające do przedpokoju z innych pomieszczeń. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, jeśli na ścianie w przedpokoju powiesisz duże lustro.

Jasne barwy i przeszklone drzwi sprawią, że przedpokój bez okien będzie jaśniejszy

Jasne barwy i przeszklone drzwi sprawią, że przedpokój bez okien będzie jaśniejszy

Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w przedpokoju? Na ścianach zdecydowanie postaw na biel, beż lub jasną szarość. Dzięki nim wnętrze nie tylko będzie rozświetlone, ale dodatkowo stanie się przyjazne oraz zyska modny charakter. Uzupełniając wystrój o surowe drewno, wiklinę i designerskie dodatki, uzyskasz efekty typowy dla stylu skandynawskiego.

Jak widać zaplanowanie oświetlenia przedpokoju nie jest trudne i wystarczy trzymać się kilku sprawdzonych zasad. Dzięki nim zapewnisz sobie poczucie komfortu i wygody.

Jak oświetlić przedpokój?
Oceń ten artykuł

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest